Porez na Google Adwords

Ja sam do sada placao na adwords racun sa svojom privatnom karticom. Zanima me sto ako ja imam obrt ili firmu i zelim platiti za adwords, a da mi se to racuna kao trosak. To znaci da bi trebao platiti s karticom od obrta.

Medjutim, banka mi poslovnu karticu moze isporuciti tek za mjesec-dva dok oni to u austriji naprave i posalju.

Zanima me mogu li ja nekako platiti direktno preko wire transfera ili preko swifta.

Takodjer, kaze mi knjigovodja da ako platim pare stranoj firmi da moram platiti PDV na inozemne usluge. Znaci ijako google ne trazi da platim PDV, ali nasa draga nam Hrvatska to trazi. Znaci platim 1000 dolara za reklamiranje preko google adwordsa i onda drzava trazi da platim jos 230 dolara kao porez. Vrlo morbidno!
Ima li Google neku poslovnicu ili predstavnistvo u RH pa da ispadne da placam domacoj firmi?

[quote=“Dr_Ante”]Ja sam do sada placao na adwords racun sa svojom privatnom karticom. Zanima me sto ako ja imam obrt ili firmu i zelim platiti za adwords, a da mi se to racuna kao trosak. To znaci da bi trebao platiti s karticom od obrta.

Medjutim, banka mi poslovnu karticu moze isporuciti tek za mjesec-dva dok oni to u austriji naprave i posalju.

Zanima me mogu li ja nekako platiti direktno preko wire transfera ili preko swifta.

Takodjer, kaze mi knjigovodja da ako platim pare stranoj firmi da moram platiti PDV na inozemne usluge. Znaci ijako google ne trazi da platim PDV, ali nasa draga nam Hrvatska to trazi. Znaci platim 1000 dolara za reklamiranje preko google adwordsa i onda drzava trazi da platim jos 230 dolara kao porez. Vrlo morbidno!
Ima li Google neku poslovnicu ili predstavnistvo u RH pa da ispadne da placam domacoj firmi?[/quote]

Moj ti je savjet pričekati tih mjesec-dva.

Ako se radi o obrtu imaš ovdje nešto, možda pomogne:
C/P sa news grupe hr.misc.poduzetnistvo

Mozes platiti gotovinom u RBA na Googleov racun (Global Collect). Tu istu gotovinu dignes na bankomatu. Znaci, kod nacina placanja, kod Google Adwordsa, odaberes Bank transfer.

Što se poreza tiče, nemoj se čuditi tome k’o picek glisti. To nije ništa kad vidiš što te još čeka. :slight_smile:
BTW, plaćanje poreza je OK. On se računa kao predporez. Jesi li ga platio HR dobavljaču ili direktno državi isti je klinac.

Ali ako ja dignem gotovinu na bankomatu, a ta ista gotovina je novac sa racuna obrta, onda se to meni ne racuna kao trosak poslovanja, nego kao uzimanje novca za privatne svrhe. Tada mi se ne umanjuje porezna osnovica, nego moram platiti porez, prirez, mirovinsko, harac…

Znaci to nije rjesenje jer ja moram to prikazati kao trosak poslovanja.

[quote=“Dr_Ante”]Ali ako ja dignem gotovinu na bankomatu, a ta ista gotovina je novac sa racuna obrta, onda se to meni ne racuna kao trosak poslovanja, nego kao uzimanje novca za privatne svrhe. Tada mi se ne umanjuje porezna osnovica, nego moram platiti porez, prirez, mirovinsko, harac…

Znaci to nije rjesenje jer ja moram to prikazati kao trosak poslovanja.[/quote]

Onda odeš u banku u kojoj imaš otvoren račun i platiš gugletu direktno sa svog računa.
Valjda :slight_smile:

Možeš - idi u billing postavke na računu te odaberi bank transfer kao model plaćanja (uzmi u obzir kako nećeš biti u mogućnosti izmjeniti metodu plaćanja ako si na postpay-u, ovo vrijedi samo za prepay model). Ako si na postpayu, morat ćeš otvoriti novi AdWords račun da bi mogao prebaciti plaćanje na bankovni transfer.

Uplate se tada vrše na nerezidentni račun preko Googleovog posrednika u Nizozemskoj - Global Collecta (provjeri s knjigovođom, ispunjava se tzv. nalog 14).

