Pomoc u izboru SEO link building firme

Trenutno sam u potrazi za nekom kompanijom koja se bavi link buildingom. Anteloff je pisao za rank us now, ali im je cijena 250 $ za dvije kljucne rijeci. Nasao sam na black hat world jos dvije kompanije koje su po recenzijama najbolje. Radi se o:

Sherlock: http://www.blackhatworld.com/blackhat-seo/seo-link-building/504092-lucy-joins-sherlock-hacks-google-iii-34-link-building-episodes-bad-links-removal.html
i
Speed rank:
http://www.blackhatworld.com/blackhat-seo/seo-link-building/500918-speed-rank-revolution-high-google-page-ranking-da-pa-tf-cf-links-3-years-1000s-reviews-winter-sale.html

Evo i rankusnow
http://www.blackhatworld.com/blackhat-seo/seo-link-building/722888-rankusnow-com-highest-quality-wh-search-engine-optimization-bhw-sophisticated-backend-technology.html

Pitao sam i na forumu koja je razlika izmedju rankusnow i speed rank i javio mi se ovaj tommy koji radi za obje firme i kaze da se ne mogu te dvije kompanije porediti. Jedni rade black hat servis, a drugi white hat servis. Kakva je razlika izmedju toga? Je li to znaci da jedni grade ilegalne linkove, a druge legalne ? Kako onda imaju toliko prodaja ako su ilegalni ?

Ko radi black hat a ko white hat? :smile:
To ne moze biti ilegalno. Ilegalno je nesto protiv zakona, a ne postoji zakon protiv black hat tehnike, barem koliko ja znam. Meni je cudno to svi jos uvek prolaze na foru PR-a, iako se PR sajtova ne azurira vec tri-cetiri godine. Gleda se samo page i domain authority i trust i citation flow.
Inace, white hat link building je predstavljen na sajtu backlinko.com, mada je u praksi tesko sprovesti sve ove metode gradnje linkova.

To ja pitam vas :smiley:
A evo sta mi je on rekao, nisam ja nista izmislio.
http://prntscr.com/8s7ft6

Obje te firme ti rade black hat. Cim ti gradis linkove na bilo koji nacin da rangiras svoju stranicu na googleu je BLACK HAT!

Drugim riejcima moras traziti firmu koja ti nece shebati site. Odnosno firmu koja gradi linkove a imaju dobre recenzije i da su duuugo an trzistu. Jer ponekad googleu treba i godina i vise dana da otkrije te linkove koji su napravlkjni za prevare trazilica. Pa po meni gledaj koja firma postoji vise od godinu ili vise dana.

I isto tako koliko para toliko muzike. Ako je ensto jeftino bolje ti je bez toga.

Aha, stvar je u tome da rankusnow nudi gradnju linkova putem infographica, socijalnih signala, press release-a, web 2.0 sajtova, pdf/doc sajtova, sa PBN mreze, dok Speed rank nudi samo PBN linkove. Kod Rankusnow su po meni blackhat samo PBN linkovi, i eventualno ovi tier-3 linkovi ka web 2.0 sajtovima, ovo ostalo je white hat.

A koja je razlika izmedju black hat i white hat linkova ? :smiley:

Ako Google primeti da si koristio black hat taktiku, kaznice ti sajt. A sto se tice razlike, black hat je metoda koja ce rangirati sajt brzo, ali ces mozda brzo i izgubiti poziciju, a white hat je metoda koja ce da ti rangira sajt za nekoliko godina, a mozda ni tad :slight_smile:

Evo ponavljam ja jos jednom, svaka metoda koja je tu da zavara trazilice je black hat.

Jedina prava metoda link buildinga je tvoj link postavljen u svrhu da nadogradi website ili webpage na kojem se nalazi. To je jako tesko napraviti za nove siteve, zato i gogole sniffa te nove siteve i ako primjeti nebuloznu gradnju linkova slijedi penal ili u najmanju ruku ignore tih linkova.

Drugim rijecima mozes ti graditi linkove a google ce ih ignorirat. Osobno nebi podario nijednoj SEO kompaniji da mi radi linkove. Mozda bi jedino trazio guest postove na drugim stranicama koje bi morale biti itekako vezane za moj site.

Sta mislite o http://service.prweb.com/pricing/?nav_location=main_menu kod njih su svi linkovi no follow

@Gadafi , speed rank i rankusnow su ti 2 relativno razlicite usluge koje nudi ISTA firma. Speed Rank je black hat, dok je Rankusnow white hat.

Black hat je jeftiniji, brze daje rezultate, ali postoji realna opasnost da ces izgubiti pozicije prilikom slijedeceg updatea googleovog algoritma.

