Prava na slike poznatih ličnosti na websiteu

Nailazim na dosta sajtova koji stavljaju slike poznatih licnosti, interuje me kakva je tu stvar sa pravima.
Npr hocu da napravim clanak “Najlepsa izdanja sa premijere filma xxx” i onda tu npr neki propratni tekst i slike poznatih licnosti.
Zna li neko da li je to dozvoljeno?

Uglavnom svi navode izvore odakle su preuzeli fotografiju i navedu fotografa. Ne znam koliko je to po pravilima, ali tako svi veliki portali rade

Ja razmisljam o embed opciji, samo ne znam koliko je to dobro za SEO?
Mislim da navodjenje izvora ne moze da me zastiti npr ako nekad bude problema.

MIslim da ti to neće predstavljati problem ako će sve biti pozitivno o njima :wink:

1 Like

oprez ako navedu samo autora moguce je da su autori suradnici top publishera tipa getty, cropix, pixsell itd…a ake kupis od njih riskiras tuzbu… neznas jel slika koju si preuzeo s xy portala placena ili ne…pogotovo te sa celebima

1 Like

Svi veliki portali tj. firme, imaju dozvole za te fotografije, tako da nemoj gledati njih. Veliki dio zarade fotografa koji fotografišu poznate ličnosti, je upravo od tužbi zbog kršenja autorskih prava :wink:

1 Like

Ako krenem u to, definitivno cu da idem embed. Necu da rizikujem.

kupi server u rusiji i baš će morati da se potrude da te natjeraju da ukloniš bilo šta što krši autorska prava :smiley:

Ma kakav embed, slika? :neutral_face:
To se inače zove hotlinking i dvostruki je prekršaj. :blush: :o:

Zar nije jednostavnije kupiti licencu na nekom stock sajtu kao i vecina sto radi i ne razmisljati? Naravno ako su cijene OK…

Na FBu pise lepo embed, pa ga tako i zovem. A ako je korisnik dozvolio embed, ne moze da bude prekrsaj jer pre postavljanja imas opciju da nedozvolis to.

A to je s Facebooka? To je drugo ako oni tako kažu, ali vjerojatno se tako embedira cijeli post a ne samo slika. :wink:
Ako s nekog portala, recimo, embediraš (kako kažeš) sliku činiš eventualno prekršaj koristeći njihovu sliku, ali sasvim sigurno prekršaj hotlinkajući njihovu sliku koja je na njihovu serveru. :blush:
Gore ne spominješ FB, zato sam se javio. :o:

Mislio sam na socijalne mreze uopsteno. Instagrm je takodje jedna od opcija.