Pokretanje portala(web sajta) sa vijestima (informativni portal)?

Pozdrav drugari/drugarice,

Kao i sto sam naslov kaze, vidite o cemu se radi. Znam da ima strasno puno portala sa novostima i da je takav tip web sajta (portala) i najzastupljeniji na nasem internet podneblju (mislim na ex yugu zemlje). Ono sto mene interesuje su neke smjernice u samom pokretanju takvog web-a, od pripreme pa do tehnickog operativnog dijela, bilo bi dobro malo dati neke upute i ostale stvari (sitnice), koje ce pomoci prije svega meni, a onda i ostalim ljudima koji se odluce na pokretanje takvog vida web sajta.

Ono sto mene interesuje je slijedece :

  1. Koliko treba ljudi da unosi dnevno vijesti na tom portalu i da lektorise to isto (koja je cijena unosenja clanaka, u pitanju bi bili clanci kupljeni od informativnih agencija tako da bi imali pravo na objavu (copy/paste) gotove vec napisane vijesti).

  2. Koliki je po vama broj vijesti minimalan da se unese dnevno da bi taj portal imao ozbiljan izgled u javnosti

  3. kako doci do tih ljudi koji se bave radom na potalima (ozbiljni ljudi koji bi bili placeni za svoj posao)

Ovo je prvo sto mi pada na pamet, ne intersuje me tehnicki detalji, tipa kodiranja sajta, seo i ostale stvari, koje znam kako idu. INteresuje me slijedece ,ovo je kao neki “intro” odnosno savjet za pokretanje ovakvog tipa web sajta, i volio bi da podjelite iskustva samnom a samim tim i nesto novo naucite, mislim naucite kroz iskustva drugih.

Ovde trebaju licno i meni neke smjernice, tako da je svako misljenje veoma korisno. Hvala.

Da bi se probio s takvim portalom trebaš biti prvi sa sočnim vijestima, što naravno nemaš, pa ti preostaje kopiranje sadržaja(rewrite) i posljednje mjesto u googleu zbog toga. Nije moje istustvo, samo viđenje situacije.

BTW, samo si rekao da su takvi portali izuzetno zastupljeni, a svejedno i ti pokrećeš još jedan?

Nisam rekao da pokrecem, ovo je jednostavno tema koja nije zastupljena nigdje (ispravi me ako grijesim), a svi pokrecu koje kakve info/news portale, zato sam htio da ovu temu malo svi skupa obradimo ovde ako me razumijes ? A da li cu pokrenuti ne znam iskren da budem, zato i zelim da popricam sa vama (koje izuzetno cijenim na ovom forumu) da razmjenimo misljenja neka o tome. Nadam se da me razumijes.

Treba - kome ?

Ne treba ni jedan :slight_smile:
Možeš staviti automatsko preuzimanje članaka sa drugih portala.
Možeš zaposliti i 1000 autora te 200 lektora.

Što je to “izgled u javnosti” ?

Ako misliš na posjećenost portala, on ovisi o puno faktora, izdvojit ću neke glavnije.

Kvaliteta, originalnost i senzacionalnost vijesti
O ovome ovisi kolio će ti članci biti čitani, dakle koliko će biti viralni (koliko će korisnici i ostali portali međusobno dijeliti linkove tvojih članaka.

Marketing
Neki portali imaju jak marketing u štampanim novinama (npr. 24sata.hr) kao i na televiziji.

Pozicija na Googlu
Kao što ti je već napisano, ako nemaš originalan sadržaj (copy/paste članci), Google će te šutnuti na neko zadnje mjesto u pretragama.

Ovisi.

Ako se radi o portalu koji piše o širokom spektru tema, pisati može svatko (svatko tko zna pisati).
Ako se radi o portalu koji piše iskuljučivo o poljoprivrednim temama, mislim da već skoro svaki student tog smjera može pisati za portal.

Ama baš svatko može pisati članke na materinjem jeziku, ako imaš lektore.

