Pokretanje biznisa sa 30k €

Pozdrav,
30k moze biti OK za start a i nije ni ogromno ako se gleda za neki veči globalni posao.

Kao štu su več neki pitali: odakle si/koja zemlja, otprilike kojih godina i kakav ti je interes lokalni posao ili globalni/onilne?

Pošto si na ovom forumu, pretpostavljam da te zanima i online… Jel več imas nekog iskustva sa online poslovima ili ne?

Neki savjeti forumaša su OK a dosta ih je smješnih - možemo ih uporediti sa ovim: stavi na kladionicu pa možda dobiješ… (a vrlo vjerovatno češ zgubiti).

Iz moje perspektive ulozio bi u online posao (pošto zivim od njega vec oko 10god), jer nije ograničen na 30.000 ljudi nego mozda na 10 miliona ili 100.000 miliona zavisi koji biznis, regionalni, globalni itd.

Sad od vrste posla opet zavisi dosta o tebi i tvom iskustvu, ako si početnik teško češ od neke nule brzo stici do ozbiljnjjih rezultata. Ako vec poznajes neke stvari onda malo brze ali ne prebrzo.

Opet druga opcija je Ako kupis pravi posao/koji več funckiniše, koji več donosi zaradu i jos uz to dobijes prijenos znanja od vlastnika(koje vrijedi nekoliko godina ucenja, rada) onda bi to bila dobra kombinacija. Ali takvi poslovi se ne prodaju za 2k €, a za tvojih 30-ak tisuca € več bi dobio neke stvari.

Uvjek u svakom poslu moras racunati i jos da imas par xxxx€ neke zalihe, jer uvjek mogu doci neki troskovi ili kašnjene isplate, dodatne investicije itd. A ne da preuzmes posao i nemas vise ni 1€ u đepu za dalje.

Mani se tih priča o picerijama i sličnim prijedlozima - prosut ces te pare u neki prostor (ako upošte bude dosta), a tek kad otvoris biznis počet će ti dolazit pravi troškovi (radnika, materiala, struje, vode, kumanle, poreza) a garantujem ti, da prvih mjeseci dobitak nece biti dovoljan da to pokrijes - pa ti sljedi ozbiljno zaduzivanje ili brzo zatvaranje.
Da ti sad ne radim kalkulacije koliko če ti bit mjesecan trošak, a koliko bruto ce ti trebat za radnike i troškove. Pa kad to sabrojis i vidis koliko pizzi dnevno moras prodati (od kojih odbijas poreze, materiale itd) brzo ces doci da je stvar dosta teska…

Prvo razmisli u kojem smjeru pa onda pravi analizu, dali to moze biti donosno(ima potenciaja da od toga zivis).

Ako vec imas nešto u glavi, slobodno piši pa ce forumas iznjeti neko svoje mišlljenje… a na kraju uvjek ti odlucujes :wink:

Za pizzeriju sam se ja zaletio jer sam iz nekog razloga shvatio da ima svoj prostor, dakle ne treba uzimati u obzir.
Međutim, moj prijedlog nije bio da ostavi pizzeriju, nego da je pokrene, uredi minimalistički i moderno, pozove par poznatih osoba i tabloida da slikaju i pišu da su viđeni u njegovoj novootvorenoj pizzeriji, napravi 3 partija mjesečno, i proda pizzeriju kad najbolje zarađuje. Osobno sam prisustvovao jednoj takvoj priči i gledao kako se od 200.000 i nešto sitno eura radi 1.000.000 (milion) eura u godini dana i to baš na taj način. (Pizzerija je bila 150m2 + 30m2 terasa u Zagrebu).
Btw, i ja i moja uža obitelj živimo 10 godina od vlastitog online posla.

Btw, i ja i moja uža obitelj živimo 10 godina od vlastitog online posla.

Like za ovo :wink:

Ovo oko ZG pizzerije vjerujem, ali ZG i njegovo selo ima razlike vjerovatno u kupnoj moči a i broj stanovnika mnogo manji :wink:

Sad sam vidio, da napuštaš zemlju… Jesi razmišljao da nadgradis svoj online biznis(više prihoda) pa da ostaneš ili ti se sve toliko zamjerilo i neda ti se više?
Jel zivis bas u ZG?

PS: nista osobno samo malo diskusije i razmjena mišljenja.

1 Like

Mislim da je ključno u čemu imaš iskustva i znanja da bi se mogao time baviti ili u hodu savladati to (naravno da vođenje kvartovskog kafića i neki složeni IT projekt nisu u istom rangu za “savladavanje u hodu”).

