Pokretanje biznisa , donacije i zakon

Imam nekoliko pitanja, i mislim da je ovo dobro mesto da ih iskazem. Smatram da na ovom forumu i dalje ima visiko obrazovnih ljudi od kojih mogu ocekivati nekakvu pomoc u vidu odgovora.

Zeleo bih da pokrenem jedan malo veci biznis, trenutno je ne bitno o cemu se rec, ali je potrebna izgradnja poslovnog objekta, takodje do toga je jos uvek daleko pa Vas necu time gnjaviti. Pare su najveci problem trenutno, ali sam dosao do jedne solidne ideje, pa me zanima da li je to legalno.

Napravio bih visoko profesionalni web sajt, gde bih predstavio svoju ideju i uradio reklamu za nju u vidu video reklame, kao i sve dodatne informacije koje su potrebne, takodje bih napravio web shop koji bi sluzio za doniranje para kupovinom proizvoda, sto znaci sve zaradjeno od tih kupovina ide za izgradnju tog objekta.

Ok sada deluje malo glupo zasto bi neko kupovao i sta dobija od toga, to je zasto sto trenutno ne znate o cemu je rec, a takodje verujem da ogroman broj ljudi bi zeleli da tako nesto postoji u Srbiji, a trenutno ne postoji, a drugo, tako anketa govori.

Smatram da ce na web sajtu biti ogromna poseta, i bice mnogo mnogo proizvoda (mozda malo vecih cena nego kod ostalih) ali sva zarada ce ici u pravljenju tog objekta.

Znaci moje pitanje je, da li smem tako nesto da radim? Naravno sve sto kupe oni to dobiju, ali da li smem da na neki nacin ubedjujem ljude da kupuju sto vise kako bi sto pre projekat bio realizovan? Da li mi je potreban dokaz ili neki ugovor da cu ja to stvarno napravili ili nesto slicno?

Da li bih smeo pored toga jednostavno da stavim opciju doniranja , pa ko zeli moze da donira koliko god bude zeleo?

Zahvalan unapred.

Prvi savjet je pokušaj se prijaviti na neki camp gdje ćeš se predstaviti investitorima pa ukoliko oni odluče da je ideja dobra možda investiraju i riješio si gotovo cijeli problem odjednom.

Ukoliko to ne uspije ili ne želiš da netko još ima udio u tvojoj tvrtki i odlučiš se za ovo što si naveo.

Ja ne vidim gdje je problem da ti mene uvjeravaš da ja kupim nešto od tebe pa makar i po većoj cjeni od konkurencije, naravno ukoliko za kupljenu stvar dobijem račun.

Sretno!

Mozda nisi lepo razumeo. Znaci ovako, pretpostavimo da se ljudima dopadne ideja i zele da taj objekat bude izgradjen kako bi ga mogli koristiti u svoje svrhu.

Da bi se taj objekat izgradio ja moram da organizujem neki sistem doniranja kako bih sakupio dovoljno sredstava za to, sto znaci da ja njima obecavam da ce taj projekat biti izgradjen, ukoliko oni budu kupovali razne proizvode sa mog shopa.

E sad neko mi je rekao da je to malo zaguljeno, da ja njima obecavam nesto sto se ne zna da li ce uopste postojati, ne mogu ja nikome da garantujem da ce taj objekat biti izgradjen, da li cu uopste sakupiti dovoljno para ili se pojave drugi problemi, onda ispada da su prevareni.

Naravno meni tako odgovara bez ikakve obaveze, ali ipak moram da se posavetujem da vidim dal je potrebno da ja garantujem nekako da ce taj objekat biti izgradjen ili ne…

Mislim da takve donacije ne mogu biti legalne. Ja ti savjetujem da pokušaš tu https://www.kickstarter.com/ i uvjeriš donatore da ti doniraju novac za objekat odnosno projekat.

Ovisi. Prije svega eticko i moralno pitanje, a onda zakon. Zasto? Zato sto ako je npr. to bolnica ili vrtic za djecu s posebnim potrebama, a ti stavis web shop u kojem prodajes proizvode po skupljoj cijeni,a pare od tih proizvoda idu za izradnju tog objekta, postavlja se niz pitanja:

  • ciji su proizvodi? netko ih je morao kupiti… ako su tvoji, onda prodajes svoje proizvode, reklamiras sebe na tudjoj nesreci. Koliko ce ic para u donaciju, a koliko tebi u djep kao naknada za posao.
  • sto ako se ne skupi dovljno para,a ti prodao dosta proizvoda po skupljoj cijeni, sto je s tim parama onda?
  • porez

Za tako nesto bi zbilja trebao pitati, ovisno o objektu, nekog kvalificiranijeg nego bazirati odluku i ici u tako nesto na temelju informacija skupljenih na forumu… Pogotovo ako se radi o donacijama, sigurno nije samo tako, raspitaj se…

Pa sigurno necu na osnovu informacija prikupljenih na forumu pokrenuti ovako nesto. Ali se takodje nadam da je neko imao slicnih iskustva pa mi moze pomoci i upititi me kako i sta.

Sva tri pitanja koja si postavio , bas ti odgovori na ta pitanja su mi potrebna za pocetak.

Uglavnom, zakazao sam kod pravnika gde planiram postaviti nekoliko pitanja pa cemo videti.

A sto se tice kickstartera nisam za tu varijantu, ne bih bas toliko da se obavezujem, vise bih voleo da ponudim nesto ljudima sto mogu da kupe kao da su kupili u bilo kom drugom shopu, sa mozda malo vecom cenom.

Što kaže pravnik?

Ja sam nekidan bio na prezentaciji jednog projekta koji još nije u pogonu, kako bi se pridružio projektu potrebno je uložiti 1200 €, cijeli projekt je bio super koncipiran do trena dok nisu zatražili pare za ulazak u program. Da se ne ulaže ništa osim moga rada već sutra bih bio njihov član i donosio im mušterije.

Taj tren mi je sve počelo smrdit na ponzi scheme. S obzirom da kako oni kažu imaju već 1500 predbilježenih na eventu koji ce se održat gdje su karte prodavali po 50 € a još ih niko nije zatvorio prepostavljam da je takav koncept legalan. No tu se otvara pitanje koliko je i moralan? Jer ako ti odustaneš od projekta ili samo odlepršaš sa parama svi ti ljudi što su uložili novce u tebe gube.