Podjela podataka u više tablica ili ne?

:jaooo: O tako mi baze podataka, kidam naljevo! :smiley:

CreatifCode ego ce sve objasnit oko baza. Referentni izvor podataka i
autoritet bez premca. Oracl nemirno spava, ms zatvara razvoj kad on
krene pisat. Po njihovim knjigama :slight_smile:

prije njega majmun namece ms-u s cim ce se asp sparit a s cime ne,
sacuvaj bog da php.nevjernik sugerira a kamoli da ima pointer na
isti kod a ovaj je alfa & omega od dizajna do razvoja. I njemu
cemo napraviti krunu :slight_smile:

[quote=“ninohr”]optimiziras prema webu ? U pocetku nakrcas sve u jednu, nakon toga napises
kod koji kreira zasebnu sa npr. 1000 koje se stalno vrte + ostatak ( razlomis u 2 baze ),
nakon toga ovaj ostatak po nekom zasebnom necem razlomis u x po frekvenciji
ili necem trecem itd. Logove koristis za sto ti vec trebas a kod sam odrzava i
optimizira. Hijararhija podataka[/quote]
Da, takvo nešto (slično) i jest razlog ove teme ali ti nedostaju argumenti, a to je poanta ove teme - Za i Protiv podjele u tablice, te zašto? itd…

Jedini koji je argumentirao napisano je tsereg, a ovih 10ak posljednjih postova nisu korisni ni u smeću. Upravo ovakvi postovi i (bahat) nastup pojedinih članova je razlog zašto ovaj forum ima sve manje i manje kvalitetnih tema i rasprava…

nemam potrebe copy/paste sto je proizvodjac baze napisao kao
optimalno rjesenje niti znam kako je prilagodio za konkretnu
potrebu. Zanima me nacin pohrane pojedinacnog podataka i
eventualni algoritam po kojem ce se spremat

Pa ukoliko se tipovi polja neće vertikalno širiti (i ako ih ima relativno malo) i ako dijeljene na tablice ne stvara dizajnerske probleme mislim da slobodno možeš kreirati više tablica.

Ako svaki tip ima svoja, jedinstvena polja, onda mislim da je i to jedan razlog za.
No ako nema onda mislim da je najbolje u jednu tablicu, nema smisla imati na desetke tablica u bazi sa istim poljima.

[quote=“ninohr”]nemam potrebe copy/paste sto je proizvodjac baze napisao kao
optimalno rjesenje niti znam kako je prilagodio za konkretnu
potrebu. Zanima me nacin pohrane pojedinacnog podataka i
eventualni algoritam po kojem ce se spremat[/quote]
Ovime si sve rekoa sorry naj se srdit i sa ščašem me ganjat po dvorišću. Kak misliš napravit neš kad neznaš ni koje oružje da vzemeš vruke da prikolješ neman koja te progoni i krade noćima san? Nekažem da moraš sve znat o alatu, al neki je minimum barem potreban, a kako naprvit taj algoritm, ako nisi pogledao nemani u oći reko sad si moja sutra ideš u fiš paprikaš?

Barem da znaš kojoj porodici životinja pripada ta tvoja mučka životinja je već puno.

[quote=“noorMomento”]Ovime si sve rekoa sorry naj se srdit i sa ščašem me ganjat po dvorišću. Kak misliš napravit neš kad neznaš ni koje oružje da vzemeš vruke da prikolješ neman koja te progoni i krade noćima san? Nekažem da moraš sve znat o alatu, al neki je minimum barem potreban, a kako naprvit taj algoritm, ako nisi pogledao nemani u oći reko sad si moja sutra ideš u fiš paprikaš?

Barem da znaš kojoj porodici životinja pripada ta tvoja mučka životinja je već puno.[/quote]

kaj ja znam kak mskjuela pohranjuje ili kesira kod sebe podatke, ke mu drajvera
dela boljse sa tablicam unutar baze ili je bolje odvajat u 2/x baza, koji tipo
podatkov mu je optimalan za pretrazivanje i pohranu pa se njemu prilagodit
i takve zgode, koja je optimalna velicina tablicnov/bazov pa tolko nakrcat
podatkov vnju i slicne ? Nek zdampa sve kaj ima napameti i pita ljude kak
su zamislili i prilagodili za te njegove ili nek daju koda, pa nek se ravna po
te, ne ? Al prije toga pak mora znati oce sirove podatkov uvaljivat il ce ih
preoblikovat u neku formu zauzimajuci manje prostora pa i za te treba
guglat ili naci koda koji to dela pa ga kopirat ili pohvatat po rjesenju na
kaj sve treba mislit. Moguce nabavi original komponentu naprednijeg
projekta pa od pocetka se oko njega vrti. Za se to treba vremena i rada
sa bazom nek se vidi kak se ona ponasa i di vrisci, kaj joj odgovara a
di zapinje pa onda u pocetku po svom nacinu indeksiranja puknuti sve
u 1 bazu i 1 tablicu zajedno sa iventnekaj i pratit koju povratnu informaciju
vraca ne ? :slight_smile:

