Portal sažetih vijesti

Vidio sam puno puta da ljudi ovdje na forumu često pokreću portale ili žele pokrenut portale, pa sam zbog toga htio pitati ovo što želim jer vidim da ljudi imaju iskustva u tome.

Naime i ja čitam vijesti, no jedna stvar koja me stvarno frustrira je kad vidim naslov koji može i ne mora biti klikbejt pa onda kliknem da dobijem više info pa moram pročitati bibliju da bi pronašao bitne stvari u članku.

Budući da sam programeri mogu automatizirati proces i bitne stvari i rečenice izvući programatski, tipa 5 najbitnijih rečenica.

E sad me zanima je li netko probao to već napraviti?

Pozdrav kolega,

razmisljao sam o slicnom projektu.

Tipa portal sa slikom i smislenim naslovom, a kad se klikne otvara se clanak na originalnom portalu.

Kako si mislio rijesiti automatiziranje odnosno kako da se automatski odredi smisleni naslov clanka?

P.S. ETF Osijek Ban :slight_smile:

Nikako ne bi išao ručno to raditi. Ne bi naslov smisleno napisao, već bi napravio sažetak članka, izvukao najbitnije stvari. Napisao bi algoritam za to.

Nego bi doslovno izgledalo ovako, da vizualno prikažem:

Algoritam koji prepoznaje najbitnije? Svaka čast na ambicijama. Ako pokreneš projekt svakako nam javi, mislim da će mnogi htjeti da pročitaju i vide kako to radi u praksi. Nemoj me pogrešno shvatiti, smatram da je tu ključ IA, a ne stvarno poznavanje bilo kojeg programskog jezika.

Zanimljiv poduhvat u svakom slučaju. Sretno…

3 Likeova

Znam o čemu se radi tu, naravno da ne bi krenuo sa AI odmah u početku i trošio vrijeme na to na HR tržištu. Čitao sam puno o metodama koje se koriste za sumarizaciju teksta. I normalno ne bi to napravio baš za mjesec dana hahaha

Tehnička izvedba mi ne prestavlja problem, bavim se programiranjem 15 godina. Više sam htio čuti mišljenja s biznis strane.

Meni se ovdje bas tehnicka izvedba cini jako kompliciranom, jer sastaviti automatizmom tekst koji ima smisla necu reci da je nemoguce, ali smatram da je jako jako jako tesko.

Sa biznis strane mislim da se tu nema sta puno mudrovat i da monetizacija ide putem reklama (adsense).

Jos jedna stvar je kako bi portali gledali na to da se njihovi klikbejt clanci raskrinkavaju, jer realno ovaj projekt bi bio nesto slicno rss readerima i velika vecina nikada ne bi ni kliknula da procita clanak ukoliko naslov nije klikbejt

To me recimo brine, taj pravna strana priče. Nije da se sadržaj kopira, jer će biti link do originala tj. taj source će biti, ali i dalje je upitno to s pravne strane

Također, takav sajt neće biti baš omiljen od strane Googla. Dakle na organic traffic, bez originalnog sadržaja, ne možeš računati.

1 Like

E vidiš da, o tome nisam ni razmišljao. To je vjerujem vrlo bitno u početku jer realno tko još googla vijesti, ljudi većinom znaju gdje moraju otići da pročitaju vijest

1 Like

Organic traffic je i dalje temelj svakog portala, naročito novog. Bez toga si osuđen na društvene mreže, a tamo se sve teže dolazi do posjete prirodnim odnosno besplatnim putem. Tako da napraviš takav portal koji stvara sažete vijesti, ne vidim način kako bi na njemu stvorio bazu posjetitelja.

1 Like

Definitivno se slažem, prošao sam taj dio gdje sam na FBu plaćao da dobijem lajkove na stranicu, u tom trenutku je i bilo reakcija na objave. Čim sam prestao plaćat sve je palo.

Ili naravno teška reklama koja naravno košta

Možda su ti bile objave dosadne, pa ljudi nisu ostavljali nikakvu reakciju?

Ma dobro to sad nije ni bitno, nije tema ovdje, to je stvar ukusa, okupio sam publiku koja voli takav content.

Meni je ovdje više pitanje, ima li smisla uopće raditi skraćivanje vijesti ili ne. Recimo s prihodovne strane sigurno nema smisla jer zarade od toga nema ili je vrlo mala.

Možda čisto iz zabave nešto tako napraviti

Internet je ogroman sve prolazi, samo moraš pronaći naćin kako da dođeš do ljudi koje to zanima.

Ne možeš znati dok ne probaš.

Najbolji primjer takvog portala je klik.hr povlači sve vijesti sa drugi portala i objavljuje . Naravno sve se radi automatski algoritam.

1 Like

da, taman sam htio spomenuti klik.hr kad vidim napisan je.

mene zanima kako se klik.hr uopce pozicionira tako visoko na trazilici kad uopce nema svoj originalni content ?

i uostalom i dalje ima adsense odobren

Klik.hr je isti kao i svaki drugi portal, ne donosi ništa novo. Samo prikaže sliku i naslov i to je to

Uložili su solidne novce u marketing. Puno backlinkova s gotovo svih vodećih portala.

Jedno vrijeme je bio uvjet da objavljujes njihove PR članke kako bi ostao u njihovom feedu.

da da. sjećam se toga za pr članke