Pokretanje foruma u 2020. godini?

Zdravo svima,

Dosao sam na ideju pokretanja jednog foruma koji bi pokrivao BA/HR/ME/RS govorno podrucje.
Konkurencije nema, koliko sam povrsno pretrazivajuci net uspio vidjeti… Naravno postavlja se pitanje kolika je i potreba za takvim forumom ali to ce vrijeme pokazati…

Kao sto i sam naslov kaze, moje pitanje je ima li smisla pokretati forum u 2020. godini?
A moje potpitanje bi bilo: Ako pokrenem forum, da li je pametno omoguciti pisanje gostima na forumu?
Nekako smatram da u danasnje vrijeme velika vecina kada se mora registrirati na neki sajt, forum, odustaje u startu, bez obzira sto bi im se tu mozda i pomoglo da nesto pitaju…

Ne … i Ne… :smile:

1 Like

Ne, jer ako stavis reklame, ljudi bjeze.

Da ali ako su reklame umjerene? 1 do 2 max. u isto vrijeme, npr. jedna sa strane i jedna prije zadnjeg posta… (jedna horizontalna, jedna vertikalna i to je to)

Evo da budem precizniji auto industrija je u pitanju. Zar nebi bilo zgodno da forum ima adsense pa neko ko je zainteresovan npr za kupovinu auta prikazuje mu auto salone sto se reklamiraju, ili ako je neko tu na forumu zbog navigacija, update-a mapa i slicnog, da mu izbacuje navigacione sisteme i sl…

Izmjena posta:
Da ne bude zabune, nije mi se cilj ubjedjivati da je ovo ispaltivo ili ne, rado primam i kritike i savjete… Ovo samo naglas razmisljam kako bi dosao do najboljeg zakljucka…

Reklame smetaju ljudima.

Najgore mi je kad izmedju oglasa stave reklamu ili izmedju postova.

To lici na nista.

Ako imaš dobru nišu ok, i također ako si spreman jedno vrijeme samo ulagati, jer ako spucaš odmah reklame nema ništa od toga, ali je meni ideja ok, čak i u vrijeme FB grupa ili postojećih foruma.

jako sam subjektivan jer forume obozavam, bas usko specijalizovane, ali ako bi izasao iz cipela, i gledao objektivno ,mozda ipak da prvo otvoris facebook grupu, i da ponudis na forumu neku opciju nesto sto nema na fb grupi i da tako prelivas deo korisnika i pokusas ih tamo zadrzati sa sadrzajem, ali prvo FB . Iz nekog razloga korisnici ne vole da odlaze napolje osim ako nemaju bas bitan razlog . Takodje mnogo laksi i jeftiniji je marketing privlacenje korisnika, razne marketinske opcije, itd… Tako da- forum je ok, i njega pripremaj u pozadini a prvo FB grupa. Svakako na pocetku ne razmisljaj o reklamama, niti ih stavljaj , a uska nisha nudi jako puno alternativnih nacina zarade kasnije, samo da se stekne poverenje kao i kredibilitet .

1 Like

Ako je riječ o uskoj niši i ako ga radiš jer to voliš onda da. Neka zarada…zaboravi.

ako ti imas recimo forum za vlasnike samo mercedes benc-a, a recimo nakupujes one znake sa haube sto svi gube ili lome , a vole to, i nudis tu prodaju tamo, cak i za forum od 100 korisnika moze zaradjivati bolje nego neki forum od 10.000 koji je opsteg tipa i gde vlasnik ne zna tacno sta da proda i kako ili postavi adsense koji nudi raznolike i uopstene oglase .

Pa jeste odredjena marka automobila koja na balkanu nema fan klub, a primjetio sam da ih ima jos pa eto mozda jos neko nadje za sebe nesto…
Ja sam na ideju dosao kada sam radio update mapa na svom VW-u.

Zarada mi za sada nije primarna, nije mi problem raditi na ovome godinu dana i ako to uspije zaziviti medju ljubiteljima tih vozila to je uspjeh. Onda npr mogu za zaradu stupiti u kontakt sa ovlastenim salonima pa direktno prodati prostor. Mogle bi to biti reklame koje uljepsavaju forum a ne da odbijaju kupce…

Izmjena:
Nemoj da mi neko mazne ideju :slight_smile: mada necu se ljutiti jer imam ih dosta, dugo sam samo radio za klijente, nista za sebe pa eto nakupilo ih se.

1 Like

Radiš pogrešno. Trebaš ispitati da li tvoja ciljna grupa ima potrebu za takvim forumom, a ne članovi WM foruma. Nismo tvoja niša, i to te može dovesti do pogrešnih zaključaka. LP

1 Like

Na 1000 exyu posjeta bi kroz Adsense zaradio do najvise 1 EUR pa mozes izracunati koliko bi posjeta forum trebao imati da bi to sve mogao smatrati isplativim.