Pa u biti najbolje bi bilo reći ako možeš svoju filozofiju dizajna postaviti unutar okvira dobrog dizajna tablica onda da.
Nekoć sam neke stvari išao namjerno naopako raditi da vidim koje su mane…,
I onda kad vidiš da ta neka pravila koja se uzimaju zdravo za gotovo čine razliku dali će trebati kasnije potrošiti xy sati, na održavanje i razvoj.
Recimo ako uzmeš više tablica onda otvaraš mogučnost da nećeš ima normaliziranu bazu, ako je nemaš, onda će ti trebati “engine” na server strani da osiguraš kvalitetu podatka.

[quote=“gorrc”]Pa u biti najbolje bi bilo reći ako možeš svoju filozofiju dizajna postaviti unutar okvira dobrog dizajna tablica onda da.
Nekoć sam neke stvari išao namjerno naopako raditi da vidim koje su mane…,
I onda kad vidiš da ta neka pravila koja se uzimaju zdravo za gotovo čine razliku dali će trebati kasnije potrošiti xy sati, na održavanje i razvoj.
Recimo ako uzmeš više tablica onda otvaraš mogučnost da nećeš ima normaliziranu bazu, ako je nemaš, onda će ti trebati “engine” na server strani da osiguraš kvalitetu podatka.[/quote]

ti mrzis proizvodjace baza za siroke mase jel da ? :slight_smile: Zar ti mislis da oni nisu
u stanju napraviti alat koji moze optimizirat x nacina uporabe, drugi koji
ce nadzirati, treci koji ce odrzavati, cetvrti koji ce nesto, peti … ? Samo
oni za velike kupce i dokazani opensource koji svi ozbiljniji koriste ne
trebaju “branitelje”, “interpretatore”, “tumace”, “cuvare vjere”, "znalce"
i slicne. Vise se zaradjuje od takvih offline nego online baze. Uz fiskale
i zvjezdoznance koji predvidjaju sto ce se u buducnosti raditi uskoro ce
se novine pocet pisat kak andjelina joli upotrebljava na svom kompu,
onda ce biti includana u neki film, onda treba neki house-hit, onda frizura
tipa ta i ta baza … ne razmes kaj je biznis :slight_smile:

Joj što ste dosadni sa raspravama, katastrofa, ovdje ste namlatili toliko gluposti i sranja da je to strašno… Shvatite da je ■■■■■■ svejedno s polja brzine izvrsenja query-a u mysql u web primjeni, jer uvijek htttp zahtjevi traju duže(barem u većini slučajeva)…

Što se tiče dizajna baze, da bi se moglo lakše održavati i modificirati aplikaciju i samim tim i bazu(mysql) bolje je raditi sa što manje tablica, nikad ne komplicirati, osim ako stvarno za ti nema potrebe, pravi primjer vam je vbulletin search engine, gdje su zakomplicirali toliko da se to više ne može zakomplicirat sa tablicama pa je spor užasno…

Kada budete radili različite aplikacije koje se sve povezuju s jednom bazom onda ćete vidjeti ustvari da puno toga iz manuala na mysql stranici ne štima, počevši od tipova tablica, tek nedavno su maknuli preporuku da je najbolji tip tablice myisam, možda i je ako imaš jednu konekciju, ali kada se više aplikacija spaja s istom bazom nastaje zastoj jer se svaki puta thread locka za svaki upit, što je užasan pad performansi.

Povezujem jednu bazu sa vbulletin forumom, game serverom i web user control panelom za oboje, a za konekcije koristim php skripte i c++ plugin tako da je tu pravi izazov sve povezati i da brzo radi…

Kada vas nesto mucu testirate i nadjete nekakav dobar omjer brzine i lakog upravljanja s bazom, kao sto sam vec rekao u web programiranju i nije toliki problem da taj request duze traje jer ce gotovo uvijek http zahtjev trajati duze, no druga je prica npr sa c++ aplikacijama ili recimo drugim standalone aplikacijama gdje je cijela aplikacija neupotrebljiva dok se zahtjev ne izvrsi…

