Početnička pitanja o svemu po malo

Temu sam otvorio u Birtija jer cu vjerovatno imati dosta pitanje jer sam novi u svemu ovome a htio bi napraviti web stranicu preko WordPressa pa citam neki toutorial i neke stvari mi vjv nece biti jasne. Prvo pretrazim ovaj Forum pa Google a ako imam dvoumljenja ili da ne nadjem odgovor pitati cu vas ovdije, ako mi ne zamjarite.

Koja je razlika u shared hosting ili obicni hosting?
Možda je vama glupo pitanje ali meni bas i nije jasno.
Prijevod je djeljenje domacina, predpostavljam da je to : kao mi svi dijelimo preko koga cemo biti objavljeni na netu a hosting sam za sebe je ako ne zelim dijeliti sa nikim pa mi je to skuplje?

Sorry ako je ovo pre glupo :slight_smile:

shared hosting - najjeftinija varijanta, dobiješ resurse (određen broj GB prostora, možeš dodati jednu domenu ili više, zavisi od paketa, i ograničen mjesečni protok koji je smiješ prekoračiti), obično pristupaš preko cpanela gdje je sve jednostavno i jasno, imaš dodatke pomoću kojih u dva klika možeš instalirati wordpress, imaš ftp pristup i imaš ograničen broj baza koje možeš kreirati (zavisi od paketa) … shared hosting je idealan za početnike i za sajtove koji ne generišu veliku mjesečnu posjetu

VPS hosting (Virtual Private Server) - srednja varijanta, idealna za sajtove koji generišu solidnu mjesečnu posjetu, naravno imaš na raspolaganju mnogo jače resurse nego shared … imaš dvije vrste VPS-a:

unmanaged VPS (jeftiniji) - kupiš server koji nema instalirano ništa osim operativnog sistema, dobiješ SSH pristup i neki VPS control panel ali da bi tu mogao staviti stranice moraš instalirati neki web control panel i potrebne servise (vesta control panel, cyber panel, webmin i slično) … za sve manje-više imaš tutorijale na netu

managed VPS (skuplji) - VPS sa cpanelom ili whmom ne znam kako to već ide, uglavnom sve imaš već podešeno tvoje je samo da napraviš nalog i postaviš wordpress

Dedicated server hosting - najskuplja varijanta, dedicated server je namjenski server samo za tebe, dakle imaš na raspolaganju full prave realne resurse servera možeš na 100% tjerati sve osim zauzeća mreže … isto moraš podešavati sve kao na unmanaged VPS-u … dedicated server je za ogromne sajtove

4 Likeova

Super objasnjeno @korisnik9758789 .
Ukratko, izmi shared hosting, instaliraj WP i tjeraj dalje :wink:

3 Likeova

Predpostavljam da se to može mjenjati ako mi poraste broj posjetitelja .
Ako mijenjam Hosting sa recimo M y d a t a k n o x na B l u e h o s t to ide bez problema kasnije?

Pitanje za WordPress: Ako odaberem neku od tema koja mi najvise odgovara a nema nekih opcija koje bi ja volio imati da li se one mogu naknadno ubacivati (tj. da li ih programer može naknadno napraviti - isprogramirati) ?

Mogu se teme prilagođavat, prepravljat, modifikovat… ali ja ti preporučujem da kreneš pa da usput učiš jer tako ide brže i lakše. dok prođeš sva pitanja koja imaš prođe vrijeme. ovako usput ide brže dosta, a i sa iskustvom se odgovori na dosta pitanja koja imaš

1 Like

I probaj na GTMetrix.com testati WP Temu na koju se odlučiš, nemoj uzimati neku koja lijepo izgleda, a neće biti funkcionalna ili će ti biti užasno spora.

1 Like

shared paketi se mogu nadograđivati bez problema … migracija sa jednog provajdera na drugi je moguća ali ne znam da li bi početnik to mogao odraditi … uglavnom support svakog ozbiljnog provajdera će besplatno migrirati sajt sa starog hostinga na njihov novi

1 Like

Stranica bi bila za hrv trziste, je pametno stavljati domenu com.hr ?

