Potpuna dominacija reddita u SERP

Pozdrav kolege!

Budući da, kao što znate, imam amazon affiliate stranicu ovih dana svjedočim padu pozicija za neke keyworde.

Dakle, ono što je Google napravio sa zadnja dva update je totalni kaos tako da ako googlate xy proizvod review u top 10 se pojavljuje obavezno jedan reddit rezultat a naišao sam čak i na tri reddit linka u top 10.

Moje mišljenje je da se updatei nisu još “slegli” i da će se ovo vratiti u normalu uskoro.

Šta vi kažete?

Edit: Vidim ovdje: Google Search Algorithm Ranking Update Winter Blast
da je izgleda krenuo još jedan update ali nema još službene potvrde:

Lepo ja rekoh totalno su degradirali aff sajtove smatraju ih kao parazit.

Tipa cuo sam da je mediavine-u zarada pala 70-80% :slight_smile:

Evo par sajtova koji su sa 20k mesecne zarade pali na 100$

https://golfersauthority.com/
www.watersportswhiz.com/

Ovaj prvi sajt ima prejak youtube kanal imaju cak i svoj podcast, jedan od najboljih aff sajtova da ja znam al eto.

Ja mislim da ce to sve doci na svoje za cca 15 dana.

1 Like

Iz tvojih usta u Bozje usi haha

Pa mediavine nema veze sa aff sajtovima.Mozes li pojasniti sta si mislio?

Sto se tice teme, s pojavim AI vjerujem da je porasla pretraga "upitna rijec" + reddit, ili "upitna rijec" + forum, tj. da ljudi vec pri samom upitu traze reddit, jer tamo pisu zivi ljudi, pa me i ne cudi da je Google rangirao reddit na prvu stranu za vecinu upita.

1 Like

Bojim se da se neće ništa popraviti za 15 dana, može biti samo gore nego što je sada.
Mene je spičilo u 10. mjesecu, idući update će me sahraniti.

Web je affiliate, prodaja karata.

Ajd bas cu sad to malo istrazit, ali cisto sumnjam da se to desilo.
Mislim da se google malo pogubio.

Nema veze sa aff sajtovima, ali vidim da je u oblasti turizma i smeštaja, (Srbija, CG, možda i BiH), od zadnjih updatea, Googla počeo da forsira Airbnb, kojeg stavlja na prvoj drugoj poziciji za neke bitne ključne reci.

U Hrvatskoj je tako godinama, na početku su uvijek Airbnb i Booking.

Content/affiliate sajtovi.

Pao im je prihod firme za toliko jer ljudi imaju manje impresija/poseta

A ok, taj dio kapiram, ali me cudi da padaju i content sajtovi. Za affiliate mi je jasno da Google favorizira shopove, ali content sajtovi su uglavnom info karaktera, i ne vidim koja je alternativa Guglu za rangiranje. Forumi? Pri tom Google sam izlistava isto oglase i taj dio biznisa mu je 80%, valjda ne bi tako olako rustio glavni izvor zarade.

Namaste iz Jaipura, Indija.

Vazda dok gledam pred dolazak u neki grad sta obici i vidjeti (trazeci licna iskustva ljudi) sve mi izbacuje ove agencije sto prodaju turisticke pakete i slicne stvari… Isto kao sto izbacuje shopove umjesto tih recenzija i generalno kontent sajtova.

Pa da. Potpuno retardirano. Ako sam ja trazio Logitech MX-550 review onda zelim vidjeti review a ne reddit thread gdje je netko slucajno spomenuo taj mis.

Jesi ti to opet na putovanju? Ako jesi, gdje, sta? Moze i na posebnoj temi, daj neke slike…

Ovo za AI i Reddit mi baš ima dosta smisla.

Drugi problem je što se prioritiziraju sajtovi biznisa. Ako ja imam firmu X i proizvod Y by X te napravim top listu za nichu u kojoj je moj proizvod Google će je favorizirati. Ovo meni daje mogucnost da napravim listu tipa

  1. X by Y
  2. Loš competitor
  3. Loš competitor
  4. Competitor koji je realno najbolji
    Itd.

Ovo je očaj iz ugla user experienca ali tako je u momentu i u to sam se uvjerio kroz 10+ primjera

1 Like

Ja se nadam da će se ovo promijeniti…

Ne kažem da i nama “affiliaterima” nije u interesu zaraditi, ali nam je manje u interesu nego firmama koje onda prave totalno subjektivne liste kao što si ti napisao…

2 Likeova

Ja suprotno. Uvijek dodam reddit kad guglam neki review. Recimo za miseve uvijek ocekujem da mi da neki rezultat sa /r/mousereview. Ako tamo nema onda tolerisem rezultat sa rtings.com.

99% affiliate sajtova nit je vidjelo neki mis, a kamol ga drzalo u rukama.

2 Likeova

Ti i takvi nas uništavate :smiley: :smiley:

Pa bilo bi bas debilno da mi koji se bavimo ovimo citamo revjue na affiliate sajtovima :slight_smile:
Revjui se gledaju na YTu, recenzije korisnika koji su koristili na sajtovima, forumi itd. Mada i to pa moze da se steluje, ali opet mnogo je bolje nego donositi odluke na osnovu revjua sa affiliate sajtova.

Cak i YouTube postaje problematican. Pogotovu za neke opskurne kineske uredjaje jer su sponzorisane recenzije i kritika je nula. Ipak za vidjeti direktno je super.

Ovo za miseve govorim direktno iz iskustva jer sam skoro prodao sajt o misevima i tu samo na bas tom spomenutom redditu mozes naci iskustva da imas lika koji ima 30 miseva. Npr meni je proslo kroz ruke u godini dana jedno desetak komada i to je bio mali uzorak za pravilno uporediti.

Inace vidio sam jednog lika sto tuce affiliate linkove na redditu i ima preko 100k karme. Mogu zamisliti koliko ga je update obradovao.

2 Likeova