Polovna pila od računala

što kupiti?
Budžet 1500 kn.

Baš pilu ne vjerujem da možeš dobiti za tu lovu.
Gledaj da ti je CPU barem i3, jer sve ispod je preslabo za današnji softver.
Ram je jeftin, narokaj ga sa maksimalnim ramom i imaš upotrebljiv komp.

mislio sam nešto ovako:
CPU: Intel Xeon E5450 (3 GHz, 12 MB cache,4 jezgre, tdp max 80W.) Na aliju košta 32 $ 230kn. (polovno)
RAM: 4,00GB Dual-Channel DDR2 @ 800MHz (njuškalo 300kn)
Matična ploča:Gigabyte EP45-DQ6 (Socket 775) (njuškalo 200kn)
Grafička kartica: 1023MB NVIDIA GeForce GTX 460 (Gigabyte) (njuškalo 300kn)
Hard disk: 300GB Hitachi HDT725032VLA360 ATA Device (SATA) (njuškalo 100kn)
Kućište, dwd: no name (100 kn)
Napajanje 500 W modularno (njuškalo 300 kn)

ukupno: 1530 kn

Za pocetak XEON ti je SERVER CPU a ne work station … a i socket ti ne odgovara u kombinaciji s maticnom. E5450 ima 771 socket a ovaj tvoja MB ima 775.

Drugo, 4 GB rama ti je apsolutno premalo … gledaj da ima min. 8 GB i trece ovaj HDD od 300gb, to je jednostavno premalo … gledaj min 500 gb uzeti.

Zato je 500 premalo kada meni od 300 zasvrsava posao godinama, i to ga nikad nisam nisam napunio, a uvijek je bio pun filmova, muzike, igrica i slicno?

ovaj cpu ide na ovu matičnu uz male preinake. Kada se kupi s aliexpresa dođe pripremljen za socket 775 jedino je potrebno jezičke na matičnoj odrezat kako bi se postavio. Inače razmišljam uzeti s aliexpresa ssd disk od 64 gb (190 kn novi) i uz njega jedan običan od recimo 500 ili terabajt kapaciteta.
Inače već imam jednog xeona na matičnoj 775 i radi odlično samo što su mi ga moji klici preuzeli za svoje igre - gta 5 se trenutno vrti.
Za 64 bitnu verziju win bi se složio da bi trebalo malo više memorije, no za 32 bitni win je 4 giga sasvim dovoljno za većinu potreba.

A po čemu su inače ti procesori za servere različiti od ovih “običnih”?
Mislim ono, procesor je procesor. S tim da valjda ovi serverski moraju biti kvalitetniji,
ne smiju se pregrijavati, rade 0-24…

4GB je dovoljno za sve osim:

  • novijih 3d igrica
  • video obrade i obrade rasterske grafike u velikim rezolucijama
  • CAD/3d renderiranja

Vrlo izgledno za profi upotrebu tolika memorija. Za render nisam znao da je veća količina memorije presudna već sam mislio da je brzina procesora faktor koji utječe na brzinu no ništa visokih rezolucija nisam ni imao potrebu raditi. Za sada svi noviji naslovi koje se igraju na 4 giga memorije rade bez problema.
Nego moja dilema je: da li mi je bolje uzeti jeftino i novo računalo sa slabim komponentama i naravno dovoljnom količinom memorije jer je ona u ovoj priči jeftina ili sklopiti polovnu pilu i imati dijelove uz nju kad nešto rikne. Inače se dobro kužim u konfiguracije i sklapanja.

Pa ako se dobro kuzis u konfiguracije i sklapanja, sto onda postavljas pitanje na forumu :slight_smile: ? Jesi li mozda razmislio o nekom AMD procesoru ?

