Placanje poreza na affiliate (samo legalne opcije)

Kako mi je affiliate krenuo, zanimamo me kako mirno spavati nocu, tj. platit porez. Naravno onoliko da drzava i ja bude zadovoljni.

Konkretno na cekanju imam odredjeni iznos, i ako je suditi po ovoj stranici, isplata na fizicku osobu je teska banana, jer drzavi ide 40ak %.
https://www.rrif.hr/wct_index.php?run=kalk2&wct=230

Ako idem na firmu kakva bi bila situacija, ili mozda na obrt, pausalni?

Kod firme me ne zanima dio oko izvlacenja novca na fizicku osobu, vec samo kolilo ide drzavi kad novsc sjedne na firmu.

Za pausalni obrt mi je netko spominjao da se ne mogu imati dohotci iz inozemstva, ne znam da li je tocno.

Ja osobno imam offline posao, ukoliko je to bitno za pricu.

Jos jednom napominjem, ne zelim raspravu o izbjegavanju placanja poreza.

Nadjes poznanika u nekoj firmi i vidi sta ce ti reci, jel ima porez na dobit, jel ima PDV na tu sumu, koliko mozes “izvuci” i sl., pa izracunaj i uporedi s tih 40%.

Ovdje ces sigurno dobiti samo “povrsne” odgovore, dakle, probaj direkt nekoga “uzivo” pitati.

Vidim da ce se u Srbiji morati poceti placati porez na prilive na devizni racun od prvog januara, ima li neko iskustva kako proci najbolje?

Gde si to pročitao/čuo?

Najbolje pausalni obrt ako ti godisnji prihodi nisu iznad 300.000kn… Platis fiksno godisnji porez i placas doprinose (mirovinsko, zdravstveno), nemas knjigovodstvo, a racune naravno da smijes ispostavljati i u inozemstvo.

Kod firme (d.o.o. i j.d.o.o.) platis 12% poreza na dobit (ako ti prihodi nisu iznad 3 milijuna kuna godisnje), moras zaposliti direktora (u većini slučajeva ljudi zaposle sebe) i isplacivati mu place, a u sustav PDV-a opet ne moras ici ako su prihodi manji od 300k godisnje. Trebas imati i knjigovodju.

Ako i udjes u sustav PDV-a na vecinu affiliate programa ne moras obracunavati PDV jer si oslobodjen tog poreza za izvoz usluga u inozemstvo drugim pravnim osobama (primjerice Googlu ili Amazonu).

Ako bi novac vadio van firme to bi te kostalo dodatno placanje poreza na dohodak + prirez na ostatak dobiti i to su onda vec golemi porezi kad se sve zbroji. No rekao si da te to be zanima pa pretpostavljam da bi novac drzao u firmi.

Postoji i opcija otvaranja firme u inozemstvu u poreznim oazama tipa Gibraltar, Cipar, Malta, no to preporučam samo ako su ti prihodi iznad 3 milijuna kuna godisnje.

Prijavljivati prihode od affiliate zarade kao fizicka osoba ti se najmanje od svih opcija isplati.

1 Like

Mnogi od nas ovdje imaju obrte i firme i bilo je vec mnogo rasprava na ovakve teme. Znam i neke knjigovodje koji ovdje povremeno piskaraju :slight_smile:

3 Likeova

Sve ja to shvatam, ali je uzivo nekoga ipak najbolje upitati…

Hvala na odgovoru, sutra zovem racunovodstveni servis pa cu vidit sta oni kazu.

Volim cuti misljenja ljudi s iskustvom, jer me strah koliko su racunovodje upoznati s pojmom affiliate.

Inace pretpostavka je dobra, novca moze ostati na firmi, jer u pocetku ionako sve ulazem natrag.

Hvala :slight_smile:

Ovo je i mene u pocetku mucilo, hoce li knjigovodja biti upoznat s affiliate, adsense i ostalim internet nacinima zarade, medjutim iskreno da ti kazem knjigovodja i ne mora biti upoznat s tim jer vrijede ista pravila kada izdajes racun nekom affiliate programu ili nekoj drugoj inozemnoj firmi koja nema veze s internetom. Nema neke razlike tako da ti i “staromodan” knjigovodja moze to uredno voditi.

