Plaćanje poreza na online zaradu iz inozemstva

Zanima me, ako me netko može uputiti ili dati informacije o načinu na koji se način plaća porez na online zaradu? Zarađujem po par tisuća $ mjesečno i nebih se htio dovesti u neprilike kasnije.

Sav novac uplaćujem na kunski/devizni štedni račun, većinom od oglaš. kompanija (što znači da su oni već platili porez sa svoje strane?), wire transfer i čekovi. U banci me nikada nisu gnjavili sa time niti mi dali ikakve informacije da bih trebao.

Po mojoj logici ako taj novac donosim iz inozemstva i trošim ga ovdje ( i plaćam PDV na svaku kupnju…) ne vidim zašto bih trebao plaćati porez Hrvatskoj (prije državi u kojoj oglaš. kompanija radi?), iako iskreno pojma nemam o zakonima, zato sam i ovdje…

Ako zarađuješ po par tisuća dolara mjesečno, onda si sasvim sigurno možeš priuštiti najbolju od svih opcija, a ta je da u telefonskom imeniku utipkaš “porezni savjetnik” i odeš do jednog. Nakon toga se možeš vratiti i napisati i nama sažetak.

U međuvremenu:

http://www.webmajstori.net/forum/showthread.php?t=25616

  • post #9

Pažljivo prouči te teme, vidi linkove na portal imamnovac.com, uoči da se razlikuje ako imaš firmu od toga ako radiš samostalno.

Ukratko: ako imaš firmu ne plaćaš PDV (jer račun za marketinške usluge ispostavljaš u inozemstvo), ali onda plaćaš porez na dobit kada vadiš lovu iz firme. Ako si fizička osoba, moraš plaćati porez na dohodak skupa s doprinosima. S tom razlikom, da ako želiš imati firmu, direktor firme mora biti zaposlen (i plaćati porez na dohodak s doprinosima na svoju plaću), iako nije bitno gdje je zaposlen, u tvojoj firmi ili nekoj drugoj firmi.

Porez na dobit se plaća i bez da se vadi novac iz firme. Kada se obračuna i plati porez na dobit, firma može sa tim novcem šta hoće, pa i isplatiti ga vlaskiniku.

gooner,
budući da se radi o dovoljno velikoj zaradi, savjetujem ti da otvoriš d.o.o. i sebe zaposliš u toj firmi.
Oni koji ti uplaćuju nisu platili porez sa svoje strane, a i da jesu ti u svakom slučaju trebaš platiti porez na dohodak ili porez na dobit.

Da, moj propust. Porez na dobit se uvijek plaća (dobit je ono što firma ne uspije potrošiti/reinvestirati, a firma ne može baš trošiti na sve i svašta).

Firma sa zaposlenikom i ima i neke svoje druge prednosti - npr. kupiš auto na firmu (iako si ionako oslobođen PDV-a, ipak se možeš voziti o trošku firme i za osobne potrebe ukoliko neki postotak vrijednosti auta mjesečno računaš kao dohodak i plaćaš porez na dohodak).

Dakle, kombinacije su složene i svakako bi bilo preporučljivo uposliti knjigovođu ili poreznog savjetnika. Ovdje na forumu ima član PRO (potraži) koji se znao javiti, a nudi takve usluge.

Hvala puno na odgovorima premda na jedno pitanje mi nitko nije odgovorio, da li mogu upasti u neke probleme sa zakonom što se tiče prihoda koje sam zaradio prije (i nisam prijavljivao), isto tako ako nastavim po starom? Meni je trenutna situacija najpogodnija ali naravno, sumnjam da mogu tako dovijeka…

Ne vidim razloga zašto bih otvarao d.o.o. i prijavljivao ako te nitko ne kontrolira jel?

http://www.imamnovac.com/111.aspx
piše o tome, ako si fizička osoba, i dobio sam dojam da je prijava online zarade više stvar “poštenja”, gleda se kao tzv. oblik drugog dohotka. Dali ljudi što rade kolače po narudžbi u svojim kućama prijavljuju dohodak :hmmmmmm: da ne spominjem koliko papirologije i vremena potrošiš uz to…

[quote=“Homer”]
Budući da se radi o dovoljno velikoj zaradi, savjetujem ti da otvoriš d.o.o. i sebe zaposliš u toj firmi. [/quote]

Još sam student i koliko znam, ne možeš biti redovan student i direktor firme? Isto tako, ne planiram nikoga zapošljavati i plaćati ga, niti prekinuti studij.

Što se tiče rashoda, ni nemam ih izuzev dedicated hostinga i plaćanje pisaca - što nisam siguran da se može opravdati jer izuzev hostinga sve ide preko freelance poslova, bez ugovora ili fakture…Domaćih troškova uopće nemam.

