Pokretanje biznisa sa 30k €

Pozdrav ljudi,
Ovako zivim u gradu koji broji otprilike nepunih 30 000 ljudi .
Imam na raspolaganju nekih 30 k € zelio bi uloziti.
Zanimaju me Vasa misljenja.Inace ima dosta kafana, blizu desetak fastfood-ova …
Ima li neko neku ideju .
Unaprijed zahvalan

Osobno nebi nista od navedenog. Ulozio bi u online biznis koji ne ovisi o mjestu od 30k ljudi.

2 Likeova

Hm, da bi uložio u online biznis treba nešto o njemu i znati. Najgore je ulaziti u neku branšu koja ti nije poznata i nisi siguran kako ćeš uopće vratiti investiciju. Čini se kako ga više zanimaju kafane i restorani, čini se kako zna kako radi i funkcionira ta branša, možda je bolje da u t(sv)om fahu nađe neku poslovnu priliku. Samo, što mu tu mogu savjetovati webmajstori? :thinking:

2 Likeova

30.000 ljudi je sve osim grada, bjezi iz tog mjesta…

1 Like

Stanovanje, hrana, cuga, sex, droga, briga o starim ljudima, pogrebna poduzeca… U tim podrucjima uvijek bude posla.

To ti tako generalno niko ne može reći. Šta je najbolje za tebe to možeš ti znati. Istražuj okolini, opipavaj tržište, pričaj sa meštanima, vidi šta misle da bi bilo potrebno da se otvori u njihovom mestu, čega tu fali itd.

Takodje, kao što su ti već ostali rekli, nije loše ni online biznis neki, čak šta više to je trenutno i dosta bolja opcija ako generalno gledamo, s tim što naravno tu moraš imati neka predznanja ako ulaziš u to kao investiciju.

Po meni, krivi pristup. Recimo da ti netko ovdje kaze odi u biznis sa vinima. I dogodi se nesto najbolje, biznis odlicno krene. I sada imas 74 upita na dana gdje te penzioneri, mladi stari, pametni, glupi pitaju jedno te isto pitanje. Koje vino ide uz ribu? Što onda?

Kako kaže Gary na ovom videu. Nađi nešto do čega ti je jako stalo, imaš dovoljno novaca za dobre temelje i kreni.

2 Likeova

Imaš taman da svakom stanovniku svog grada platiš jednu kavu (bez mlijeka). Napravi to, i biti ćeš poznat u cijelom gradu, a to je onda dobar temelj za marketing bilo čega jer će te već svi znati :slight_smile:

Zezam se :smiley:

2 Likeova

Ako želiš da pokrenes biznis, razradi neku ideju u početku nemoj uložiti sve jer nešto može da krene kako ne treba, a iskreno ne bih ti preporučio da ulazes neke velike novce u maloj sredini…

Prvo istraži što te otprilike zanima, u čemu bi se pronašao i što bi volio raditi.

Nakon početnog zaključka, ako nisi stručan za to, plati nekom da ti napravi kvalitetno istraživanje tržišta… ako se to pokaže kao ideja/posao koji može proći i opstati na tržištu, onda ako nisi stručan, plati nekom da ti napravi kvalitetan projekt (plan poslovanja).