Ja ih vidim dosta da rangira. Ako nema .com i nema uslova za .hr onda sto da ne.

1 Like

Evo i mene s jednim pitanjem. Istekao mi SSL na godaddyu i sad je produljivanje na god dana 90€, što mi je way too much. Domena još nije istekla, da li mogu preseliti domenu na neki drugi registar i tamo kupiti SSL normalno za nju i nastaviti produljivati?

Također, dobro bi mi došla neka preporuka za shared hosting, jer ovo godisnje placanje za svaku stranicu posebno me ubija…

Nije li ssl isto što i https? danas ga svatko nudi uz običan hosting bez dodatnog plaćanje. Inače dosta puta se po netu da čitati kako je godaddy shady firma tako da bi ja njih zaobilazio u širokom luku

2 Likeova

To se meni desilo kod Namecheapa, pa sam dokupio SSL za oko 2$ kad je bio crni petak kod njih.
Međutim uzeo sam hosting kod Hawkhosta i mislim da je tamo SSL trajan. Hawkhost sam koristio i prije pa sam napravio jednu pauzu i eto opet sam uzeo kod njih hostimg.
Tvoja je odluka koji ćeš hosting koristiti kad vidiš ispunjavali tvoje zahteve.

ima tutorijala na netu da se letsencrypt podesi na shared hosting … zašto plaćati ako može besplatno, jedino ako ne držiš banku pa ti treba pravi SSL

ili cloudflare poveži i preko njih možeš besplatno ssl dobiti

1 Like

SSL uzimam let’s encrypt za đabe. Pogledaj malo …

Domena je odabrana kao i hosting, sada me zanim kako da instaliram WordPress.org ? imam u cPanelu WordPress ali ne razumijem da li je to .org ili .com
Meni treba bas za web stranicu sa blogom (nesto tipa airbnb samo sa blogom).

Mislim da sam skuzio… Ako imam hosting i domenu imam i wordpress.org

wordpress je platforma na kojoj je sajt i domena je ona koju ti povežeš. wordpress org i com su samo sajtovi, jedan vezan za teme i plugine za wordpress drugi za besplatne i plaćene blogove na wordpresu. a kako će ti izgledat sajt zavisi od wp teme koju odabereš i modifikacija koje odradiš

1 Like

WordPress možeš preuzeti sa neta pa ga lokalno instalirati bez domene, na svoj lokalni host

1 Like

đeš to početniku predlagat. nema šanse da se snađe. bolje nek kupi neku domenu od 99 centi doda na hosting instalira wordpress, pa nek vježba onlajn i ima jedan test sajt koji će izgledat kao glavni sajt pa na njemu nek isprobava svari. ja i dalje imam vazda neki test sajt da isprobam i testiram stvari. meni je lakše od lokal hosta jer kad sam skidao neke programe za lokal host nisam se snašao, mada možda je to do mene.

1 Like

Naprimjer XAMPP, ali iako je “sve u jednom”, opet se teško početniku snalaziti npr. u kreiranju nove sql baze, “prava” za admin korisnika i sl.

Bolje je negdje online, ima tih ponuda za dolar koliko hoćeš

1 Like

kad instaliram wordpress, je najbolje napraviti odmah database ili kasnije ?
Ovako: - izvor sa wordpressa:

Using cPanel # Using cPanel

If your hosting provider supplies the cPanel hosting control panel, you may follow these simple instructions to create your WordPress username and database. A more complete set of instructions for using cPanel to create the database and user can be found in Using cPanel.

  1. Log in to your cPanel.
  2. Click MySQL Database Wizard icon under the Databases section.
  3. In Step 1. Create a Database enter the database name and click Next Step.
  4. In Step 2. Create Database Users enter the database user name and the password. Make sure to use a strong password. Click Create User.
  5. In Step 3. Add User to Database click the All Privileges checkbox and click Next Step.
  6. In Step 4. Complete the task note the database name and user. Write down the values of hostname , username , databasename , and the password you chose. (Note that hostname will usually be localhost .)