Porez za doprinos iz 2017 godine

to nije retroaktivna naplata. Retroaktivna naplate je da u 2020. donese zakon i naplati ga za preiod od 2015-2020.

1 Like

zapadnih ili istocnih? :thinking: :grin:

Zakon o porezima na dohodak građana (Srbije) je donesen još 2000-te godine i nije menjan to jest, napravljene izmene zakona tek prošle 2022. godine krajem novembra hoću reći 1. januara 2023. godine na snagu supile izmene zakona o porezu na dohodak građana u delu koji se odnosi na prihode frilensera

Prve prijave za poreski dug freelanserima u Srbiji su stizale u 11. mesecu 2020 godine po važećem starom zakonu iz kako sam rekao 2000-te

P.S ako koje slovo omanem nije do mene mehanička je tastatura pa nisam još navikao :rofl:

A sta ti to govorio? Stizale prijave za dug po zakonu koji je tad bio aktuelan a nije se pratio/sproovodio. To nista nije retroaktivno naplacivanje.

Po mom misljenju se to zove reketiranje siromasnih ljudi.

Poreska može po zakonu odnosno ima mogućnost kontrole i utvrđivanja poreza za proteklih 5 godina unazad. A to što ona nije radila svoj posao kako je trebala to je već drugo pitanje za državu Srbiju, vlast i one koji sede po kancelarijama.

**Uglavnom cela fora sa dugovanjima freelensera u Srbiji je taj što poreska nije imala zakon niti delatnost (šifre delatnosti) pod kojom bi oporezovala one koji rade preko interneta.**A ljudi kad su dolazili da pitaju koliko poreza treba da plate ovi nisu znali kako ljudi da to uplate taj porez .I zato je sad tako kako je

Iskreno…govoreći ova tema oko poreza i poreskih dugovanja freelansera u Srbiji (ako je tako mogu nazvati) je toliko opširna, puna rupa, kontradiktornosti i još sa mnogo nepoznanica uz more detalja (pravnih) koji još nisu završeni niti u detalje sprovedeni.

Uzaludno raspravljati dalje jer što dalje budemo “kopali” po ovome više ćemo “tonuti” Veruj mi znam jer na discordu udruženja ima milijardu pitanja i potpitanja i kojekakvih raznih svaki za sebe slučajeva o ovome

Usput ja ću s ovim završiti (eventualno dalje) komentarisanje teme jedino ako incijator ove teme ne bude imao neka konkretna pitanja za koje bi mogao dati nekakav odgvor kao eventualnu pomoć

Opet to nema nikakve veze s onim gore napisanim. Nista od toga nije retroaktivna naplata

Naravno da nije retroaktivna naplata. Mozemo mi diskutovati da nije uredjeno, da je to moj trud, da nemam neka prava i slicno, ali je cinjenica da se MORA PLATITI. Ne samo u nasim raspalim ex yu drzavama, vec i u uredjenijm. Hajde de, otidji u neku EU zemlju i reci necu ja placati… Malo sutra.

Sami freelanceri su bili neodgovorni, jer odu u PU i upitaju za porez. Sluzbenica im kaze, ne znam ja to sine, nista to nema u zakonu. Uzmu taj odgovor kao validan, a ne zatraze pisano misljenje :slight_smile:

Naravno da drzavi ne bih dao nista jer radim iz svog doma, za strance. Dok ne uvedu 0% na takav rad ja MORAM PLACATI. To sto se meni ne svidja je durga stvar. To sto nemam prava je isto druga stvar. To je do nas sto se nismo izborili.

1 Like

Mora i hoce nisu iste stvari treba ih prevarit i zajebat di god mozes

Koliko velikih firmi vara i koriste rupe u zakonu da bi se smanjio porez

Primjer je taxi cammeo

Samo upisite u google cammeo utaja poreza

Jel Google koristio Bermudu da prebace tamo pare je

Isto ko ovi iz hr sto su radili isplate preko westerna da izbjegnu banku da porezna hoce dosli bi do tih info nekako ali nece jer ih ne zanima mizerija do €1k

pa niko ni tebi ne brani na registrujes nesto na britanskim djevicanskim otocima i otvoris tamo racun :smiley: tamo gdje si registrovao nesto / ostvarujes dohodak - tu placas i porez :smiley:

global.ba ekipa iz novog travnika je na belizeu imala registrovanu firmu Centohost Ltd, za strano trziste :smiley:

Kaze mi covjek iz BIH a tamo nijedan ne radi legalno od utaje poreza do invalidnih klikova sa vpnom

Zna se da ljudi iz BIH samo gledaju kako zajebat sistem

samo sto je u navedenom slucaju sve po pravilima :smiley: