Poslovi na netu i zarada, teška vremena, planiram da tražim posao :)

Pa sigurno, ako nema svog stana. Ali otisli smo off topic…neko trosi manje, neko vise… svima nama su drugaciji i pogledi, neko ima poroke, a neko ne…

Pa otvori youtube kanal i nazovi ga “kako se nekad dobro zivjelo” i onda radi video, snimaj se i pričaj kako su nekad bila dobra vremena, kako se nesmetano moglo krast tuđe video uradke i sprdaj se pomalo sa tim svim. Interakcija će bit sigurno dobra, netko će suosjećati a netko bit sretan što više ne možeš zarađivati na tuđem materijalu. U svakom slučaju interakcija će bit dobra i možda zaista uspiješ u legalnom načinu zarade i nećeš biti u sitaciji krasti, već ćeš živjeti ponovo kao nekad.

Jednostavno odustati od svega bi bilo apsurdno, zamisli koliko ljudi ima da ne znaju ni 5% o zaradi na internetu kao ti. Ti već znaš kako, gdje, što smiješ a što ne i sad odustati je u najmanju ruku glup/loš ishitren potez onoga koji je ostao bez ideja. Mislim da bi taj isti trud i entuzijazam ali i znanje morao okrenuti u legalnom smjeru

5 Likeova

Mislim na monopolizaciju interneta gde će npr gugl sve više davati rezultate i odgovore pretrage na izvol’te i onda korisnici npr neće ni ulaziti na sajtove koji izlaze kao rezultati pretrage jer šta god ukuca, sve će mu gugl već nuditi na tacni. To se već dešava pa negde upravo i biva sve manje ulazaka na sajt jer dobiju već šta žele odmah. To je samo jedan od primera monopolizacije.

Takodje, kao što je bio health update prošle godine, tako vremenom može biti update bilo koje vrste, gde će opet samo podobni ostati da rangiraju, pa onda razni zakoni novi i regulative, ne možeš ako nemaš ovo, ne možeš ako nemaš ono itd itd.

Načina je mnogo i naravno da se ide ka kontroli interneta jer to je tako zamišljeno, već sam u nekoj temi pisao detaljnije oko toga. Znači prvo pustiš ljude da se navuku u donekle slobodnom sistemu, a onda kada imaš ljude navučene na nešto onda to nešto malo po malo počinješ da kontrolišeš sve dok ne uvedeš potpunu kontrolu i monopolizaciju kao što je već uradjeno u offline svetu gde skoro da nema više nekih drugih radnji npr, nego su sve Zare, Bershke, Office shoes-ovi, Pandore, Waikikiji, Terranove itd.

Da sad ne dužim dalje oko toga, ovo je dovoljno na šta mislim izmedju ostalog, mada ima tu još dosta toga. :slight_smile:

3 Likeova

Sto se tice internet zarade, tu je velika konkurencija, vecina siteova sarlantanski posebno strucni za IT, ekipa nauci neke osnovne stvari, otvaraju blogove i sole pamet, a kvaliteta 0. Kad trazis nesto netko ce napisati , e to koristi super ti je, netko drugi ce napisati nemoj jer je smece. Razumijem u svakoj sumi se mora raspoznati drvo i na svakom drvetu grana, ali ako je u pitanju velika peasuma, nemas vremena.
U svakom podrucju ima sarlatana koji prodaju maglu i zele zaraditi na brzinu, a kvaliteta 0.

Neznam koje su tvoje kvalifikacije, ali ako znas development, mozes naci remote full time posao bez problema.

1 Like

ima tu još dosta toga, tvoja priča donekle pije vodu

ali si zaboravio da google bukvalno živi od oglasa i content creatora … ako ne bude oglasa neće biti googlea … a ako bude oglasa biti će i zarade :smiley:

Hm pa jeste, izmedju ostalog žive od oglasa, ali baš zato što žive od oglasa, šta misliš da li bi pre zadržali teoretski svu zaradu za sebe (tako što će sve biti dostupno na samoj pretrazi) sa search oglasa ili bi pre delili zaradu sa display oglasa na sajtovima drugih vlasnika?

Pre bi ovo prvo sigurno :slight_smile: Naravno, neće to otići za kratko vreme toliko daleko i extremno, ali se ide polako ka tome, žaba se kuva dok polako povećavaš temperaturu. Ono što display oglasa ostane, to će biti opet kažem podobni sajtovi, neke nove online Zare, Bershke, Starbucksi i slično. Kao što su health update-om ostali samo doktori i nekompetentni tabloidi poput Blica, B92, Prve, Telegrafa, Informera itd itd.

google samo hoće da skloni varalice, one koji varaju google, oglašivače i na kraju i korisnike … zato što blackhat pojede mnogo novca

evo recimo fejsbuk je propao što se tiče oglašavanja … oni koji su radili promociju na fejsbuku sada rade na instagram storijima … i dobro zarađuju … pogledaj kako se prodaju ove zajebancije za cuke i mace … sve dropshipping i affiliate postovi i storiji

igra se mijenja, stvari evoluiraju, možda će jedno vrijeme biti teško za webmastere, ali odnos advertise/publisher mora da postoji … moje neko mišljenje … evo recimo clickbait news sajtovi su propali, interesuje me kako klix zarađuje? klix je od početka pratio sve standarde … vjerujem da im dobro ide

Slažem se naravno, stvari evoluiraju i to stoji. Fora je jedino što online ide u pravcu offline sistema, gde se npr sve pretvara u shopping centre a onda u shopping centrima uvek jedni te isti brendovi i nema mesta za male i srednje igrače. Na to mislim najviše. Znači monopolizam oslonjen na konzumerizam jede sve što nisu gigantske firme.