I da, ako “ubodeš” iz prve, svaka čast… proces je to

Nekad se s 30k EUR moglo dosta toga, male firmice koje su tako startale prije 20-ak godina imale su dovoljno praznog prostora da zadovolje potražnju i ostvare golem rast, a rasle su najčešće spontano i danas su regionalni lideri. Primjerice, sa tim kapitalom mogla se pokrenuti neka distribucija kvalitetnog stranog branda koji na domaćem tržištu ima sigurnu potražnju i to je bio pun pogodak.Danas je tržište prekonkurentno i zasićeno klasičnim biznis nišama tipa trgovina na veliko i malo, transport, bankarstvo itd. teško se može postati “velik” sa nekim manjim kapitalom. To je možda lakše postići na internetu. E sad ta zamisao o pokretanju nekog lokalnog biznisa za gradić od 30 000 st. je izvediva samo treba naći neki gradić sa sličnim brojem stanovnika i sličnim navikama među populacijom i jednostavno prekopirati uspješan posao iz tog grada koji ne postoji u tvom gradu. To je ovako sto mi prvo pada na pamet. Druga bitna stvar je ako ces nesto prodavati ili vrsiti uslugu prema stanovnistvu treba dobro procjeniti kupovnu moć i stabilnost potražnje. Moj savjet je okrenuti se firmama i sklapati posao s njima a ne sa fizičkim osobama. Dakle b2b. S njima mozes sklopiti ugovore i imati poprilično sigurnu potražnju, dok sa primjerice trgovinom prehrane svaki se mjesec moras brinuti hoces li imati dovoljno kupaca, hoce li doci nece li…Dakle, po meni treba naći lokalne firme i vidjeti sto oni kupuju, koje sirovine, koje usluge i ponudi im ono sto im treba. Mozda ce bas odabrati tebe zbog blizine pa će im i cijena biti niža? Ima takvih uspjesnih primjera. Npr. mali obrtnik koji izrađuje ambalažu za lokalnu tvornicu keksa. Firma pod kojom biznis posluje je samo pravni okvir, kupce i dobavljače treba naći prije registracije poduzeća, treba poznavati tržište i posao do najsitnijih detalja, tako se povećavaju šanse za uspjeh.

nemoj ništa lokalno, uloži 5k€ u CPA marketing

2 Likeova

5k u crypto obavezno✌️

U online i crypto nemoj ulagati, propast ces vjerovatno previse ti je rizicno i jedno i drugo. Nije ti nesto velik grad ali ako ima kafana i fast food radnji znaci da to ide dobro… probaj otvori palacinkaru napravi ponudu 20-30 vrsta palacinaka zaposli neke cure malo izreklamiraj imaces sigurno posla… :slight_smile:

Otvori ovako nešto:


jedino što sad ide zima pa treba malo bolje grijanje al to bi radilo ekstra :smiley:
1 Like

Zanimljiva igrica (kupiti ili napraviti) + okačiti na gplay + boost on insta= more money :slight_smile:

Video te jednostavno navuče da skineš aplikaciju i zaigraš a reklama ti se 50 otvori za vrijeme igranja 30minuta…

Sta si po struci? Sta si radio do sada u proslosti? Sta mislis da znas raditi? Koliko godina imas?

Šta bih ja da imam 30.000 i da želim otvoriti nešto za biznis (osobni izbor)

  1. raspitao se tko u inozemstvu otkupljuje domaće proizvode na veliko i po kojoj prosječnoj cijeni pa otkupljivao od malih proizvođača (recimo kruške) i slao kod otkupljivača u inozemstvo
  2. otvorio turističku agenciju i otkupio apartmane ili sobe u hotelima (u Grčkoj, Bugarskoj ili Hrvatskoj) za iduću sezonu i punio je domaćim gostima
  3. otvorio pizzeriju, opremio je moderno minimalistički, platio par lokalnih poznatih osoba da dođu preko vikenda, pozvao lokalne novine da i oni dođu u to vrijeme, pizzerija bi u kratkom roku postala “in” mjesto, i kad ima najbolji promet - dao je u prodaju
  1. Dobra
  2. jako loše, večina budgeta ide unaprijed, te JAKO Puno posla, ako nisi nikada se time bavio. Budget stiska.
  3. Otvorio pizzeri , pozvao par poznatih osoba? To 4 kvadrata pizzeria? 30000€??? A i sama ideja poznate osobe će gurnuti pizzeriu je skroz hazarderska sa tim budgetom.
  1. zaletio sam se - moja greška - zanemarit točku 3, imao sam na umu da prostor postoji i da je njegov. Zašto sam tako pretpostavio - ne znam, moja greška :slight_smile: U pravu si.