Ne kontam sta se bezveze svadjate, svatko je rekao nesto iz svog iskustva, najjednostavnije je gorrc rekao, a ne vidim kompliciranje odmah sa citiranjem nekih odlomaka iz knjiga ili tutorijala, ja nikad nisam radio onako kako to piše u knjizi, čemu da kopiram nečiji kod ako ja imam sasvim drugi način gledanja na neku problematiku…

Znate kako kažu, dajte isti posao da napravi tisuću programera i nikad nećete dobiti jednak kod, svatko ima svoj stil rada i svoju logiku, ovdje su iznimka foliranti koji samo citaju, citaju i citaju, a nikako da sami pronadju rijesenje za neki problem, jer tko zna sta kaze neka knjiga…

[quote=“ninohr”]ti mrzis proizvodjace baza za siroke mase jel da ? :slight_smile: Zar ti mislis da oni nisu
u stanju napraviti alat koji moze optimizirat x nacina uporabe, drugi koji
ce nadzirati, treci koji ce odrzavati, cetvrti koji ce nesto, peti … ? [/quote]

Ne, nemislim, ali znam da jedna mali greška znaći da nadogradnja libraria znaći mjesec dana rada a ne dan rada.
To što si neki developer skratio 10 minuta rada i napravio prečac može za par mjeseci znaćiti na desetke tisuća bespotrebnih linija koda.
A jednini način da se minimaliziraju takve greške da se zna što se radi i da se ne izmišlja topla voda. Jer nekom je posao samo razmišljati o načinu na koji bi trebali raditi da kasnije ispadne čim manje poblema. Pa zašto smatrati u start da si ti ljudi u krivu?

jedan “napada” bazakodere a ti rusis danasnji ekonomski sustav :slight_smile: Tebi
je jasno da 95% inteligencije su humani diktafoni koji po defaultu ponavljaju
sto visa inteligencija ima za reci u nemogucnosti samokreiranja i
provodjenja bilo cega svojeg ? Indirektno ili direktno diranje u autoritet
ili odluke iste dovodi do konacne istine o njoj a to ne bi dobro zavrsilo obzirom
da su kreatori i arhitekti poretka nestali

[quote=“ninohr”]jedan “napada” bazakodere a ti rusis danasnji ekonomski sustav :slight_smile: Tebi
je jasno da 95% inteligencije su humani diktafoni koji po defaultu ponavljaju
sto visa inteligencija ima za reci u nemogucnosti samokreiranja i
provodjenja bilo cega svojeg ? Indirektno ili direktno diranje u autoritet
ili odluke iste dovodi do konacne istine o njoj a to ne bi dobro zavrsilo obzirom
da su kreatori i arhitekti poretka nestali[/quote]

ma sve jasno, ali ako netko zeli biti developer mora znat koristit svoj mozak, ne mi citirati neke blog clanke za koje uopce ne zna jesu tocni niti koliko su dobri jer naravno da nije on to isprobavao… Takvih je i na ovom forumu tona, najbolje je na svojem radu učiti, držat se naravno nekih standarda kako pisati kod, ali način izvođenja nečega sam riješiti, a ne kako se pročita negdje i onda taj kod malo modificirati…

zgadi mi se cim mi netko linka neka rijesenja sa nekih clanaka ili cega vec, zato sto je to netko napisao nekada da je super tako raditi…

Vidim i ninohr i zerocoolos uhvatili mene i mojih liknova, ja ne znam kako čovjeku pomoćo koji se nije susreo sa ovim problemom nego da ga uputim na kvalitetne članke koji se bave odgovarajućim problemom. Pretpostavljam da ste se vi rodili jako načitani pa da knjige niste nikad niti primili u ruke, a sve što znate naučili ste iz prakse. Za bilo kakvo stjecanje prakse potrebni su solidni, vrlo dobri, teorijiski temelji koji će pružiti pojedincu ili grupi osnove za stvaranje svojih logičkih razmišljanja o tome kako problem riješiti.

To je kao da vas sad netko baci u, ne znam ja di, npr. arhitektonski ured, da bi znao riješiti probleme statike, dinamike, krutosti itd. građevine moraš imati neku teorijsku osnovu, a ne na temelju tvoje procjene ukrkavati željezo u temelje ili balkone, jer kao što nije dobro premalo željeza nije dobro niti previše željeza.

Čovjek je postavio pitanje, dobio je odgovor, ne jedan nego čak tri konkretna. Ne razumijem koji ste se k…c okomili na mene. Htio sam čovjeku pomoći i to je to.

