Polovni imac - Da ili Ne

Našao sam na njuškalu polovne imac-e, izdanje late 2015, npr. model koji bi uzeo ima 24 gb rama, 2 TB disk, retina zaslon 27’’.

cijena je oko 12 000.

Win ne podnosim , posebno ne 10.

Kupujem imac iz razloga što hoću stabilno računalo za posao.

Ono što koristim jest phpstorm, visual studio comunity, office 365 na pretplatu, android studio i želja mi je krenuti sa swiftom.

koliko je dugo podrška po pitanju instalacije novog os-a?

npr. ako 2024 izađe novi mac os da li će se moći instalirati OS na navedenu mašinu?

hvala

Teško je konkretno odgovoriti.
Ali evo za uporedbu na koje mašine se može postaviti High Sierra (10.13) a na koje Mohave (10.14) pa se može povući neka paralela.

Imam MBP late 2013 ali još uvijek sam na Sierra (10.12) sistemu iako mi svakodnevno nudi prelazak na Mohave.
Bila je nekad priča kad se pojavila High Sierra da je nešto različito sa File System-om u odnosu na Sierra koji imam pa nisam nešto ni žurio. Medjutim izgleda da bi’ treb’o upgrade-ovati (vjerovatno ovih dana).

Edit:
Evo sa zvaničnog sajta podrška verzije za mašine:

2015 je zadnja godina u kojoj je Apple izbacio proizvode koji imaju smisla, tako da neces sigurno pogrijesiti.

Ja imam MB Pro Mid 2015, radi identicno kao i prvog dana - stvarno odlican laptop, a o stabilnosti nema potrebe pricati.

@tpojka Mojave je odlican, pogotovo ako si ljubitelj dark moda :slight_smile:

1 Like

Ako sam dobro shvatio, na imac iz 2015 god. ce se moci instalirati mac OS koji ce izaci cak 2023?

Logikom da se 10.14 (Mojave) može instalisati na mašinu/mašine iz 2012 - da.
Ali ne uzimaj zdravo za gotovo.

Prije dan dva sam upgrade-ov’o system.
Onako (uzimajući u obzir estetiku), ne svidja mi se linija izmedju top bara i aplikacije, nekako mi ne čuči™. Možda mi treba još neki dan navike. Testiram Dark i Light mode uporedo.
Od funkcionalnosti, čini mi se da su System Preferences... -> _Something Here_, e pa to Something Here (odnosno bilo šta od preferencija) sporije otvara nego je otvaralo na 10.12 (Sierra). Ostalo je uglavnom isto.
Sam top bar sa negative space kontrastom možda i nije loš. Tol’ko od mog javljanja za ovaj put. :slight_smile:

1 Like

Da li se čak isplati utući lovu u novi imac, u imac 18000 kn?

imac nije ispod 18000 kn , retina zaslon 27’’, mac book pro, 15’’, 2.6 GH, 6-cores, i7, 512 GB disk, oko 28000 kn.

Ono za što mi treba jest: razvoj php, go lang, c++, android studio, swift, ms office i visual studio.
Od alata : netbeans i možda još po nešto.

Od 2000. god. koristim linux uz windowse, potpuni prijelaz na linux je bio 2012 god., ono što je problem jest nestabilnost sustava, ok koristio sam: arch, debian i fedoru. Ali svaka distribucija ima mana, iz linuxa imam znanje u rangu lpi 1 i 2 i nešto lpi 3.

Znam da ima i drugih distribucija, ali nemaju sve toliki broj paketa i da je sve skoro najnovije u svakom trenutku.

Iskreno nikad ne bih uzeo iMac, a jedini i presudni razlog je to sto nije prenosiv.

MB Pro 13" + eksterni monitor je najbolja opcija IMO.

Ovo na poslu koristim i radi posao odlicno, a 13" je daleko lakse nositi okolo nego verziju od 15".

Oko isplativosti: Ako si vec programer, onda nemoj zaliti da ulazes u ono sto ti jednim dijelom donosi zaradu :slight_smile:

Unutra se nalazi dual core procesor?

znam da imac/mac book i sl. vrijede svaku lipu.

Da li za monitor treba poseban kabel ili konverter?

Nabacio sam oko za mac book pro, cijena ovisi o modelu, model koji bi uzeo, možda neki 15’’ za 3000 eura.

Nakon sto sam konacno dobi Mac u ruke i koristim ga svakodnevno, moj komentar na to je samo jedan - definitivno sranje isto kao i linux i windows ne vrijedi nista vise nego obican pc sa linuxom ili win 10 gore. Za upola manje para kupis pristojan laptop ili notebook koji je zvijer u odnosu na macbook pro.

1 Like

Osim toga meni treba i za swift.
Znam da se može napraviti hackintosh, ali to je ponekad lutrija.