Mada imam frenda s losim iskustvom gdje mu je knjigovodja obracunala PDV za Adsense zaradu, a nije trebala jer je clankom tim i tim oslobodjen obracuna PDV-a za usluge tvrtci (Googlu) koja ima sjediste u EU (Irska).

Preporucam da koristis nekakav online racunovostveni program kao e-racuni.com i da odaberes knjigovodstveni servis koji se sluzi takvim programom pa se takvi gafovi ne mogu desavati. S tim programom mozes izdavati i racune, a usput mozes i sam pratiti sto sve knjigovodja unosi u program.

1 Like

Ja imam pausalni obrt s affiliate i Adsense zaradom, knjigu prometa i to sve sta trebam vodim sama jer je jednostavno. Porez se placa tromjesecno i bude par stotina kuna.

Meni jedino jos nije jasno posto na racun se stavlja reverse charge to znaci da bi npr Amazon ili Google trebali platit porez u drzavi di imaju sjediste, a cisto sumnjam da oni placaju tamo porez na to, tj. nije mi bas jasno kako ide to s njihove strane.

plaćaju oni porez ne brini :smiley: zato i jesu registrovani u Irskoj gdje je porez nizak :smiley:

Samo sta je razlika kad imas doo onda ti placas taj porez na zaradu tj 25% ili koliko vec trebas zaracunat pdv-a na racunu. A kad imas obrt onda ide reverse charge i onda bi oni trebali platit porez a kako oni mogu znat dal mi imamo doo i placamo porez iz te zarade ili imamo obrt i stavljamo reverse charge pa prebacujemo na njih obavezu.

Ne treba ni d.o.o. placati PDV jer NE podliježe oporezivanju prema čl. 17. st. 1. Zakona o PDV-u, a koji kaže:

Sukladno odredbama čl. 17. st. 1. Zakona mjestom obavljanja usluga poreznom obvezniku koji djeluje kao takav smatra se mjesto sjedišta tog poreznog obveznika. Ako se te usluge obavljaju stalnoj poslovnoj jedinici poreznog obveznika u mjestu koje je različito od mjesta sjedišta poreznog obveznika, mjestom obavljanja usluga smatra se sjedište stalne poslovne jedinice. Ako takvo sjedište ili stalna poslovna jedinica ne postoje, mjestom obavljanja usluga smatra se prebivalište ili uobičajeno boravište poreznog obveznika primatelja usluge.

Slijedom navedenog, na uslugu posredovanja primjenjuje se opće načelo oporezivanja prema kojem se mjestom obavljanja usluga smatra mjesto sjedišta poreznog obveznika primatelja usluge. Stoga, hrvatski porezni obveznik koji obavlja uslugu posredovanja i ima PDV identifikacijski broj države članice sjedišta poreznog obveznika primatelja usluge u računu neće zaračunati hrvatski PDV već će navesti napomenu da se radi o prijenosu porezne obveze temeljem čl. 17. st. 1. Zakona.

Izvor: https://www.rrif.hr/Primjena_cl_17_st_1_Zakona_o_porezu_na_dodanu_vrij-2920-misljenje.html

1 Like

Aha tako to ide, onda super :smiley:

Evo danas sam zvao RRIF i to u dva navrata :slight_smile:
Ukratko kolega Steelmaiden je bio u pravu, ne ide porez na affiliate zaradu :grin:

Prema clanku 17.1, radi se prijenos porezne obveze na Amazon ili neki drugi program. Skroz je nebitno da li je firma unutar EU ili van.

Posto se radi o posredovanju pri prodaji, firma mora biti registrirana za to, te u tom stilu treba i biti faktura.

Za mene novost velika, i pruza priliku za 100%tnim daljnjim ulaganjima :money_mouth_face:

1 Like

Dobar računovođa glavu čuva :smiley:

1 Like

Jesam rekao da trazis nekoga uzivo :slight_smile:

Bokic… Moze mi netko preporucit dobrog knjigovodu… za affiliate, tko se kuzi opcenito oko internet poslovanja i svih novijih metoda placanja, affiliate itd… steelmaiden mozda jel ti znaš? u Zagrebu mi treba. hvala