Pitanje vezano za preuzimanje vijesti s drugih portala

Stvarno ne razumin ljude koji idu relativizirat zakon. Mozes tu pricat sta god, branit svoje pravo da uzimas tuđe, ali zaradi neke novce, ili iz nekog drugog razloga zasmetaj vlasniku prava koje uzimas, i zavrsit ces na sudu. I izgubit 1/1.

Za par eura misecno zarade od adsensea vjerojatno nikoga nece bit brige. Ali postavlja se pitanje zasto uopce gubit vrime, i uopce riskirat tuzbu, za zaradit pokoju kavu tu i tamo.

1 Like

Razlika je u toliko jeste li vi ti koji kreirate sadržaj (newsportal) ili web 2.0 čiji sadržaj stvaraju korisnici.

Npr: www.boredpanda.com

to su web 2.0 blogovi čije stvari objavljuju korisnici, kao takvi oni jesu odgovorni jer je njihov site ali ne mogu odgovarat.

Pa ukoliko imate namjeru koristit bilokakav tuđi sadržaj

  1. morate imate DMCA stranicu koja opisuje kako zatražiti skidanje sadržaja koji je copy right problematičan (tako na kraju vam nalaže i google adsense)

  2. submit formu preko koje možete dokazati da jeste website kreiran od strane korisnika a ne nekakva novinska agencija.

Kao što forum.hr ne može odgovarati što neki forumaš copy-paste-a komad novinskog članka na njegov forum, tako ni vlasnik blog portala teško odgovara ukoliko ljudi submitaju njemu sadržaj te on misli da je isti njihov.

Što znači, ukoliko neko od vas traži skidanje, neka popuni sadržaj da dokaže da je njegova slika i onda skinite, napravite print-screen pošaljite mu mail o obavljenom i ispriku. Naravno da vas netko može tužiti poslje, ali možemo se i ovdje svi međusobno tužiti jer dišemo zrak, ali čisto sumnjam da će netko započeti parnicu koja košta tisućinjak kuna zbog slike čija je cijena maksimalno par dolara.

Mislim da je bio slučaj da je T-portal bio tužen od strane jutarnjeg ili večernjeg jer je samo koristio tuđe/njihove slike bez da navode od kuda itd. Od tad vidim da postavljaju ispod svake slike link od kud je sadržaj došao itd.

Mislim ovo je čista logika donekle, inače imati forum bi bila nočna mora jer bi te svi mediji na svijetu mogli tužiti iste sekunde. Zamislite da forum.hr koji broji milijun korisnika i stvara tisuće threadova i postova dnevno sa tuđim sadržajem od slika i copy-paste novinskih članaka itd svi odjednom tuže…mislim da forumi i web 2.0 (blogovi i 9gag skripte) nebi bilo moguće imati.

Ako to što govorim nije istina jao vam ga svima, sve te nullirane teme, sve te vijesti koje prenosite i dalje ste morali od negdje prepisat i pre-ispričat…npr uzmimo http://znanost.geek.hr/ bilo što takvo nebi bilo u mogućnosti postojati da je kako tvrdi @leffe (bez uvrede)

Cijela priča oko copy-righta na webu je donekle smiješna jer čim ostavite sliku na internet to je kao da ste fotografiju ostavili na ulici, indexiraju je tražilice, ljudi ju koriste, vide, share-aju itd. tako ako netko ne želi da njegove slike se ne koriste ili nikad ne objavljuj na webu ili traži di su i moli da ih skidaju.

Inače ovo nije ništa novo, i stranice/webovi popul i fukcing love science imaju probleme:

http://www.dailydot.com/society/fucking-love-science-facebook-theft-elise-andrew/

http://blogs.scientificamerican.com/compound-eye/2013/04/23/facebooks-i-fcking-love-science-does-not-fcking-love-artists/

Ako si webmaster…riskiraš i uspiješ ili riskiraš i ne uspiješ :smiley: na kraju krajeva ukoliko poštuješ source od kuda je slika uzeta i šaljem istima promet i linj prema njima i na taj način ih promoviraš, radiš čak isto kao i google. Tako da ne vidim problem. Ja npr uzmem neki proizvod, uzmem njihove slike te ih promoviram sa njihovim vlastitim materijalom i šaljem im promet i stvaram reklamu na isti način. win - win za oboje

Nema bas nikakve veze je li web 2.0 ili obican portal. Bas nikakve. I forum.hr je odgovoran za sadrzaj koji se na njemu nalazi, i boredpanda je odgovorna za sadrzaj tamo. Pa i google je tuzen zato sta izvlaci informacije na search engine (sa strane, ili kontekst ispod linka), umisto da providea samo link na stranicu. Koga brige sta je tebi “tesko” odrzavat site cistim?
Zakon je zakon, i mozda ga je malo teze provodit u bespucima interneta, ali to ne znaci da je neprovodiv. Cim das osobi razlog za tuzbu, ako se nađes na sudu, ti si u prekrsaju, makar se ides pravdat da nisi ti na svoj site stavio informacije, nego mali Mujo.