Ozbiljnih ljudi koji bi bili plaćeni za svoj posao ima samo na birou preko 350.000


Eto, kakva tema i kakva pitanja, takvi i odgovori :slight_smile:

@dev_masta

Izgled u javnosti mislim svako vise voli kad ima vijesti “iz minuta u minut” odnosno sto vise vijesti jer izgleda profesionalnije.

Mislim da ne treba odmah minitari temu tipa “studenti poljoprivrede” i slicnim postapalicma, naravno odnosi se na informativni portal koji ce imati vise kategorija (ovde se radi o predpostavkama), tako da nije nista to egzaktno (definisano) ovde se radi o nekom brainstromingu na ovu temu.

Sto se tice ostalih odgovora odlicno. Uglavnom sve u svemu hvala na odgovoru.

Aaa, ja sam izgled shvatio kao šansa za uspjeh.

Evo, ja se osobno ne uklapam u to “svako”, ja ne volim hrpu glupih vijesti iz minute u minutu, radije bih 2 vijesti tjedno, ali da su apsolutno originalne i zanimljive.

A ovo o studentima poljoprivrede i dalje stoji.
Kažeš da je to infromativni portal, pa i poljoprivredni portal je informativni portal, i kao takav također može imati više kategorija (sadnja, održavanje, radni strojevi, štajaznam…)

Tema je minirana prvim postom, a ovo je mlaćenje prazne slame…

Mislim, da je takav portal glupo raditi, jer većina ljudi ide na standardne portale da čitaju o milanoviću, ronaldu, modriću, severini i tako dalje. Mislim da kada se radi tako jedan bolji portal bolje je napraviti nešto zanimljivo i poučno. Tipa napraviti portal o savjetima za homemade ljekove, i onda da napravis tipa 3 članka dnevno, gdje ćeš čitateljima plasirati nešto pametno i korisno. Ili nešto slično di rađe napišeš 3 članka koja su zanimljiva i poučna i koje će ljudi dijeliti i pričati jedni drugima.

A iskreno mislim da je ljudima pun kufer tih news portala na kojima se stalno priča ista priča, o politici u prvom planu. Razlog zašto ja odem na index ili neki sličan portal, tipa jučer sam čuo da je modrić dao gol pa sam iša tražiti po tim portalima video da samo vidim gol.

Tako da mislim da s portalom koji donosi kvalitetan i sadržaj, ali ne u smislu index a i sličnih news portala možeš više dobiti publike.

Mani apsolutno fale portali koji su neovisni i koji donose članke na kojima autori kritički promišljaju stanje stvari u danoj kategoriji, nema veze da li se radi o glazbi, filmu, kazalištu, kulturi, ekonomiji, gospodarstvu, politici, filozofiji, znanosti, itd. itd. Dakle ne zanimaju me portali tipa mi smo protiv desnih pa opičimo po njima, mismo protiv ljevih pa opičimo po njima. Hoću članke zasnovane na činjenicama, objektivno razmatranje stanja društva, kritiziranje, ali i pohvale. itd. itd. itd.

Tko može pisati: pa na takvim portalima bih volio vidjeti sociologe, znanstvenike, filozofe, političare, povjesničare, akademski obrazovane ljude itd. itd.

Nikako mi ne treba još jedan portal sa 0-24 vijestima o tome kako je severina izlazivši iz auta uspjela prdnuti, a glasnoća prdca je iznosila nevjerovatnih 29dB pa je gotovo ne moguće bilo čuti isti, ali našem novinaru je to uspjelo.

1 Like

Zašto 3 članka dnevno, zar se jedan portal ne može voditi ako se 2 puta na tjedan objave 2 kvalitetna članka?
Zašto svi idu na kvantitetu, a ne kvalitetu?

@creatifcode

Upravo si ti shvatio poentu teme :slight_smile: I svaka cast na datim idejama i naravno datim odgovorima, cak iz ovog tvog proizilazi jos jedna tema, sta nam fali na net trzistu.

@edo_g

Hvala na odgovoru edo. Slazem se s tobom

ma svi vec znaju sto nam fali na trzistu, ali sto bi netko ulagao u nesto gdje nece biti barem 0

@creatifcode

slažem se.