[quote=“CreatifCode”]Vidim i ninohr i zerocoolos uhvatili mene i mojih liknova, ja ne znam kako čovjeku pomoćo koji se nije susreo sa ovim problemom nego da ga uputim na kvalitetne članke koji se bave odgovarajućim problemom. Pretpostavljam da ste se vi rodili jako načitani pa da knjige niste nikad niti primili u ruke, a sve što znate naučili ste iz prakse. Za bilo kakvo stjecanje prakse potrebni su solidni, vrlo dobri, teorijiski temelji koji će pružiti pojedincu ili grupi osnove za stvaranje svojih logičkih razmišljanja o tome kako problem riješiti.

To je kao da vas sad netko baci u, ne znam ja di, npr. arhitektonski ured, da bi znao riješiti probleme statike, dinamike, krutosti itd. građevine moraš imati neku teorijsku osnovu, a ne na temelju tvoje procjene ukrkavati željezo u temelje ili balkone, jer kao što nije dobro premalo željeza nije dobro niti previše željeza.

Čovjek je postavio pitanje, dobio je odgovor, ne jedan nego čak tri konkretna. Ne razumijem koji ste se k…c okomili na mene. Htio sam čovjeku pomoći i to je to.[/quote]

nisu se moji komentari dirali tebe, vec sam govorio da ste otisli s raspravom u bezveze smjeru, počeli ste se prepucavati bezveze… nitko mu nije rekao nista previse korisno, samo odvedete raspravu bezveze…

tko kaze da je netko nacitan, naravno da procitam puno toga prije nego idem raditi nesto, no kada govorim nekome rijesenja onda govorim iz vlastitog iskustva, a ne iz linkova…

sto se tice tvoje usporedbe s arhitektonskim uredom, tu si fulao debelo, postoje gotove norme tako da tu nema velikog pametovanja, a i neces raditi statiku gradjevine u arhitektonskom uredu niti ce to raditi arhitekti, znam to jer sam završna godina građevine… no nebitno, znam što si htio reći i tu se slažem s tobom…

Ako želiš da se drugi odnose kako treba prema tebi onda i ti tako čini prema ostalima, napadaš svaki puta, u svakoj temi, tako da nemoj niti očekivati bolji tretman… mislim da je ovo poanta svega… znas podosta, to nitko neosporava, no nastup ti je uzas…

[quote=“zerocoolos”]nisu se moji komentari dirali tebe, vec sam govorio da ste otisli s raspravom u bezveze smjeru, počeli ste se prepucavati bezveze… nitko mu nije rekao nista previse korisno, samo odvedete raspravu bezveze…[/quote] Ne bih baš rekao, jer si u više navrata govorio kako je glupo ostavljati bilo kakve linkove, a da pri tome, vjerujem, uopće nisi otvorio linkove, a jedini sam ostavio tri konkretna linka na teoriju o dizajnu baze podataka, ne vidim kako oni mogu biti beskorisni. No dobro. Ne znam kako je rasprava otišla u bezveznom smjeru kad je dobio relativno konrketne odgovore u odnosu na postavljeno pitanje.

[quote=“zerocoolos”]tko kaze da je netko nacitan, naravno da procitam puno toga prije nego idem raditi nesto, no kada govorim nekome rijesenja onda govorim iz vlastitog iskustva, a ne iz linkova…[/quote]Pa preporučam ti da otvoriš linkove i da vidiš da ti linkovi nemaju veze s riješenjima nego sa teorijom o dizajnu baza. Nema tu riješenja čista teorija, a kako bi čovjek stekao neko znanje valja i pročitati nešto, nekada, skoro uvijek, je najbolje početi od suhoparne teorije.

Ne znam onda zašto mi arhitektonski ured u kojem sam bio priča o izračunu statike zgrade. Možda mi ti to možeš pojasniti, zašto mi on u građevinskoj dokumentaciji, odnosno izvedbenom projektu, propisuje količinu željeza, jačinu betona, broj nosivih zidova itd. Ali to je sasvim neka druga tema kojoj nema mjesta ovdje na ovom forumu, a pogotovo ne u ovoj temi. Drago mi je da si shvatio poantu na kraju.

[quote=“zerocoolos”]Ako želiš da se drugi odnose kako treba prema tebi onda i ti tako čini prema ostalima, napadaš svaki puta, u svakoj temi, tako da nemoj niti očekivati bolji tretman… mislim da je ovo poanta svega… znas podosta, to nitko neosporava, no nastup ti je uzas…[/quote]Kakav tretman, takav sam kakav sam, znam što znam, i znam što ne znam, a ono što ne znam u to se i ne petljam. Ne očekujem ja nikakav tretman ovdje, onaj tko želi da mu se pomogne pomoći ću mu, a onaj koji je došao provocirati dobit će istom mjerom. Ništa više ništa manje, ljudi s ovog foruma koji me poznaju osobno znaju kakav sam, što znam i što ne znam. Nemam se ja potrebe nekome umiljavati, a pogotov ne tipovima poput navedenog.

