Pokretanje osobnog bloga/web stranice?

Uskoro planiram pokrenuti stranicu na kojoj bih pisao savjete vezano uz marketing na društvenim mrežama i slične teme, zanima me par stvari, što je bolje odabrati:

  1. domenu s vlastitim imenom ili neku drugu - ivoivic.com ili marketingdrustvenemreze.com?
  2. Planiram pisati tekstove i za Balkan i tekstove na engleskom, kako to izvesti? Objavljivati po dva posta jedan na engleskom jedan na hrvatskom ili kako?
  1. Po meni bolje domena sa vlasitim imenom;
  2. Moras imati verziju sajta na engleskom I na nasem (ako koristis WP ima dobar besplatan plugin za to - nmg se sad tacno sjetiti kako se zove valjda neko zna);

Ako ti treba neko za izradu sajta tu sam, dvojezicni sajt i ostale stvari,
Napravicu ti kad pises postove na nasem i na engleskom jeziku (pises prvo na nasem i pored isti taj clanak na engleskom)


Plugin za dvojezicnost.

1 Like

@SahMat hvala na savjetu! :slight_smile:

@J0k3Rba netreba mi izrada stranice, mogu i sam, hvala! :slight_smile:

@wampir Hvala na pluginu! :slight_smile:

Imam jos jedno pitanje, vezano je uz email i domenu. Da li je dovoljno da kupim domenu da koristim mail npr. [email protected] ili moram još nešto kupiti?
Do sada sam koristio takav mail, ali on bi mi samo preusmjerio poštu na normalan i daljnje poruke bih slao s normalnog, ali vidim da neki sa tog maila šalju poruke pa me zanima kako?

kad kupis hosting u cpanelu napravis domenu imas tamo email account i tu kreiras sta hoces

http://www.technologymatters.com.au/389/website-help/how-to-set-up-gmail/

Vidi ovo

Koristi ruski https://domain.yandex.com/domains_add/ za custom email.

U cpanelu imas opciju za napravit [email protected] . Ljudi koji ce te kontaktirat preko stranice vise vole takav email nego gmail, jer se smatra sluzbenim mailom. Isto vrijedi i za [email protected] .

Ti možeš u gmailu ili hotmailu namjestiti da odgovaraš s tog istog maila.

Ako primaš na [email protected] i poruke preusmjeravaš na svoj privatni gmail račun, imaš u postavkama da iz gmail računa odgovaraš kao s [email protected]

Ako si se odlucio za vlastitoime.com domenu onda je ljepse da koristis [email protected] umjesto [email protected]

Ako si se odlucio za nesto poput socialnetips.com itd i zelis vise sluzbeniji nego personal blog onda koristi ovu info ili admin varijantu.

Hvala vam svima, još me zanima samo jedna stvar, što mislite da li je bolja domena:

IamMarko.com ili MarkoMarkic.com ? :slight_smile:

Po meni bolje ImePrezime