1 Like

Kada tako racunam onda je upitno da li mogu to postici… Recimo da bi ja bio zadovoljan kada bi nakon godinu dana imao taj 1 E po danau, ali ako kroz dvije godine ne mogu izgurati da to bude bar 5 EUR dnevno onda ne znam…

U svakom slucaju hvala svima na misljenjima.

forum ne mora da se razlikuje mnogo od bloga, ti otvaras forum da bi korisnicima omogucio sadrzaj odnosno da bi dobili odgovor na pitanje koje ih muci ili eventualno kao neku diskusiju i fan klub. Ovo drugo je jos lakse, ali ako gledamo prvo, jedino sto bi trebao da si strucnjak u toj oblasti odnosno da mozes ponuditi odgovore, jer veliki deo dolazi tu zbog odgovora. Tako da nemas ti sta da ispitujes da li nekome treba forum, svima trebaju odgovori, a korisnika manje vise ne zanima da li je to bas forum ili blog ili wiki, on zeli da pronadje odgovor. Tako da jedino je tu problem ako ti nisi neki strucnjak za taj tip automobila i ako ne budes mogao da pises kvalitetne clanke, a cekati korisnike da sami pisu, takve strucnjake mozes privuci jedino novcem ili ako je forum vec poznat . Osnovna razlika izmedju bloga obicno i foruma, na blogu ti odlucujes samo koje teme ces pokrenuti a na forumu korisnici i o tome pises, odnosno dajes odgovor sto je i bolje jer tacno pises o necemu sto vec nekoga zanima a posle je sve do google-a

1 Like

Nakon sto sam uzeo sve u obzir sto ste mi ovdje pisali, odustao sam od foruma.

Kako jos uvijek nisam donio odluku sta poceti raditi, podijelicu moju drugu ideju i neke kratke smjernice kako planiram to siriti, a vas cu zamoliti za misljenje.

Kategorija je jedna industrija (sve vezano za nju), nije IT.
Jezik: BA (kasnije HR i RS)

Sto se tice samog koncepta stranice i sadrzaja:

  • dodao bi sve firme iz te industrije u jedan besplatni adresar (logo, naziv, popis djelatnosti, kontakt… osnovne informacije)
  • prilikom dodavanja firmi u adresar pravio bi i mail listu, a jako je veliki broj firmi u toj industriji mail lista bi trebala biti velika sto cu kasnije iskoristiti za promociju (kada gotovo sve firme unesem…)
  • na stranici pored samog adresara cu pratiti vijesti iz te industrije u kojoj sam i sam vec godinama
  • bila bi tu mogucnost ostavljanja recenzija o firmama, neki mini forum kako bi se mogla razmjenjivati neka iskustva…

Npr. za teritorij BiH postoji akta.ba i oni imaju registar firmi koji nije besplatan, tako da smatram da mi oni nisu konkurencija. Jer kada ja napunim bazu i posaljem svima besplatni adresar, neka ideja mi je da u takvim firmama on bude pocetna stranica kada se trazi kontakt od neke firme, ili kada se trazi neka firma koja radi neke odredjene usluge…

Neki od problema koji bi mogli biti su npr. nove firme koje se kroz par godina ugase, kako to znati? Jer imati adresar koji nije azuran, bojim se da zbog toga nebi gubio povjerenje posjetitelja.

Zarada
Ono najvaznije. U pocetku nista, nebi postavljao reklame.
Kasnije bi ubacio marketing stranicu pa ako se neko javi isao bi direktnu prodaju (mada mi je problem jer nemam registrovan obrt). A postavio bi mozda adsense ako bi posjeta bila znacajnija… “otom potom”

Glavni cilj je imati sve firme na jednom okupu, a u pozadini razviti svoj ERP softver (za koji ima ogroman potencijal, i kako sam godinama u svemu tome, tacno vidim sta treba i nedostaje a da je za razumne novce za nase firme) Onda bi taj erp reklamirao i prodavao na tom portalu i to bi bila monetarizacija. Naravno daleko sam od toga, da bi to sve postigao prvo moram omoguciti neki stalni prihod od weba, kako bi se mogao dati samo u razvoj softvera, radeci u firmi to ne mogu jednostavno postici…

Platforma za razvoj bi bio WP i neka kupljena tema.
Reklamu bi placao na fb.

Sta vi iskreno mislite o ovome?

1 Like

Super ti je ideja. Napravi bazu meni za poslovne.com i kupim je

1 Like

U medjuvremenu sam radio jedan amazon sajt, tako da po ovom pitanju nisam jos nista uradio.
Ali evo na tom sajtu sada imam samo dodavanje novih tekstova, tako da cu u skorije vrijeme raditi nesto novo. Dobro je da ste me podsjetili…

Kad nesto konkretno uradim po ovom pitanju, javicu vam se. I meni bi dobro dosao reklamni clanak na poslovne.com

1 Like

Imas postove na 16 mojih sajtova, a dogoovrimo zajednicku prodaju baze i alata, pisi na pp da razmjenimo vibere

Lako, saljes automatski nekakav email gdje oni samo jednim klikom rade potvrdu svojih podataka…ili ih taj email vodi na formu gdje ce azurirati neki od podataka.
Ako su nestali, ili ako ne potvrde taj email…ili ih autimatski uklanjaš ili ručno kroz administraciju, tako da se odradi manualna provjera, ako treba kontaktira se firma…itd. Sve po mogucnostima.

Inace za ovako nesto, trebalo bi krenuti razumnim zalogajima. Ja bi prvo uvodio sve firme određene niše … pa za posjetitelje stvarao prikaz njihove konkurentnosti po cijeni, tipu usluge, kvaliteti uluge (feedback) … i onda bi širio priču za nove tipove usluga/firmi.

Jer software bi trebao imati za svaki tip firme neke specijalne djelove, da prikaže i komparira tu nišu.
Kao što tipa Njuškalo ima drugačije filtere za stanove i za aute.

Inače, tako nešto je i meni u planu za napraviti, mozd budemo konkurencija. :stuck_out_tongue:

2 Likeova
1 Like