Posao u inozemstvu uz preseljenje

Gdje tražiti poslove u inozemstvu koje zahtjevaju preseljenje.
Da se dobi boravišna viza to mi je trenutačno najvažnija stvar. Dali mogu ostati u zemlji ako dobim otkaz?
Zanimala bi me zapadna i sjeverna europa.

[quote=“gorrc”]Gdje tražiti poslove u inozemstvu koje zahtjevaju preseljenje.
Da se dobi boravišna viza to mi je trenutačno najvažnija stvar. Dali mogu ostati u zemlji ako dobim otkaz?
Zanimala bi me zapadna i sjeverna europa.[/quote]

Za njemačku, odeš jednostavno na ove stranice:


, Jobs & Stellenangebote mit der Online Jobsuche finden | Jobbörse Monster.de,
https://www.freelance.de/
,
https://www.jobleads.de/
i tražiš ono što te zanima, ukoliko nađeš opsao preko tvrtke možeš dobiti radnu i boravišnu dozvolu, ako dobiješ otkaz dozvola prestaje važiti i moraš van ako ne nađeš novi posao. Za druge zemlje ne znam.

Ok, hvala, pogledati ću malo.
Na freelancerskim servisima se nude ozbiljni, full time poslovi ali ne traže preseljenje.
U zadnji mjesec dana, dobio kroz newsletter, firma iz Lodnona i Švedske traži full time developera iz istočne europe. I plaća je i više nego pristojna, putovanja u središnjicu firme redovito i sve to ljepo zvuči, ali niti imaš blagdane, niti imaš plaćeni godišnji, još kad legalizirališ poslovanje i kao nagradu skupa država sa 25% PDV-a.
Da se i više nego ugodno živjeti za naše uvijete ali to je to. Ugodan život a ne ideš prema naprijed. Opet ti na kraju ostane pokretanje svojih stvari…
Neznam stvarno jel vano puno bolje, ali očekivao bih da su opcije ipak veće.
Volio bih posao u kojem bih mogao planirati i nešto u budučnosti a da uz to bude stabilan. Jedina opcija mi se čini odlazak iz države.

Inače, što se poreza i ostalog tiče, dokle god ostaješ rezident, porez na dohodak (ako plaćaš taj porez) moraš plaćati u iznosu u kojem se plaća u Hrvatskoj na način da se ekvivalentni porez koji si platio u inozemstvu u domaćoj poreznoj prijavi obračunava kao već plaćeni porez, pa se - efektivno - hrvatskoj državi plati razlika do iznosa poreza prema našim poreznim stopama. Račun nije posve toliko trivijalan, ali je dobro opisan u zakonu - razlika od ovog mog trivijalnog opisa je izraženija kod onih koji imaju više izvora dohodaka. To je u slučaju da s državom iz koje dolazi dohodak Hrvatska nema potpisani ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja. Ukoliko je takav ugovor propisan, onda se primjenjuje obračun kakav propisuje taj ugovor (što se opet, pretpostavljam manje-više svodi na isto).

Koliko godina imas i kako vladas njemackim;
ako si stariji od 30 i trazis prvi posao u njemackoj, lose karte.
Ako znas jezik (da mozes sa njime komunicirati na visoj razini) i imas super dobre reference koje bi interesirale poslodavca MOZDA imas sanse i ako si straiji.

Ako si mladji tesko, jer za vecinu poslova koje bi vjerojatno tebe interesirali trazi se skola (wirtschaftinformatik, ili studij Informatike, ) e sad karina je da ako isti takav fax imas zavrsen u HR ti ga ne priznaju, tak da ti fali kvalifikacija.
Imas mogucnost poloziti IHK ispit, to ti je u razini faksa ali bez diplome i traje 2,5 godine.

tesko je jer u njemackoj ima p.k. strengera koji rade za kikiriki i vjeruj mi zivot kojeg imate u hr mogu samo sanjati.

Moje iskustvo da moram opet sve proci, nebi nikad ni isao. A meni je jos bilo lakse nego je sada.

