Pokretanje posla u krizi

Imam mišljenje da je kriza idealno vrijeme za pokretanje posla,
ako zanaš što radiš, kako radiš i kako ćeš u bližoj budućnosti raditi.
Oni koji se urušavaju u krizi il su bili preambiciozni pa se ‘zakreditili’, il su se odviše oslanjali na druge il im je u samom početku klimalvo išlo.

Too much generalizacije, bojim se. Nikako se nebih slozio oko “idealno vrijeme” jer je kontra cinjenica u praksi, iako logicki kao ima neko temelje.
Specificno kriza ima impact na tip posla/usluge kojim ili kojom se bavis na nacin na koji ne mozes utjecat ili mozes jako malo.

Ne pomaze ti to sto ako i znas sto radis i kak radis - klijentela ako nema para, dzabe ti sve.
U rvackoj nije ni trebalo krize da se urusi sve, s obzirom na podob…khm…sposobnost dobrog dijela raznih uprava i management ekipe. Nama je to samo izgovor.

Imamo slucaj s kupcima koji su pali s 700.000€ na 150.000€ prometa zbog krize, a u IT smo koji je generalno prosao jos najbolje od svih. Kad korisnici (klijenti, end useri, potrosaci) skontaju “da je kriza” zatvore se pipe potrosnje, i mores se na glavu postavit - prodaja ne ide.

Idealno vrijeme za pokretanje posla je dapace suprotno - kad se ima. Ili kad se zaduzuje. Npr, do prije 2009-e, tamo negdje od pocetka desetljeca, bilo je idealno - svi su samo trosili, trosili i trosili. Sad kad se 80% nacije nalazi u financijskom dreku - naucili su i tesko ces ostvariva zeljen promet igdje.

No, takve stvari su dobar katalizator drustva. Zahvaljujuci krizi, napokon ce neki sektori u hrvackoj morati drugacije - more value for same money, sto i je praksa vani oduvijek bila, tako da ce lakse, ofc, isplivat sposobniji i organiziraniji.

Bla, tripam. Al fina tema za filozofiju.

Pa upravo preveliko generaliziranje svih onih koji i jesu zahvaćeni i nisu krizom, a pravdaju svoje uzetničke pothvate krizom, me navelo na generaliziranje da je kriza upravo dobar generator uspješnih ideja, doduše prvenstveno mislim na sektore koji nisu trgovinski mada i tu ima izuzetaka.

Moj je dojam da se brkaju dva vrlo različita pojma:

pokretanje posla
vs.
investiranje

Pokretanje posla ste diskutirali u prethodnim postovim i mogu se složiti samo da kriza nije baš idealno vrijeme za pokretanje posla. Pa nisu svi ostali kreteni da su propali i svi samo čekaju mr. Pametnjakovića da pokrene svoj biznis.

Investiranje je drugi par rukava. Svi ti poslovi koji dišu na škrge trebaju novac da bi preživjeli, održali neki nivo poslovanja ili se proširili jer žele zauzeti tržište koje je ostavila umiruća konkurencija.
Kako je u krizi cash ZAKON, može se ispod cijene kupiti daleko veća vrijednost od tržišne kada nije kriza.

Dobra ideja je miljama udaljena od dobrog posla. Ideja se pokaze da li je dobra tek kad sa njom pocnes zaradjívati. A kako ces zaradjivati kad je kriza…

Svi mi imamo dobrih ideja (mislimo tako) ali para od toga malo i nista.

da, kako sam se izrazio u pravu si mada sam mislio na poduzetnički pothvat ili neki projekt neke firme ili korporacije.
Tu sam mislio na cjelovito odrađen projekt koji uključuje ideju, ispitivanje tržišta, slaganje podataka pravljenje projekta, Ulaganje/realizacija. Nisam mislio na imam ideju ajd da ju isprobam pa ak ide ide.
Marketing i menadžment je opakaka stvar, ako se kockice dobro poslože mogu se čuda radit. Kod nas je praksa kod velike većine poduzetnika, vlasnika firmi itd. da sve rade stihijski i putem pokušaja i pogrešaka, sistemom on meni ne plaća ne mogu ni ja tebi itd.