Ponavljam, član koji je postavio pitanje dobio je odgovor i to konkretne odgovore.

I da na kraju koga ja to napadam. To što sam rekao da mu dizajn baze “sucks big time”, ako je to napad onda dobro, ali ne vidim optrebu ulizavanja i uljepšavanja nečega što nije niti lijpo niti dobro.

[quote=“CreatifCode”]Ne bih baš rekao, jer si u više navrata govorio kako je glupo ostavljati bilo kakve linkove, a da pri tome, vjerujem, uopće nisi otvorio linkove, a jedini sam ostavio tri konkretna linka na teoriju o dizajnu baze podataka, ne vidim kako oni mogu biti beskorisni. No dobro. Ne znam kako je rasprava otišla u bezveznom smjeru kad je dobio relativno konrketne odgovore u odnosu na postavljeno pitanje.

Pa preporučam ti da otvoriš linkove i da vidiš da ti linkovi nemaju veze s riješenjima nego sa teorijom o dizajnu baza. Nema tu riješenja čista teorija, a kako bi čovjek stekao neko znanje valja i pročitati nešto, nekada, skoro uvijek, je najbolje početi od suhoparne teorije.

Ne znam onda zašto mi arhitektonski ured u kojem sam bio priča o izračunu statike zgrade. Možda mi ti to možeš pojasniti, zašto mi on u građevinskoj dokumentaciji, odnosno izvedbenom projektu, propisuje količinu željeza, jačinu betona, broj nosivih zidova itd. Ali to je sasvim neka druga tema kojoj nema mjesta ovdje na ovom forumu, a pogotovo ne u ovoj temi. Drago mi je da si shvatio poantu na kraju.

Kakav tretman, takav sam kakav sam, znam što znam, i znam što ne znam, a ono što ne znam u to se i ne petljam. Ne očekujem ja nikakav tretman ovdje, onaj tko želi da mu se pomogne pomoći ću mu, a onaj koji je došao provocirati dobit će istom mjerom. Ništa više ništa manje, ljudi s ovog foruma koji me poznaju osobno znaju kakav sam, što znam i što ne znam. Nemam se ja potrebe nekome umiljavati, a pogotov ne tipovima poput navedenog.

Ponavljam, član koji je postavio pitanje dobio je odgovor i to konkretne odgovore.

I da na kraju koga ja to napadam. To što sam rekao da mu dizajn baze “sucks big time”, ako je to napad onda dobro, ali ne vidim optrebu ulizavanja i uljepšavanja nečega što nije niti lijpo niti dobro.[/quote]

gledaj lega, ti si se sam prozvao, nisam te ja, ja sam samo govorio kada se uzme i pogleda postove da je bilo totalno glupih postova… a i dalje stojim da je najlakse bubnut neke linkove i eto super, pa daj mu malo napisi vlastita iskustva i reci zasto sta da cita, radi ili stagod, primjer ti je gorrc koji nije davao linkove vec je lijepo objasnio zasto je sta bolje kod dizajniranja baze/aplikacije…

da se jos jednom nadovezem na tvoj arhitektonski ured, oni to ne rade niti imaju ovlasti za izradu izvedbenog projekta, moraju imati dipl. ing. građevine za to, a ako se ne varam niti on ne moze potpisati vec samo magistar građevine… uglavnom ono sto su ti oni naveli su ti zakonske norme kojih se moras drzati, lijepo si napisao - propisali su…necu dalje o ovome…

“I da na kraju koga ja to napadam”:

samo jedan klasican primjer, omalovazavanje i slicne stvari, u svakoj temi slicno pises, malo smanji tenzije, ne kazem da je decko ista pametno napisao ili tako nesto, no mogao si ovo lijepse srociti…

Što je tu omalovažavanje( i sl.???), kakve tenzije? Kako sam to moga sročiti lijepše? Što bi to bilo lijepše??? U krajnjoj liniji čemu? Lijepo sam ga u nekoj od prethodnih tema zamolio da piše više smislenije kako bi svi članovi razumili napisano, i da, nisam bio jedini koji je to zamolio. Vidiš na jednom drugom forumu piše čisto normalno, a ovdje izgleda kao da provocira i ubacuje se u rasprave onako “s neba pa u rebra” bez početka i kraja, točke i zareza, bez nekakvog smisla itd, itd.

CC - izgleda da bi im trebao i popušit pa da budu zadovoljni odgovorom :hmmmmmm:

:roflmao:
A izgleda da je tako.