Budućnost je rezervisana za gigante sa odobrenjem. Znači nije dovoljno da nekako uz mnogo truda, rada i pameti postaneš gigant, moraće i odobrenje da tako kažem. Ako nisi gigant, u budućnosti se nema šta tražiti uglavnom. To je vidljivo svuda, da ne nabrajam sada.

2 Likeova

Na zalost, mislim da si u pravu. Display reklame su puno jeftinije od Saerch Ads i Google Shopping Ads, koji se na prvoj stranici Gugla množe. U međuvremenu ima da skroluješ (pogotovo na mobilnim aparatima) debelo dok dođeš do prvih rezultata na Guglu. Još poslije search ads dolaze search snippets, koje opet Google izvlači iz tekstova i nudi na izvolite.
Google ima monopol, i npr. na njemačkom tržištu 98% pretraga ide preko Gugla. Jedino što može da reguliše ovaj trend su zakonske regulacije. U julu 2018 je EU kaznila Gugle za 4,5 milijarde,a ove godine u martu sa još nešto manje od 1,5 milijardu. I to sve je sitnica za Google.

1 Like

Ja vidim mnogo turskih serija sa prijavama DMCA.Zato ih google sklanja iz pretrage.
Znam koji ti je sajt poslao sam ti poruku sa imenom sajta.
Da li su te nekada kontaktirali zbog serija i da li si morao da ih sklanjas?
Znam zasto se zalis,jer rizikujes a malo zaradjujes.

sve je pitanje sreće donekle

ljudi imaju ogromne strane warez stranice, ljudi imaju na stranim stranicama za stranu publiku 180k stranih filmova i stranih serija, prijavljuju ih svi živi pa nikom ništa … samo mijenjaju domene a serveri su u panami, moldaviji, ukrajini, rumuniji, rusiji

1 Like

Da ali ti ljudi verovatno zaradjuju mnogo love,pa im se isplati rizikovati.
Ko zaradjuje 50k mesecno ne bi to napustao ni da mu preti robija od par godina.
Oni imaju dobro placene advokate i ostalo.

1 Like

To uopste nije problem, cak mi server nije ni na cloudflare jer koga jos briga za turske serije. Dobijem ponekad mail od turskih tv kuca ili vec ko je da uklonim seriju ali na to ne reaugujem, nekoliko puta sam vidio da u mailu je poslato i firmi gdje mi je server ali oni nisu mi nista javili jer to je ipak contabo .com he he

Problem je sto su ovi iz turske shvatili da je najbolje prijaviti google-u da se ukloni iz pretrage i to je ono sto mi je smanjilo promet za najmanje 40% a dailymotion smanjio zaradu za 90% (svima ne samo meni). Zaradjuje se i dalje puno vise nego da imam neki sajt kao sto je znanost ili biografije… ali nije to kao nekad. Sajt sa turskim serijama vise ce zaraditi nego neki sa stranim filmovima iako to mnogi ne znaju.

Razmisljao sam da napravim sajt sa temom kao fol istinite price i da platim pisce za jedno 100 clanaka ali ni za godinu dana nebi mogo zaradjivati vise od 3$ dnevno.

za domaće tržište je mali rpm, za strano tržište je velika konkurencija

na nama je protiv čega ćemo da se borimo haha

@korisnik9758789 je spomenuo strane filmove i serije,ni njih nema u google pretrazi pa opet rade dobro,ti imas tu FB stranicu,mozes preko toga imati dobar saobracaj i bez google-a

Dailymotion od sutra uvodi neka nova pravila a vec je krs zarada i smanjeno nenormalno.

Zar ima da je jos neko ostao na balkan? Ja imam posjetu sa preko 85% zene i sa oko 40% su dijaspora. Valjda ovi sto su vani serije sto gledaju nemaju na tv pa onda su gledali na sajtove.

1 Like

Internet ce vjeroratno u skorijem razdoblju dozivjeti mini evoluciju, mijenja se nacin konzumacije sadrzaja, od klasičnog pretraživanja iz 90-ih doslo se do glasovnog pretrazivanja, IoT-a, povezanost neta s automobilom, kućom/stanom i sl. To sto veliki G radi je sasvim prirodno za toliku kompaniju kao i to sto spominjete za te retailere odjeće ali sve ima svoj zivotni vijek trajanja pa cak i najveći brandovi. Svakom novom epohom u vremenu dolazi do distrupcije i oni koji se nisu u kratkom vremenu navikli na nov način poslovanja ili nisu primjenili novu tehnologiju magičnom rukom tržišta padnu u zaborav ma koliko god veliki ti brandovi bili. Meni je to zanimljivo pratiti za drustvene mreze, u vrijeme myspace-a ljudi su govorili kako je to to, nema dalje i onda vidimo kako su se stvari kasnije odvijale i koliko je samo mreža nakon myspace-a bilo aktualno i za svaku se od njih prišivao naziv “monopolist” pa su ipak sve prolazne. Sve ima svoj vijek trajanja.

5 Likeova

U buducnosti cemo raditi sadrzaj za balkan sa 90% stranih poseta jer sve otislo sa balkana :joy::joy: bar ce biti extra cpm.

7 Likeova

Kad se sjetim onih vremena prije 6-7 god. kad se moglo solidno cak i preko PTC sajtova zaraditi… Danas se najvise isplati nauciti programiranje naravno i lagano remote.

Neko sam ko te iste serije prevodi, zbog koga si od pre pet godina i pojave jednog sajta lepo zaradio… Nego, ono sto je cinjenica je da nema dobrih serija, kao pre par godina i to je najveci razlog…

Screenshot

1 Like