Isto tako, inozemno tržište nudi puno više potencijala nego siromašno lokalno. IT-ovci mogu osmisliti nešto za inozemstvo, ako je grad na obali - onda se i u turizmu/ugostiteljstvu može ostvariti ok prihode na račun turista (opet inozemstvo).

Ako je grad negdje gdje nema velike platežne moži ljudi, turizma i nemaš mogućnosti raditi nešto na daljinu, onda možeš nuditi neku uslugu koja nije egzotična nego treba većini, a idealno je ako nema konkurencije…

Nije problem u zaradi, svake godine pomalo raste zarada, imam dva dodatna “proizvoda” koji će donijeti još zarade uz minimalan trud (nadam se), imam dogovoren još jedan projekat koji će nam donisiti pasivnu zaradu… Ima i posla i zarade, nisam očajan po tom pitanju :slight_smile:
Dosta mi je dnevno-političkog i zakonodavno-restikcijskog tlačenja u državi. Nema dugoročno budućnosti ovdje (bar ne za našeg života). Ili kak veliš - dost mi je svega. Ak se situacija drastično promjeni u državi, tada bi ostali.

Ja bih ulozio u izradu profi web sajta, do oko 7K evra, a jos 15K u sadrzaj i marketing kod neke solidno profi firme koja se time bavi i koja za 6 meseci moze da dovede posetu, a za godinu dana duplira. Ostalo, neka ostane za svaki slucaj, za crne dane.
Zarada od adsensa i affiliatea u turizmu (ili necem tebi blisko) i eventualno nekih drugih reklama.

Možda ćeš morati uložiti svih 30k na istraživanje, da bi onda pokrenuo posao bez ulaganja :slight_smile:

Sjedni, stavi na papir što sve voliš raditi, što sve znaš (dobro) raditi, što bi volio naučiti raditi…
Zapiši i s čime raspolažeš osim 30k ojra. Potencijal je i (uža) rodbina.

1 Like

Kako je mali grad, pa gledam po svojem rodnom gradu, koji ima doduđe više stanovnika.
Iskreno tamo ne bi ulagao apsolutno ništa.

Možda neku USLUGU koja pokriva taj grad (mali ured/što god) te webom i reklamam pokriješ regiju, ala cestovne reklame itd, za tu uslugu.

Tako da ne potrošiš previše budgeta, a sve što pružaš da ipak nemaš neka ulaganja za “sirovine”.
Ili preprodaja usluga ili tako nešto.

Gle ako si hrabar otvori paint ball park, nabacaj nekih fora, napravi pakete za firme, organiziraj smještaj i budgetom gađaj tu ekipu:)))

Mašte malo, no istraživanja PUNOOO više.

  1. potroši te pare na gušt
  2. odi natrag onome tko ti ih je dao, bavi se time jer ti to očito ide
  3. vrati se na 1.
1 Like

Ja bi se samo nadovezao na Fast food. Bolje bjezati od toga. Ja i kolega ga imamo, radi odlicno, ali marza nikakva a posao i obaveze prezahtjevne…

1 Like

Frend imao pizzeriju u kvartu i ubijao se od posla i na kraju mu ostalo jedva za placu. Namernice su skupe, nije to vise kao prije.

:rofl::rofl::rofl:

Da stvarnu su poskupjele…
Mjesane pice su sad u prosjeku 35 do 40 kn.
Cijena sastojaka je za jednu pizzu manje od 10 kuna…
Na mjesanu ide otprilike po 100 g sunke i sira i 50 g sampinjona
Sunk je od 20 do 40 kn/kg zavisi kakvu kvalitetu zelis, sir 30 do 40 kn/kg, sampinjoni 20 kn/kg.

Plati dostavljacu, plati poreze i ostale namete , struja i ostane ti nis…

Da je tak lose nebi na svakom cosku bile pizzerie…
Kao i u svakom poslu najbolji uvijek opstaju.

1 Like

to je više manje u sklopu nekog većeg sistema, taj ko drži piceriju ne živi sigurno samo od nje, krupni mogu podnijeti i manje zarade jer se podebljalju kroz druge poslove :smiley:

3 Likeova

Ono jeste tako, al treba platiti radnike, prostor, poreze itd itd :smiley:

Place, porez, prirez, auto, gorivo, sanitarne, zamp, zastita na radu, raznorazne inspekcije… Znam jednu pizzeriju kojoj jako dobro ide, ali samo zato jer gazda na nju ima vec XX firmu i najveci je porezni duznik u mom gradu.

1 Like

Oroči na dvije godine.
Prodaću ti ja projekt dok završim.