Odgovor na tvoje pitanje iz prve rečenice se nalazi djelomično u drugoj rečenici. AMD sam imao nekih par godina socket mislim 939 i atlon 3000+ 64 i uz njega radeonku neku i to do 2010. Sve je to sljakalo no komp se grijo ko blesav. Kondezatori su izgarali, ventilatori zvrčali itd. Ondak sam prešao na intelov proc i geforce kombinaciju i sve je nekako izgledalo ‘hladnije’ i stabilnije. U pitanju je bio Pentium d 3000 s HT (virtualno dvije jezgre). Paralelno sam radio u firmi na AMD procu i radeonki novije generacije i nisam bio zadovoljan performansama.
Volim saznati neke novosti i uštedjeti ako se može zato sam postavio ovaj post :).
Konfiguraciju s Xeon procom sam sklopio klincima za male pare i sada igraju GTA 5 bez ijednog problema na visokim postavkama. Razmišljam da li bi to tako šljakalo i s novim kompom na AMD platformi nižeg cjenovnog ranga, jer novo je novo.

ovo sam danas slucajno bio nasao
http://www.njuskalo.hr/pc-racunala/pc-racunalo-licenciranim-windows-7-home-premium-64-bit-eng-oglas-16018265
a sad ne znam jel ti u tu cijenu ulazi i monitor,ako ne,onda bi se dalo nac nesto solidno,neki athlon ili phenom black edition x4 i jedno 4 gige rama uz neku grafu od minimalno 1gb 128 bit

Kazem AMD jer sam i ja bio intelovac,ali sam zadnje uzeo AMD-a. Tocno je da se vise griju i da za njih treba neki aftermarket ventilator,ali su puno jeftiniji a po performansama ne zaostaju uopce.

Nikako nemoj ići ispod 256 bit

da, to mi je uglavnom granica za polovne grafičke kartice. 1 giga rama na grafici vrti maltene sve u solidnim postavkama ako je grafulja 256 bitna ili više.

A ne znam u mene je 1gb 128 bita i terala je gta V bez beda,ako trazis samo kutiju do 1500 kn,naci ces je za te novce

Meni 4gb ram, ati radeon 5670hd, i intel i3 vrte najnovije igre na low ili medium a racunar radi bez problema.

Prodaje se:
Kuciste: Antec 902
CPU: INTEL Core i7-2700K (3.50GHz, 8MB, 95W, S1155) VGA: MSI GTX560Ti Hawk, TwinFrozr III ,1GDDRRAM: DDR3 1600MHz 8GBG Corsair , 2x4GB, XMS3HDD1: Samsung 840 EVO 128GB SSD
HDD2: HDD SATA III 500 GB WD Caviar Blue, 3,5", 7200 rpm, 16 MBHDD3: HDD 250GB
HDD4: HDD 80GB
Napajanje: OCZ ZT Series 750 Watt 80PLUS Bronze Performance
MBO: Gigabyte Z68XP-UD3P
Uz to ide i 22" LG monitor, Roccart gamerski mis, Logitech wireless tastatura, 2.1 zvucnici Creative i Roccart USB hub.
S PC-jem bi isli i windowsi 7 koji imaju besplatni upgrade na Win 10 (licenca postoji za WIN 7)
CIJENA 4000,00 kn.

Ti to odgovara?

odlična konfiguracija, no kao što napisah planiram potrošiti 1500 kn :slight_smile:

Ako je za neki lagani posao ok.
Ako je za igre povremeno, manje ok.
Ako želiš igrati neke novije naslove zaboravi na tu cifru.

AMD zaboravi, usporedba intel od Q9550 , pa i3, pa i7 sa AMDom, koje sam sve imao, je jednostavno “nepravedna”.

Ovi i7 jači koštaju s razlogom toliko, i to osjetiš.
Tipa i7, SSD, 16GB, i neka srednja grafička kartica, tipa ja imam ATI R9-270X sa 2GB i to doslovno melje što god staviš pred nju, a da se i ne oznoji.

Često sam rendenirao neke glupost male, filimiće , bannere animacije, sjećam se koliko je to trajalo na AMDu, a koliko traje sada.