Podaci o uplatama iz inozemstva stigli u Poreznu?

Evo na Fejsu sam naletjela na obavijest nekog knjigovodstvenog servisa.
Da li će ovo uzrokovati probleme ljudima koji uplate primaju na inozemnim računima npr. Payoner i ne prijavljuju to Poreznoj?! Je li se to naša država mrdnula da tome stane na kraj?!
Odavno je poznato da postoje sporazumi među državama o razmjeni ovakvih podataka, ali do sada to nitko nije kontrolirao.

pa recimo google za evropu je smješten u irskoj … kada uplate stižu od adsensea stižu iz irske, kakve veze ima sa SADom? samo onako pitam pošto 50% foruma radi sa adsenseom

Ima veze za one koji račune imaju u SAD-u, npr. preko Payonera.

1 Like

I sad bi svi dizajneri, programeri, informaticari trebali da se prepadnu i potraze usluge Makora knjigovodjstva, :slight_smile: providno zar ne?

4 Likeova

A što ako nije tako? :stuck_out_tongue:

Cista glupost. Oni nisu ni culi za Payoner. Ako gledaju tada imaju vas devizni i ono sto sjeda preko WU, a ne gledaju za sada. I ako pocnu gledati sumnjam da ce zadirati u proslost jer to je njihov problem sto je takvo stanje. Prije cca dvije godine isao sam u Poreznu raspitati se oko nekih stvari, a dobio sam odgovore jednake 0. Ukratko, puno mladih referenata koji ni sami ne znaju sto rade, a kad su me uputili kod iskusnih takvi o netu neznaju nista jer su to uglavnom stariji ljudi. Pa tako mi nisu znali dati odgovor na pitanje “Smijem li poslati racun u trenutku kad mi netko iz USA uplati artikl sto bi po nasem zakonu trebao napraviti, a problem je sto smo u razlicitoj vremenskoj zoni i tada zvanicno ne radim”.

Jesi čuo za FACTA-u?
https://www.porezna-uprava.hr/Fatca/Stranice/FATCA.aspx

… “Izvještajne financijske institucije u Republici Hrvatskoj obvezne su Poreznoj upravi do 30. lipnja 2017. godine izvršiti prvu dostavu informacija o financijskim računima američkih rezidenata odnosno građana za razdoblje koje se odnosi na 2014., 2015. i 2016. godinu.”…

Čini mi se da se ide prema tome da se sve kontrolira.
Naravno dok ide - ide, samo treba biti pažljiv, nekako bi mi bilo draže da me ne uhvate, ako je moguće :wink:

mislim da su prilično jasno napisali da se radi o američkim građanima

Zašto bi se dostavljali Hrvatskoj podaci o američkim građanima? Potpuno nelogično. Jesi pročitao uopće što je FACTA?
Ja isto nisam ekonomista i teško mi je ovo pratiti.
Radi se o računima hrvstakih građana.

ja sam ipak uvjeren da u tekstu koji si citirao piše

zar je problem biti hrvatski državljanin a američki građanin/rezident?

a ako primaš novac iz SADa ne znači da si američki rezident … američki rezidenti mogu biti hrvatski državljani koji imaju boravište/radnu dozvolu u SADu … ja sam to tako shvatio

1 Like