Povezivanje SERVERA

Dvije firme, isti vlasnik, svaka ce imati svoj server, na svaki server ce biti povezano po 5 PC-a. Serveri ce se nalaziti udaljeni 10ak Km. I jedna i druga firma rade knjigovodstvo, i jedni i drugi moraju imati pristup na oba servera i svi moraju imati mogucnost medjusobnog komuniciranja.

Pitanje za iskusnije kolege:

  1. koje OS-e koristiti (mislim samo na Windowse)
  2. koje programe koristiit za udaljeno pristupanje
  3. koji Hardware koristiti (mislim na modeme, switch-ere, kablove…)

Pozdrav

milsim da ti je konfiguracija u samom startu losa, cemu 2 servera za ukupno 10 ljudi ?

milsim da je bolje jedan server u nekom DC-u na recimo 100 mbita …

koja vrsta fajlova ce se razmjenjivati ?

Exchange da ? ne ?

knjigovotstveni program zahtijeva bazu da ? ne ? koju ? mssql mysql ?

medjusobno komuniciranje ??? kako sta ? mail ? groupware ?

Nisam pretjerano zadovoljan sa T-Com Multi office ali u tvojem slučaju se čini kao dobro rješenje.

Ovisi koja razina sigurnosti ti je potrebna, al uglavnom mozes si sloziti VPN.

Bez obzira koja konfiguracija ce doci nakraju, VPN je obavezan sa time da svaka ozbiljna firma uzima neki ruter koji podrzava IPSec protokoll

[quote=“index-v”]Dvije firme, isti vlasnik, svaka ce imati svoj server, na svaki server ce biti povezano po 5 PC-a. Serveri ce se nalaziti udaljeni 10ak Km. I jedna i druga firma rade knjigovodstvo, i jedni i drugi moraju imati pristup na oba servera i svi moraju imati mogucnost medjusobnog komuniciranja.

Pitanje za iskusnije kolege:

  1. koje OS-e koristiti (mislim samo na Windowse)
  2. koje programe koristiit za udaljeno pristupanje
  3. koji Hardware koristiti (mislim na modeme, switch-ere, kablove…)

Pozdrav[/quote]

1.stavi oba na jedno mjesto i neka se svi spajaju preko vpn-a.

win server -> 2003 ili 2008

ako je samo baza, na jednom i drugom, dosta ti je jedan server.

Sef hoce 2 servera ali mogu ga ubijediti da radi samo sa jednim. Ne znam koje baze ce se koristiti ali mora podrzavati manje vise sve jer ne znam sta ce oni sve instalirati.
Brzine interneta su jako velike (radi se u Svicarskoj).

Dakle za sada me vise zanima sam hardware ako je neko radio takve projekte. Samo umrezavanje dobro poznajem. Za udaljenu komunikaciju ponekad koristim Windowsove mogucnosti ali mislim da je TeamViewer bolji i sigurniji.

Nadam se da sam dobro opisao sto mi treba.

Do sada sam radio samo male mreze do 20 PC-a sa manje/vise amaterskom tehnikom (ono sto se kupuje po trgovinama) ali nisu bili na serveru nego su medjusobno komunicirali.

Sef moze da plati sve prvoklasno.

OVO MI JE VAZNO
Na serveru ce biti instalirani knjigovodstveni programi. Njima u istom trenutku moraju moci pristupiti i raditi svi radnici. Rade za velike kompanije i nista ne smije zastekati…

Pozdrav

pazi ovako:

Firma A: 5 PC-a na win ili mac bazi te obavezno ruter tipa Juniper-SRX-210-B ili H serije
Firma B: 5 PC-a na win ili mac bazi te obavezno ruter tipa Juniper-SRX-210-B ili H serije
Server u nekom od DC-a iza npr. Juniper SRX 240 B rutera

Onda ti treba jos malo IPSec licenzi, dobar admin i stvar je rijesena

Generalno ne mora biti slucaj, al u ovom slucaju jest (hocu reci, ovo nije iznimka, nego iznimke postoje). IPSec ruteri naravno nece ni malo skoditi, dapace. :slight_smile:

Edit: Sad vidim da su velike firme u pitanju, tako da je po mom misljenju obavezno. :slight_smile: