Pomoc oko php/mysql

Da li neko moze da me uputi na neki sajt odakle bih mogao prouciti
ili skinuti dokumentaciju o postupku pisanja skripte u php-u
koja ‘vuce’ html kod iz mysql baze i po potrebi iscrtava sadrzaj te stranice.

Dosta teško. Dinamičke web-stranice ne “vuku html iz baze”, niti se one “iscrtavaju”, tako da nije sasvim jasno što si to ti sebi zamislio.

Ili budi precizan ili pokušaj malo ilustrirati svoje dosadašnje iskustvo kroz slijedeće pojmove:

  • jesi li ikada napravio “statičku” web-stranicu, dakle samo s HTML,
  • jesi li ikada napisao bilo kakav program,
  • jesi li ikada napisao bilo kakvu skriptu za generiranje dinamičke web-stranice?

Pa ovako, da odgovorim na pitanje, radio sam staticke html stranice, nisam radio dinamicke.
Poznat mi je html, css, vladam osrednje sa php-om i mysql sintaksom, onoliko koliko nam je bilo omoguceno da naucimo na fakultetu.

Ono sto sam ja zamislio, odnosno pretpostavio jeste da kad bih radio dinamicku stranicu, da bih napisao skriptu u php kodu, koja bi vukla, po potrebi, elemente iz baze, (tipa meta tagove, elemente body tagova zavisno od stranice koja se zatrazi, tekst iz baze etc…) i ispisavala kao html.

Mozda udaram u prazno,ali tako sam sve to zamislio…

Za samu mehaniku pohranjivanja ti je onda dostatan bilo koji tutorial o korištenju MySQL-a u PHP-u.

Na koji će način biti modelirani podaci koji će opisivati pojedine elemente je tvoja zadaća. Ne postoji “recept” za tako nešto, niti ćeš naći tutorial o tome.

Eventualno bi mogao pronaći nečije tuđe rješenje i nadograditi se na njega, ali onda ćeš ubrzo shvatiti da zapravo svaki CMS (od Joomle do Wordpressa) na ovaj ili onaj način radi nešto slično.

S time da je nešto popularniji pristup onaj gdje se elementi samog formata stranice, izraženog kroz HTML, drže u obliku nekakvih datoteka “predložaka”, dok se u bazi drži sadržaj koji mijenjaju krajnji korisnici. Više o tome možeš izvidjeti ovako:

http://www.google.com/search?q=php+templates

Obrati pažnju, primjerice, na Smarty.