Evo malo teorije iz strateškog menadžmenta i marketinga:
Nije bitno jel ima na tržištu ili ne, bitno je jel postoji potražnja za tim, i jel se može na tome zaraditi. Zatim su bitne interesne skupine koje žele/ne žele da se nešto tako izvede (zajednički interesi su najjača stvar u svemiru), onda održiva konkurentska prednost (nešto u čemu si drugačiji i teško je to imitirati). A tek onda je su tu kapital, ljudi, know-how…

Ako radiš informativni portal, sada imaš dvije putanje:
a) niše - radiš nešto specijalizirano što ne postoji na internetu, za što postoji potražnja koju možeš okupiti i možeš to unovčiti. Npr. poljoprivredni portal je niša, postoji puno ljudi koje to zanima i svakim danom ih je sve više na internetu. Ne znam jel neko to kvalitetno već vodi, ali unovčiti se sigurno da prodajom oglasnog prostora ili putem web-shopa ili čak grupne kupnje za poljoprivrednike.

b) disrupcija - ovo je nešto što je totalno revolucionarno i što će zauvijek promjeniti tržište. Svi konkurenti će se morati prilagoditi tebi jer će inače propasti. Bitno ti je biti prvi i udariti jako. Ovdje nema jednostavnog i laganog organskog razvoja, a potražnja mora biti golema, a portal bolji u svakom segmentu. Evo par slučajeva => npr. web portali koji su uništili tržište novina, smartphone uređaji koji su uništili klasične mobitele, iTunes koji je uništio kupnju CD-a, CrnoJaje koje grupnu kupnju dovelo na TV ekrane. To ti je kao da igraš monopoli i svi imaju zakupljene teritorije, hotele i kućice, a ti onda dođeš, preokreneš ploču na čovječe ne ljuti se i dok ovi ne shvate o čemu se radi, ti već imaš tri pijuna izvan kućice. Shvaćaš?

Imitiranje se čini najsigurnijim, ali za to moraš imati barem 3x veći budžet od konkurencije.

Bravo nemesis :slight_smile: odavno boljeg i kvalitetnijeg posta nisam procitao, i drago mi je da ova tema ide u tom smislu, ja mislim da ce ovako kroz otvaranje teme produbljivanje izaci i neke ideje iz ove same konverzacije, a mnogima ce i olaksati ove smijernice koje tek kad procitamo kazemo “ma znali smo to” , a ustvari nismo.

Disrupcija/inovacija, fora mi je usporedba sa monopolyem. :slight_smile:

Ako ćeš primjetiti, creatif i ja slično mislimo, samo to izražavamo na drukčiji način :wink:

Ti si spomenuo najzastupljeniju vrstu portala i pitao što takav jedan portal mora imati te kakav mora bit, nisi pitao što bi mi htjeli i što mi trebamo.
Sad se ovo već pretvara u nekakvu korisnu temu :slight_smile:

edo_g također spominje niše, kao što sam i ja uzeo za primjer poljoprivredu (više specijalizirani portal), zapravo bi me realno zanimale neke druge teme.

creatif također spominje 2 kvalitetna članka 2 puta tjedno, nešto slično sam i sam spomenuo.
Da, slažem se, bolje da je kvalitetno, a manje, nego da kraj silnog sadržaja nemaš zapravo što pročitati.

Ja bih malo precizirao: nije toliko bitno da li postoji potražnja za tim (mora postojati ili se mora stvoriti), nego da li je ta potražnja dovoljno zadovoljena.
Izrada mobilnih aplikacija postoji, ali potražnja za tom djelatnošću ili kvalitetnim člancima o toj temi još uvijek nije nikako zadovoljena.

Nadalje, ispravio bih: nije bitno da li se na tome može zaraditi.
Neki projekti se rade volonterski i neprofitno, a da ne spominjem da neki žive kao open-source community projekti.
(recimo wikipedia)


Znači, imaš najmanje 3 opcije, odabrati neku nišu, uspjeti stvoriti disrupciju (za što nemaš previše prostora) ili imitirati neke uspješne modele.