A što se tiče prednosti d.o.o. -a , u ovom trenutku nemam baš nekih koristi, nemam troškova pa da pravdam PDV-a a auto mi ne treba.

Tata mi je obrtnik pa ću mu reći da pita svoju knjigovođu, možda će ona znati nešto više pa javim.

Naravno da možeš.

“Osnovica poreza na dohodak rezidenta je ukupni iznos dohotka od nesamostalnog rada, dohotka od samostalne djelatnosti, dohotka od imovine i imovinskih prava, dohotka od kapitala, dohotka od osiguranja i drugog dohotka, koji rezident ostvari u tuzemstvu i u inozemstvu (načelo svjetskog dohotka), a umanjen za osobni odbitak za rezidente.”

http://www.porezna-uprava.hr/porezi/v_poreza24.asp?id=b02d1

Šta se događa ako ja uložim 200$ (hosting, traffic itd.) mjesečno, a zarađujem 250$ ? Na šta bih triba plaćat porez, na 250$ ili 50$ zarade? :hmmmmmm:

[quote=“Homer”]Naravno da možeš.

“Osnovica poreza na dohodak rezidenta je ukupni iznos dohotka od nesamostalnog rada, dohotka od samostalne djelatnosti, dohotka od imovine i imovinskih prava, dohotka od kapitala, dohotka od osiguranja i drugog dohotka, koji rezident ostvari u tuzemstvu i u inozemstvu (načelo svjetskog dohotka), a umanjen za osobni odbitak za rezidente.”

http://www.porezna-uprava.hr/porezi/v_poreza24.asp?id=b02d1
[/quote]

Zakon je jedno, funkcioniranje iste države drugo. Još nikako nisam čuo da neki državni subjekt kontrolira sva primanja stanovnika. Što ovdje svi webmasteri imaju d.o.o.-e ili ako su fizičke osobe idu od ustanove do ustanove da prija porez,mirovinsko itd. za svaku online uplatu?

Danas sam pričao s jednom osobom i ona mi je rekla da ako ti bilo kakav novac ne sjeda na žiro račun, trentuna praksa je da te ne oporezuju.

U načelu ako možeš opravdat 200$ rashoda onda samo na dobitak, tj. 50$.

[quote=“Ariosto”]Šta se događa ako ja uložim 200$ (hosting, traffic itd.) mjesečno, a zarađujem 250$ ? Na šta bih triba plaćat porez, na 250$ ili 50$ zarade? :hmmmmmm:[/quote]Ukoliko novac primaš kao fizička osoba, to je onda dohodak. Dohodak je kao plaća. Od poreza se samo odbijaju zakonom utvrđene porezne olakšice (one zbog kojih ljudi krajem veljače nose prijave).

To znači da ti, da bi mogao odbijati troškove, moraš registrirati djelatnost - dakle otvoriti obrt. Alternativno, možeš ići na zadrugu ili neko drugo trgovačko društvo.

gooner4ever, ti si pitao da ti netko objasni da li se treba plaćati porez na zaradu iz inozemstva. Odgovor je da, treba se.
Ako si spreman varati, budi spreman i na posljedice.
Mogu ja tako sutra pokrast banku, i ako me nitko ne uhvati - novac je moj. :yo:

[quote=“Homer”]gooner4ever, ti si pitao da ti netko objasni da li se treba plaćati porez na zaradu iz inozemstva. Odgovor je da, treba se.
Ako si spreman varati, budi spreman i na posljedice.
Mogu ja tako sutra pokrast banku, i ako me nitko ne uhvati - novac je moj. :yo:[/quote]

Nebih rekao da je usporedba baš na mjestu… to što je država nesposobna prikupljati porez od svojih građana, budimo realni ne daje baš neku motivaciju da se ja potrudim na isto, pogotovo jer je pomalo komplicirano, čak neorganizirano ( čitajući članak sa imamnovac ). iako bih htio to dovesti u punu legalnost što prije. Vidjet ću još sa knjigovođom sutra, iako po svemu sudeći d.o.o. mi nije rješenje za sad…

Jesi dobio moju privatnu poruku?

jel to nešto što mi ostali ne bi smjeli čuti ili?

Ma pitao sam ga nešto nevezano uz ovu temu ali mi ne odgovara pa ne znam kako da mu privučem pozornost :slight_smile: Možda ne vidi da ima novu PP, malo je neuočljiva obavijest.

Možeš biti direktor firme i redovno studirati. Gubiš status studenta, ne pravo studiranja. Iako, kad si već student i otvoriš firmu nitko ni studentske povlastice neće uzeti…

Ako se nešto nije promijenili zadnje dvije god, ovo je istina. Ja sam bio redovan student i vlasnik obrta u isto vrijeme.