Početnička pitanja o svemu po malo

Database mora biti napravljena prije jer bez nje nije moguce instalirati Wordpress.

kad instaliraš wordpress database ti se same naprave valjda i ne trebaš ništa oko toga čačkati, niti to nekog početnika treba zanimati. moje mišljenje. ja sam čini mi se imao preko 200 sajtova a i dalje pojma nemam o databazama

Kako to? Jedino možda neki automatski proces na cPanel. Ja uvijek sam bazu uradim, stavim svoje pristupne podatke, collation , i prefix ako mislim koristiti

Bazu napraviš, korisnika za tu bazu i na nju kačiš WP Config.php . Tijekom instalacije WP će kreirati tabele i sve što treba. Nemaš više dodira sa bazom .

iskreno da ti kažem pojma nemam. ja sve što odradim kad pokrećem sajt je odem na cpanel dodam domenu i instaliram wordpres i u suštini toeto, bar kod hawkhosta, a ne sjećam se da sam iđe trebao išta radit sa databazama i na ostalim hostinzima hostgator, fatcow, namecheap, ipage.

2 Likeova

Ne znam čemu tolika rasprava oko tvog prostog pitanja :grinning:

Valjda te interesuje ovo:
Kako instalirati WordPress ako krećete s izradom web stranice?
U ostalom pogledaj čitav kanal, a za više imaš sve na netu, a ako nema pitaj tu smo da pomognemo :wink:.

Mozes instalirati WP pa praviti bazu ili praviti bazu pa instalirati WP ali svakako moras ukucati u config.php user,host,pasword.

Kod mene instaliram wordpress trazi da izaberem username i pasword i toeto, nikakva druga podesavanja, nikakve baze, ni config.php

1 Like

Može tako, i to je kad se ide direktno sa Cpanela na kojem ima WP za instalaciju ili može i ručno to je onda sa formiranjem baze i ostalog što pišu. I jedno i drugo je OK :grin:.

Ja cu wordress instalorati preko cPanela, znaci ne trebam nista cackati oko sql database . Stavit cu si vjerojatno 2 domene na hosting radi testiranja - super ideja.
Da li bi trebao jos nesto podesit negdje prije samog kretanja izdrade web stranice da mi se ne desi kasnije “to si trebao ma početku”?

Koliko bi bilo u redu platiti Copywritera za 500 rijeci? Hrvatsko je u pitanju i nema iskustva? 200 kn?

Jesili pogledao video i kanal koji sam ti postavio u topicu?
A za pisca sam odluči, imao ili nemao iskustva nekad i to moraš naučiti jer pisac neće sve da ti servira.

Da, pregledao sam ih na youtubu a i upisao sam tecaj na udemyu od tog istog. Puno toga mi je olaksao samo sto radi na starom wordpressu i krene nesto raditi pa mu fali dio videa. Ali nema veze pomogne sve u svemu.
Vidio sam i tecaj za Copywritera pa cu i to upisati (mozda i zena upiše pa neka pise hehe ).

Na YT možeš naći skoro sve free, a i na udemy ima free kurseva. Samo malo bolje potraži :grin:

1 Like

ss

Jel ovo neki plugin? Linkovi su klikabilni i svaki prebaci na jedan dio clanka od cca 2k rijeci.

Jest WP plugin. Vjerovatno Table of Contents Plus . Al ima ih jos koji rade na istu foru:

2 Likeova

Ne znam koliko se vidi iz ovog screenshota, google je indexirao sve podnaslove iz plugina, a htio bi upravo tako nesto.

Nisam 3 godine nista radio po pitanju optimizacije, samo google adowrds, ali sad se jedan sajt za koji su mi reklame preskupe probio sa 60. mjesta na 8., pa bi ga htio jos malo pogurati.

Da, to je taj plugin. U SERP ti se pojavljuju svi ti podnaslovi kao sitelinks. Neki vele da je to negativno, jer vec u SERP nudis sve na tacni pa kao manja je CTR, ali ja mislim da upravo to povecava CTR, ako je pametno uradjeno.

1 Like

Od kak su dodali sitelinks na google adwords, ctr mi je za minimalno 10% visi, na nekim stranicama i 20%, jer sto je i logicno, zauzmes vise mjesta i bolje si uocljiv, pogotovo ako si na vrhu stranice, tj. prvi jer uz sitelinks google ove ispod malo odvoji od tvoj sajta.

masu sajtova sam vidio sa tom table of contents … tako da je dobro sigurno

Pitam knjigovođu i ne zna kako se postaviti, pa pitam ovdije da li ima netko iskustva sa internetskim posredovanjem i oglašavanjem.
Naime, otvorio bi obrt i radio sve preko interneta, (radim u jednoj firmi i ne bi dao otkaz), tema je (u grubo) spajanje ljudi di bi meni jedna strana ljudu plaćala godišnju proviziju (recimo 100 kn) i imala uvid u drugu stranu ljudi.
Ja bi oglašavao i uređivao stranicu.
I zarada od potencijalnog oglašavanja.
Sta bi ja još trebao negdije nešto napraviti osim otvoriti obrt? Da li postoji još neka institucija osim ureda za gospodarstvo koju bi trebao posjetiti i dostaviti im nekakve papire?

Pitanje br.2 kako vlasnik stranice Trebam.hr zarađuje - nigdje ne vidim nikakav oglas?