[quote=“Dr_Ante”]Takodjer, kaze mi knjigovodja da ako platim pare stranoj firmi da moram platiti PDV na inozemne usluge. Znaci ijako google ne trazi da platim PDV, ali nasa draga nam Hrvatska to trazi. Znaci platim 1000 dolara za reklamiranje preko google adwordsa i onda drzava trazi da platim jos 230 dolara kao porez. Vrlo morbidno!
Ima li Google neku poslovnicu ili predstavnistvo u RH pa da ispadne da placam domacoj firmi?[/quote]

PDV u svakom slučaju moraš platiti.

A mogu li ja otvoriti drugi adwords account koji nece biti privatni, nego od firme i s njim reklamirati iste stranice koje sam reklamirao do sada. Hoce li me Google penalizirati zbog toga?

Znam da su neke vec penalizirali jer su otvarali vise accounta da bi mogli stavljati one vouchere i da bi tako skresali cijenu reklamiranja pa ih je Google izbacio.

[quote=“Dr_Ante”]A mogu li ja otvoriti drugi adwords account koji nece biti privatni, nego od firme i s njim reklamirati iste stranice koje sam reklamirao do sada. Hoce li me Google penalizirati zbog toga?

Znam da su neke vec penalizirali jer su otvarali vise accounta da bi mogli stavljati one vouchere i da bi tako skresali cijenu reklamiranja pa ih je Google izbacio.[/quote]

A gle, u pravilima je jasno naznačeno kako ne smiješ za isti web imati više otvorenih računa. Ako otvoriš novi account na firmu, uputno bi bilo zatvoriti ovaj privatni - prebaci kampanje s tog accounta na novi i to je to. Stari account možeš čak i zadržati, no ako želiš biti siguran kako nećeš imati problema, onda play by the rules :wink:

mene više brine što google ne izdaje nikakav račun prema kojemu bih ja trebao platiti. Želim pokrenuti adwords i poslali su mi podatke, ali ne piše adresa i zemlja iz koje je taj Global Collect. Ja ću platiti nalogom 14 preko svoje tvrtke.

Kako ne, na kraju mjeseca (odnosno na početku sljedećeg) možeš isprintati račun sa svim stavkama (uplate/potrošnja/klikovi). Nalazi se pod Billing tabom.

Adresa Global Collecta:

Global Collect
The Netherlands:
Planetenweg 43-59
2132 HM Hoofddorp

PUNO HVALA Mario. :doki:

Google mi vjerojatno nikad ne bi odgovorio na ovako jednostavno pitanje (adresa tvrtke kojoj treba platiti)

A prije nego ja uplatim pare na tu globalnu kolekciju, da li treba u racunu nesto navesti po cemu se vidi tko uplacuje? Na ciji ce oni google account staviti pare? Treba li poziv na broj nastimati?

Sve ti piše u dokumentu kojeg dobiješ kad uneseš iznos koji želiš uplatiti bankovnim transferom. Moraš u transakciji navesti tzv. ‘reference number’ kako bi znali na koji račun staviti novac. Uzmi isto u obzir da takva transakcija obično sjedne nakon 5-7 dana na račun (ovo nema veze s Googleom, ovo je problem Global Collecta).

[quote=“novac_blog”]PUNO HVALA Mario. :doki:

Google mi vjerojatno nikad ne bi odgovorio na ovako jednostavno pitanje (adresa tvrtke kojoj treba platiti)[/quote]

Nema problema - pitanja oko uplata/financija kod klijenata su zbilja najčešća, više sam doktorirao na njima, drago mi je da mogu pomoći :smiley:

Jel postoji nešto slično za facebook?

Bankovni transfer? Samo kartice zasada…

[quote=“trnac”]
Što se poreza tiče, nemoj se čuditi tome k’o picek glisti. To nije ništa kad vidiš što te još čeka. :slight_smile:
BTW, plaćanje poreza je OK. On se računa kao predporez. Jesi li ga platio HR dobavljaču ili direktno državi isti je klinac.[/quote]

postoji li mozda mogucnost povrata poreza onda, kao kada kupis nesto pa na granici trazis povrat i te fore jer si ovako dvostruko oporezovan. ako se sjecam kod adsensa imas onu opciju da ti ne racunaju porez jer nisi u usa, zar ne?

Ima gdje zapisano na netu opsirnije o tome, placanju poreza? Hvala.