Sta se tice toga da se nekome ne isplati trosit tisuce kuna na parnicu… trosak suđenja snosi strana koja izgubi spor. Tu i tamo ce se ljudi upustit u tjeranje pravde, zasto ne.

1 Like

@leffe slazem se, najbolje onda ugasit trazilice, facebook, pinterest, portale i samo pisat svoje osobne blogove.

Ne, dosta se pridrzavat zakona.

Publishing je usrano tržište za ući unutra, pogotovo ako nisi niša. Ovdje će te google prvi kazniti jer ti content nije unique i doviđenja.

BTW: Svima koji namjeravaju otvoriti svoj portal preporučam knjigu “Trust me I’m lying” od Ryana Holidaya, i nek si pronađu članak nedavno objavljen na mediumu o tome kako Google i FB namjeravaju sjebat sve publishere laganom vertikalnom integracijom. Jednostavno se ne isplati…

@leffe kažeš pitali su siberian times za dopuštenje?

Niti san to reka, niti znan jesu li, niti me brige. Cak i da nisu, cak i da index krsi zakon, niti bi to bio prvi put da index krsi zakon, niti to minja zakon. Pa i tportal je, kako si i sam naveo, krsio zakon i izgubio spor kad ih se neko sitio tuzit. I ne, nije ih tuzio jutarnji ni vecernji, nego nekakva strana agencija cije su slike “posudili”. Ako se dobro sican, platili su nekakvu kaznu, +20,000 eura PO SLICI za eventualne buduce prekrsaje.

O cemu mi ovde pricamo? Zelis da ti nekakav anonimac sa interneta da zeleno svitlo za krsit zakon? Ok, go ahead. Zakon i dalje ostaje crno bilo ispisan na papiru, i ne poznaje, niti priznaje pojmove poput web2.0. Ne poznaje cak ni embed. ZAMP ce te trazit pare cak i ako ne hostas muziku, nego embedas youtube video.

Usputno budi receno, trenutno je zapravo i trend u svitu da odvjetnicki uredi otkupe prava na nekakve slike, i onda zarađuju na troll tuzbama protiv ljudi koji su te slike stavili na svoj site. To im je core business.

1 Like

meni je to tako glupo kad vidim da je netko samo kopi pejstao tekst i stavio link na izvor. Ako osoba ne zna dvije riječi smislene sama napisat bolje da ni nema portal, moje mišljenje.

1 Like

I veliki mediji to rade. Meni je to okej, ovisno o tome ko prenosi, i kakvu vijest prenosi. Vijesti s mojih portala su prenosili vise manje svi domaci mediji, s linkom na izvor. I svi su sluzbeno pitali je li okej, iako mi u uvjetima koristenja vec pise da je okej prenosit dok postoji link na izvor.

Dakle,

"Deset neovisnih novinskih agencija, članica Nacionalnog udruženja novinskih agencija (NAPA), tužilo je www.tportal.hr nakon otkrića da su fotografije ukradene direktno, većinom s portala Mail Online, bez da se pokušalo dobiti odobrenje ili platiti za korištenje fotografija.

Zlouporaba je uočena od strane jedne novinske agencije, članice NAPA-e, koja je hrvatskom portalu slala fakture i brojne podsjetnike za plaćanje korištenja fotografija, ali portal ih je kontinuirano ignorirao.

T-portal je samo od jedne fotografske asocijacije neovlašteno preuzeo preko 2.000 fotografija!"

Znači ignoriranje brojnih upozorenja, faktura i preuzimanje sumanutog broja fotografija bez navođenja izvora ili bez micanja zlouporabljenog sadržaja je usljedilo pravnom bitkom za isto a ne zbog 1-2 fotografije zato daj ne pričaj gluposti I straši ljude bezveze sa svojom paranojom.

Niti je iko napisa “1-2 fotografije”, niti igdi u zakonu pise da je dozvoljeno ukrast manje od nekog broja fotografija.

okey (20 znakova…)