Kvalitetnih clanak ima po webu, samo vi kao i ja i mnogi drugi ni ne znaju za njih. Evo jedan clanak koji govori upravo o tome i zasto se ne isplati uopce radit dobre clanke na neke teme Zašto je nemoguće imati web portal bez Stanije | Istok Pavlović

ovaj clanak je odlican, i procitao sam ga 2x u biti mi smo svi svjesni toga samo sto je ovaj momak uzeo i napisao to isto. Odlican clanak, ali ne mora da znaci da se kvalitetni clanci ne cijene bas ovako kao sto je on napisao, npr ja kurir-info i tako te stranice koje imaju “nidje veze” vijesti na granici sa laznjakom mogu jednom otvorit i onda nikad vise ne otici, e tako se i sto desava i sa tim portalima…koji rade takozvani spin, i izvlacenje rijeci iz konteksta, moze neko 1-2x otici i prestace ih otvarat “oh to su oni bombasticni” u tom smislu.

S ovim člankom se nikako ne slažem i totalno je promašen po svemu. Istok je inače jedan od rijetkih koji ima dobre tekstove ali ovaj je totalno promašen.

Glavni problem vidim u tome što je pokušao na dva različita tipa stranica primjeniti isti način zarade što nikako nije moguće i u tim uvjetima je to naravno onako kako je i napisao, neisplativo. Analogija sa stolicama je također kriva.

Zašto?
Pa jednostavno zato što te stranice posjećuje određena skupina ljudi koji su, ne znam kak da se izrazim, vrlo vrijedni oglašivaćima na takvim stranicama i oblik zarade CPM ili takav tu ne prolazi, tu treba imati targeted i direktan marketing odabranih tvrki koje djeluju u takvom specijaliziranom polju iz kojeg dolaze posjetitelji, također tu bi trebalo implementirati i nekakav algoritam koji bi za određeni članak iz određen kategorije prikazivao određeni oglas. Takve oglase treba ugovarati na mj. bazi bez obzira na količinu posjeta. Jer sa takvog portala 100 posjeta vrijedi više nego 10000 posjeta sa indexa.

Ista je stvar sa stolicama i drvenom figuricom. Drvena figurica nije izrađena za široke mase nego za ljubitelje i kolekcionare, a onda ta drvena figurica ne vrijedi 100 kuna nego, 2000 kuna, a ona stolica i dalje vrijedi 100 kuna, da li je u tom slučaju bolje proizvesti i prodati jednu figuricu dnevno ili 20 stolica dnevno?

Eto to je ukratko odgovor zašto se ne slažem sa člankom. Neda mi se po točkama nabrajati.

prijatelju ja sam imao takav portal i skinuo ga sa servera drugi sam uradio i ceka da ga uploadujem tehnicki sam htio da uradim dobar portal
ima puno kod sadrzaj za ovaj portal jedino ako imas dobre suradnike ako budes imao pitanja PM

Sigurno na tržištu ima mjesta za još jedan portal, ali taj portal mora biti “bez dlake na jeziku”

Uz copy paste vijesti savjetovao bi ti da uzmeš bar jednog istraživačkog novinara koji bi ti par puta mjesećno napisao članak o kriminalu i slično koje druge portali ne žele objaviti.
Također da budeš dostupan čitateljima da oni šalju anonimno dojave o kriminalnim aktivnostima a ti o tome radiš priće i istražuješ.
Primjer emisija provjereno je donijela vijest o ilegalnom iskopu šljunka i na tome je sve stalo ostali mediji se nisu o tome raspisali.

Svi današnji portali štite političare, bogataše i …
Uz par dobrih tekstova mogao sajt bi mogao uspjeti (nebi zarađivao milijune, ali bi mogao pristojnu plaću zaraditi).

Za kraj citat
"Nama i dalje nije jasno zbog čega su te novine pokrenute, niti čemu su one trebale služiti. Denis je treći dan donio priču o Milanu Bandiću, za koju je rečeno da ne može izaći", kaže Mirković pa dodaje: “Zašto se krenulo u projekt ako se neće napadati Bandića, HDZ, Sanadera… Sve ove stvari u kojima je Denis bio ekspert čitav život”