kod nas mozes na prste jedne ruke zaposlenika na pilani nabrojiti uspjesne projekte.
Ovako kao sto ti pises bi trebalo biti, ali kod “nas” tu mislim na Hr buduci da situaciju u ostalim ex-yu krajevima ne poznam, je potpuno specificna.
Pokusas li sa nekim znanjima koje si godinama skupljo vani radeci i onda isto tako pokusas dole vidis da si bjela vrana, tj. da dole funkcioniraju neki svoji zakoni marketinga i posla…

Evo ja zivim vec godinama u Minhenu i nigdje uz cestu ne mogu vidjeti Jumbo plakate kojih dole ima na svakom koraku, ocu rec sigurno ima razloga zakaj ih tu nema a dole ima.

Svim tim zelim rec, tesko je bilo sta zapoceti jer sve sta zapocnes pocinjes bez ikakve sigurnosti za uspijeh (ok tako je u svakom biznisu). Ali na zapadu imas barem od kog naucit, kod nas je to sve u povojima i otkriva se topla voda. Bas sve iz razloga sta sam naveo jer je kod nas sve specificno a na to utjecu faktori koje tek skuzis kad si debelo u poslu.

Primjer ides zidat i imas sve papire, ali u pola toga skuzis da u opcini u kojoj gradis lokalni baja je odredio da treba jos jedan dokument. Malo karikiram ali je tako.
Dok se zakoni ne srede, ali jos vaznije dok se ne pocnu provoditi svaki posao je neizvjesan.

Naravno to nas ne smije obeshrabriti, ali nas cini jako opreznim sta opet vodi do toga da se slabo sta nova dogadja, pogotovo u krizna vremena.

slažem se :slight_smile:

Baš mi danas pričao frend da mu je jedna firma nudila 100 kila jabuka kako bi mu prebili dug. Prošli mjesec su mu nudili tepisone iz istoga razloga… Vračamo se u kameno doba kad su ljudi radili za stvari :manki:

Da ne filozofiram previše

  • kriza nije idealno vrijeme za pokretanje posla ali može biti (točka ispod)
  • kriza je pravo vrijeme za širenje postojećeg posla ukoliko se vidi da konkurencija posustaje i ostavlja nebranjeni teren
  • kriza je odlično vrijeme za investicije (investiranje u točku 2) - cash je zakon

Broj 2 je dobar primjer.
Dobra ideja ce jos prije u vremenu prosperiteta uspjet.
Problem specificnosti trzista kao sto je nase je da vecina ideja sto ce proci u USA ovdje nece zbog mnogih parametra a najvise velicine, kada smo losi j… pa nas nema :frowning:

Da se nadovežem na :slight_smile: @webjumfer -a jednom sam radio komp, instalaciju viste i ostale džidža bidže uz windozu i kad sam završio uvali mi žena rudu salame i još nekih suhomesnatih proizvoda, veli “nemam sad para nemoj se ljutit, dobro će ti doć” i šta da joj kažem?

Treba cookie stuffat citavu naciju i bit ce para! :vozac:

:smije:
Dobro ovo je lom al ak tetka ima pekarnu il zeli napravit jabuka party…zasto ne :smiley:

Prebijanje duga je uvijek bolja opcija od ne vracanja duga…ja sam si opremio stan prebijanjem dugova tak da ono…moja valuta, u današnje doba, je “može!”… :ljuger:

i ja se uglavnom složim s tim(kompenzacije), zadnja moja bolja kompenzacija je bila svinče 100kg očišćeno, a predzadnja - pretplata mjesec dana na pizzeriju :slight_smile:

uf sto bi ja uskoro mogao dobiti onda, tretman mrsavljenja i besplatan trbusni ples hmm hmm nije da mi to bas treba :slight_smile:

u krizi teško da s emože što očekivati od novog biznisa, posebno, a ako nemaš veze, zaboravi.
možeš probati ali.
radije otići van i raditi za dobru lovu.

ja bi u Osijeku pokrenuo posao sa laptopima. To mi je Ok posao, ali prostori su strava skupi.