Pligg CMS: iskustva, tutorijali

Nakon par dana surfanja, za svoj novi projekt sam odabrao Plig CMS.


Savršeno mi se uklapa u ideju za site. Jedino me malo buni temlateing u
.tpl fajlovima. Još se nisam susretao sa tim. Šta je taj .tpl file?
Nekakva modificirana verzija html-a, namjenjena baš za templateing?

U tim .tpl fajlovima nema php-a, već se php pokreće pomoću shortcode-a.

Slobodno ovdje postajte sve vezano za Pligg CMS, pošto ću sada malo raditi sa njim.

Da li ste već radili sa ovim CMS-om, kakva su vaša iskustva.
Ako je netko složio kakav Pligg site ili template, nabacite link.

Nisam sa Pliggom, jer mi se ne sviđa kako je rađen, ali koristim Smarty: (PHP Template Engine), .tpl datoteke.

$VijestiRow = $db->super_query( "SELECT COUNT(*) as BrojVijesti FROM " . PREFIX . "_post" );
$tpl->set ( '{BrojVijesti}', $VijestiRow['BrojVijesti']);

Da sve ovo ne bi kucao u templateu, jednostavno pomoću Smartya iskoristim ( {BrojVijesti} u bilo koji .tpl file) i dobijem to što hoću. Ali, koliko je i dobro, toliko i nije, jer ima neki redoslijed koji moraš pratiti, smara me to od kako sam ga počeo koristiti.

A so, to je template engine.

Ja ne namjeravam (ne znam) u backendu tog CMS-a ništa dirati. A taj Smarty mi se čini ok za izradu template.
Jedino što notepad++ ne farba .tpl file, ali ajd to nije neki problem.

Moja iskustva sa Pliggom od prije jedno 5-6 godina su da se nisam uspjela izboriti sa spamerima koji su imali automatizirani sistem objavljivanja na tom sistemu. Taj CMS je bio popularan tih godina za bookmarking sajtove kojih je bilo na hiljade… i svi uradjeni u Pliggu. Do tebe je hoćeš li se oprobati u njemu, ali obzirom da je toliko sajtova na tom CMS, možda neće biti lako dospjeti na prvu stranicu Googla s njim.

@alencia kakve veze ima CMS (Content management system) sustav sa pozicijom na tražilicama? Objasni mi molim te.

Nemoj pričati gluposti da se tako izrazim.

“Farba” samo trebaš podesiti. Restartuj notepad poslije ovog, i automatski će ti otvarati TPL datoteke kao HTML. Što se mene tiče, Smarty je odličan za izradu templatea, jednim dijelom što sam navikao na njega.

Hvala, ovo radi.
Nema toga što notepad++ ne može