Ja sam vidio primjer (nije Njemačka, ali poanta nije bila u državi, nego u potrebama konkretnog projekta/tima u konkretnom poduzeću) da su baš dobro bili prihvaćeni i stariji - upravo zbog toga što su trebali ljudi na koje se može računati dulje vrijeme. A situirani ljudi su manje skloni avanturizmu.

takodjer nisu vise ni kreativni, dovoljno se ne trude jer vec imaju sve, nemaju strasti za nesto novo…

zaposljavanje starijih ljudi je specificno i vezano za odredjene specificne potrebe. To je rijetko i obicno ne za stalno nego samo za duzinu trajanja projekta.
Zalosno ali sa 35 godina si star da zapocnes ponovno, premda i isti posao ali u drugoj drzavi.
Ima puno klinaca (da klinaca jer u njemackoj je studiranje skup i ne moze si ga svako priustiti pa ga zavrsavaju u roku) koji mladi i nadobudni poslje faxa odmah upadaju na poslove koje bi ti vjerojatno puno bolje obavio, ali on je mlad i moze ga se jos formirati po potrebama firme.

Moras zanti da je i sam zivot skuplji puno nego dole
I tako da nekih 2000e NA ruke (znaci za samca dobrih 3800 e brutto) koji i nije neka lova ako gledas da jedan 40 kvm veliki stan u najmu u velikom gradu nebus dobil za ispod 600 e a urecimo u Minhenu ispod 800.
Auto ako trebas ic na posel i slicno.

Velika je to odluka i nazalost nije vise kao nekad recimo prije 20 godina.

Malo si pretjerao sa zaključcima

nadam se da si procitao da sam to utvrdio za SITUIRANE a ne za starije ljude!

Ja sam išao sa 40. Kvaka je bila u tome da sam imao stručna znanja koja su trebali, a na tržištu inače nema kadrova iz moje struke pa sam čak i dobro izlicitirao primanja i bonuse :zub:.
U USA nije bitna škola. Naravno da certifikati ili završen MIT jako pomažu :slight_smile: (ili matematika/fizika), ali osnova je ipak da je bitno znanje.

Kako si u prvom postu naveo da te interesira EU, nemam savjeta iz prakse osim jednog: preispitaj se, predlažem USA ili Australiju.
U Hrvatskoj se puno bolje živi nego na zapadu, a u EU je život dosta lošiji od USA. Također, spremi se na stvarno luđački ritam, crkavanje do bola, o nekakvim pravima kao stranac u praksi možeš samo sanjati dok se ne dokažeš (znanjem i autoritetom). U USA vrhunsko poznavanje jezika i nije prebitno, ali su radnička prava još manja nego u EU.
Ako sve to izdržiš, za par godina takvog mučenja možeš uštedjeti neku lovu, čak i veću. Nakon toga, trčat ćeš nazad u Hrvatsku (osim ako ne zasnuješ obitelj vani).

Jesam :slight_smile:

[quote=“tom971”]Koliko godina imas i kako vladas njemackim;
ako si stariji od 30 i trazis prvi posao u njemackoj, lose karte.
Ako znas jezik (da mozes sa njime komunicirati na visoj razini) i imas super dobre reference koje bi interesirale poslodavca MOZDA imas sanse i ako si straiji.

Ako si mladji tesko, jer za vecinu poslova koje bi vjerojatno tebe interesirali trazi se skola (wirtschaftinformatik, ili studij Informatike, ) e sad karina je da ako isti takav fax imas zavrsen u HR ti ga ne priznaju, tak da ti fali kvalifikacija.
Imas mogucnost poloziti IHK ispit, to ti je u razini faksa ali bez diplome i traje 2,5 godine.

tesko je jer u njemackoj ima p.k. strengera koji rade za kikiriki i vjeruj mi zivot kojeg imate u hr mogu samo sanjati.

Moje iskustvo da moram opet sve proci, nebi nikad ni isao. A meni je jos bilo lakse nego je sada.[/quote]

Moram reći da sam neki dan razgovaro sa kolegom koji razmišlja o odlasku u Njmeačku, jedini problem koji ima je da ne govori njemački na višoj razini, ali ima 34 godine i nema problema sa dobivanjem posla, IT područje(software za osiguranja), konzalting, ima konkretne pregovore sa 2-3 firme, svaka od njih čeka da nauči bolje njemački i može ići raditi tamo. Tako da to što pričaš me ne pije vodu baš, i ja sam vodio nekakve razgovore, a zamisli nemam niti fakultet.