White hat je skuplji, sporije daje rezultate, i relativno je sigurniji kada se gleda na duge staze, ali ni ovdje nema garancije da te google nece kazniti prilikom slijedeceg updatea (makar su sanse za to relativno male).

Ko sto je @dadaas spomenuo, obje metode su u neku ruku “varanje” googlea.

EDIT: nemojte misliti da se google ne moze prevariti, evo primjer stranice jednog indijca koja zauzima prvu poziciju u mojoj niche vec 6,7 mjeseci i zaraduje 12 000 dolara mjesecno. Po meni, ovo je školski primjer manipulacije linkovima, koji će vjerojatno biti kažnjen prilikom slijedećeg updatea… ali vlasnik će do tad zaraditi brdo lovice pa ce pokrenuti novi sajt i bas ga briga.

Koliko je tvoj sajt bio star kad si uzeo njihove usluge i je li bio napredak u skorije vrijeme ili je prosla godina i vise dok se nesto desilo :smiley: ?

Nije ni ovo lose sto on radi, ako se uspijes ugurati medju prve pozicije. Zaradjujes neko vrijeme, ali te kasnije nema i onda sve iz pocetka.

Mozda bi se moglo ublaziti varanje kad bi se kombinovalo sa prweb koji daje no follow linkove :confused:

Moj je bio star par mjeseci, ali kada san krenuo s njima prakticki smo krenuli od nule jer smo izmjenili citavu strukturu stranice. Rezultati se vide vec nakon par tjedana kada pocinje lagani uspon… ako niche nije prezahtjevna, za 3,4 mjeseca si u vrhu.

Trenutno se optimizujem za rijeci oko 1000 mjesecnih pretrazivanja, pa kad se tu rangiram u vrh onda idem na neke rijeci od par hiljada pregleda. Ne znam da li mi se isplati placati 250$ za “slabije” kljucne rijeci ?

Ne isplati ti se, mislim da za tako nisku konkurenciju mozes sam odraditi posao. Pripazi na on page optimizaciju, ako to sjebes nema nista od uspjeha. Googlaj to, dosta je slozeno.

Takoder, ne pretjeruj s keywordsima, postavi ciljani (long tail) u meta title, i 1 do 2 puta unutar clanka. U meta description postavi neku varijaciju tog keyworda, u h1,h2,h3 tagove takoder, ili uopce nemoj stavljati.

Permalinkovi ti trebaju biti sto kraci, i keyword se smije ponoviti max 2 puta unutar permalinka. Dakle, ove pojmove trebas dobro prouciti i primjeniti ih na stranici prije no sto pocnes s link buildingom:

Seo on page optimisation
Silo website structure
Website overoptimization

Sretno.

Jos jedno pitanje :smiley: ako google skonta da sam koristio black hat servis, da li ti kazni domenu ili komplet sajt sa tekstovima? zanima me da li bi se kasnije tekstovi mogli iskoristiti ?

trenutno sam u nisi u kojoj je konkurencija napreduje svakim danom, za neke kljucne rijeci je daleko otisla. Uzeo sam ovu temu za pocetak jer volim to, pa tako mogu i malo vise nauciti neke stvari. Ne isplati mi se cekati nekoliko mjeseci da bi me oni rangirali posteno :smiley: ,a ne pomaze mi ni paket od 250$.

Odlucio sam da rizikujem pa cemo vidjeti.

Mislim da su ovdje napisane neke stvari koje bas i nisu tocne. Jer po onome sto pisete,black hat je 95 % svih linkova na webu.

Tekstovi ne mogu biti kaznjeni, sajt ce biti kaznjen, ali ako ga stavis u webmaster tools, i ako uklonis to zbog cega si kaznjen, kazna moze da se “izbrise”.
Inace, nisam citao celu temu, ali:
White hat metode su:
web 2.0 sajtovi,
infografici,
video sharing sajtovi,
pdf sharing sajtovi,
social bookmarks sajtovi,
forum potpisi,
forum postovi,
razmena linkova,
direktorijumi,
itd.

Black hat su:
softverski backlinkovi,
PBN backlinkovi,
spam,
cloaking,
keyword stuffing,
link farme…

EDIT: nemojte misliti da se google ne moze prevariti, evo primjer stranice jednog indijca koja zauzima prvu poziciju u mojoj niche vec 6,7 mjeseci i zaraduje 12 000 dolara mjesecno.

Kako procijeniš koliko zarađuje?

Javio sam mu se na mail, glumio zainteresiranog kupca i trazio izvjesca o zaradi…

kul kul :wink: (i jios par znakova)