Pitanje vezano uz otvaranje obrta!

Dobar dan! Neke stvari sam shvatio iz čitanja postova ovdje, no ipak mi nije sve jasno, pa vas molim da mi pokušate odgovoriti!

Namjeravam otvoriti obrt (na internetu), no nemam nikakav majstorski ispit, niti moja struka nema veze sa računalima niti internetom. Zanima me pošto sam pročitao da se može otvoriti slobodni obrt, tj. obrt za kojega ne trebaju nikakvi majstorski ispiti! Da li je to moguće? Da otvorim obrt (na internetu) bez škole za to!? Ili, je li uopće potrebna škola za to?

Nadalje, pošto neću imati zaposlenih, nego ću obrt voditi sam (imam knjigovođu), da li moram sebe prijaviti kao zaposlenog? Ili, smijem li uopće otvarati takav obrt ako nemam zaposlenih osim sebe (barem za početak)?

Unaprijed hvala! :neznam:

Sta to znaci “obrt na internetu”?

Mozes otvoriti obrt bez da imas ikakve skole, pa cak ni vrtic.

Samo za odredjene obrte treba imati certifikat (npr. frizer), a koji su to, njih odredjuje zakon. Za informatiku i sl. nema propisanog…

Sa samim otvaranjem obrta ti kao vlasnik postajes zaposlen (upisujes obrt u radnu knjizicu itd.). Moze biti obrt samo sa vlasnikom, nemoras imati zaposlenih.

baci pogled na hitro.hr i/ili prije toga procitaj ovo

A šta ako je osoba koja želi otvoriti obrt kao neku dodatnu djelatnost već zaposlena

Hvala na odgovorima! Još samo odgovorite na pitanje koje je postavio krule, jer i mene to zanima!?

Obrt na internetu znači (web site koji će nešto prodavati).

Ako si zaposlen nema veze…ne plačaš doprinose nego samo porez…
Ja sam bio na razgovoru u Gospodarskoj Komori baš zbog toga…predao papire i čekam poziv.
Nakon što sam predao dva dana kasnije otvorio se Hitro.hr ured :frowning:

Ti se samo javi na hitor.hr šalter i sve če ti objasniti …

i osobe u radnom odnosu takodjer mogu krenuti u privatno poduzetnistvo. jedini uvjet je da se ne radi o poslu koji je direktno u sukobu interesa s poslom poslodavca za kojeg radite, zbog cega on moze imati stetu ako koristite njegove poslovne tajne i tako cinite nelojalnu konkurenciju

  1. i 2004. je osoba u stalnom radnom odnosu + vlasititi obrt, morala placati u oba slucaja (tj. u prvom mu placa poslodavac) i mirovinsko i zdravstveno.

To se promjenilo?

Da, promijenilo se.

[quote=“Blood152”]Dobar dan! Neke stvari sam shvatio iz čitanja postova ovdje, no ipak mi nije sve jasno, pa vas molim da mi pokušate odgovoriti!

Namjeravam otvoriti obrt (na internetu), no nemam nikakav majstorski ispit, niti moja struka nema veze sa računalima niti internetom. Zanima me pošto sam pročitao da se može otvoriti slobodni obrt, tj. obrt za kojega ne trebaju nikakvi majstorski ispiti! Da li je to moguće? Da otvorim obrt (na internetu) bez škole za to!? Ili, je li uopće potrebna škola za to?

Nadalje, pošto neću imati zaposlenih, nego ću obrt voditi sam (imam knjigovođu), da li moram sebe prijaviti kao zaposlenog? Ili, smijem li uopće otvarati takav obrt ako nemam zaposlenih osim sebe (barem za početak)?

Unaprijed hvala! :neznam:[/quote]

Na ova sva pitanja ti je trebao odgovoriti knjigovođa - mjenjaj ga

iz prve ruke…

1472 svaki misec ti negine… mirovinsko i zdrastveno…

Obrt za marketing mozes otvoriti na bilo koju SSS,

Imas na zavodu za zaposljavanje razne tecajeve koji ti mogu pomoci…

[quote=“ala brale st”]1472 svaki misec ti negine… mirovinsko i zdrastveno…
[/quote]

Samo ako nije zaposlen…ako je zaposlen onda ne plača… kao ni ja :slight_smile:

[quote=“DSCom”]Samo ako nije zaposlen…ako je zaposlen onda ne plača… kao ni ja :)[/quote]a koliko plaćaš, ostali troškovi komori i sl?

gospodarska komora… budes osloboden 1 godinu… moras zahtjev…

DSCom:

a koji su ti onad troškovi…o vezi mirovinskog i zdrastvenog …

Nikakvi…stalno sam zaposlen pa to več plačam.

Nekada si plačao na obje strane ali sad je to ukinuto…kako je i normalno. :slight_smile:

Plačaš samo poreze i komoru…komora mislim da je oko 100njak kuna mjesečno.
Neznam točno…papire i račune mi vodi supruga…

pozz …

neznam da li sam na dobrom mjestu ,ali me zanima odgovor na jedno pitanje … pa bi vas molio ako mi mozete pomoci ,a pitanje bi bilo :
koje djelatnosti mogu obavljati sa obrtom koji sam otvorio zbog dodatnih prihoda ,znači imam svoje radno mjesto i pored toga bih radio nesto …
dali mogu imat i objekat kao : kiosk , kafić ,trgovina ili slično …
dali moram plaćati mirovinsko i zdravstveno osiguranje (godišnje,mjesečno) ??

HVALA UNAPRIJED !

[quote=“ferka”]pozz …

neznam da li sam na dobrom mjestu ,ali me zanima odgovor na jedno pitanje … pa bi vas molio ako mi mozete pomoci ,a pitanje bi bilo :
koje djelatnosti mogu obavljati sa obrtom koji sam otvorio zbog dodatnih prihoda ,znači imam svoje radno mjesto i pored toga bih radio nesto …
dali mogu imat i objekat kao : kiosk , kafić ,trgovina ili slično …
dali moram plaćati mirovinsko i zdravstveno osiguranje (godišnje,mjesečno) ??

HVALA UNAPRIJED ![/quote]U slučaju koji opisuješ trebati će ti knjigovođa a on zna odgovor na tvoja pitanja. Viruj svom knjigovođi jer on ti je suradnik.