[quote=“tom971”]Moras zanti da je i sam zivot skuplji puno nego dole
I tako da nekih 2000e NA ruke (znaci za samca dobrih 3800 e brutto) koji i nije neka lova ako gledas da jedan 40 kvm veliki stan u najmu u velikom gradu nebus dobil za ispod 600 e a urecimo u Minhenu ispod 800.
Auto ako trebas ic na posel i slicno.[/quote]

Zanimljivo, a ja u Stuttgartu koji je inače malo skuplji po pitanju stanova nađem za 450€ stan od 50-60 m2 + režije.

Malo je to naivno, ne znači da ćeš dobiti radnu i boravišnu dozvolu ako te neka firma traži. Jedino ako nema njemačkog kadra na tom radnom mjestu, onda eventualno ti možeš uletiti uz odobrenje državnih institucija.

Kad uđemo u EU to će biti jednostavnije, ali opet za struke na koje stave moratorij i dalje će biti teško dobiti radnu dozvolu.

Nije to ništa naivno. Znam i sam jer sam se raspitivao. U slučaju da nađeš posao i sa poslodavcem sklopiš ugovor temeljem toga ugovora dobivaš radnu vizu, a temeljem radne vize dobivaš boravišnu dozvolu. Tako stvari funkiconiraju. Obzirom da u Njemačkoj fali cca. 800k informatičara, čovjek s iskustvom i znanjem nema problema za dobiti posao. Dobar portfolio, dobar jezik i možeš ići raditi. As simple as that. Najveći problem je u čovjekovoj glavi pa se stvaraju razni izgovori.

Ne znam kako je u Njemačkoj, ali prepostavljam da je upravo ovako.
U USA je još jednostavnije: čak ti plate i kartu za put, nađu smještaj, ukratko sve. Naravno, preduvjet je stručnost i čista biografija (mislim na terorizam, lijeve stranke i sl.).

hahahahaha! Ovo me je baš nasmijalo. :slight_smile:

Ali jest!
Da znaš samo kakvih pitanja ima ako želiš vizu… Probaj je dobiti, a da si bio član nekog srpa, pa one masline ili olive (mislim da se tako zvalo od onog lijevog ekstremista iz Sinja) itd.
Bila su i pitanja o ratnom putu, i to za vrijeme dok je to bila ratna tajna.

Pitanje za neuseljeničku USA vizu br. 174: “Jeste li izvanzemaljac u tranzitu?” :slight_smile:

Ja sam se dosta raspitivao o mogućnostima vani, pitao ljude raznih profila koji su vani i tako dalje. Pravo malo istraživanje.

Long story short: svi jedva cekaju da se vrate :wink:

[quote=“Sljaker”]
Kako si u prvom postu naveo da te interesira EU, nemam savjeta iz prakse osim jednog: preispitaj se, predlažem USA ili Australiju.[/quote]

Mislim da bi u USA bi puno lakše do posla, znam dva lika koja su otišla u zadnji godinu dana. Nema fakulteta. Jedan je u ranim dvadesetim, drugi zagrizao u 30-u.
Neznam stvarno nikog tko je otišao u EU kao IT-evac.

Za godine se ne zamaram jer znam da se često traži rutinerstvo i iskustvo, a ne mlad i nadobudan.

No nekako gledam širu sliku i da bez svojih projekta isključivo sa radom za nekog bi unutar 5 godina mogao dobiti ipak puno više. Pogotovo ako je moguče dobiti trajnu dozvola boravišta.

Za primjer ako mogu rutinirano obavljati i neke kompliciranije zadaće, ovdje sa dva “fuša” godišnje mogu zaraditi za ljetovanje i još mi ostane za laptop, registraciju i neke sitnice.
Sa dva takva fuša godišnje u nekoj bogatijoj zemlji mogu si kupiti pristojan polovni automobil.

Nije sve u većoj plaći od koje više ostane, već radi se o uređenijem okruženju sa više kapitala, vjerovatno to povlači i više prilika.