Pravilo 10.000 sati - put prema uspjehu ili ideja bez pokrića?!

Originalna objava: Pravilo 10.000 sati - put prema uspjehu ili ideja bez pokrića?!

Jeste li ikada čuli za pravilo 10.000 sati? Zašto je pravilo 10.000 sati važno za postizanje uspjeha u bilo kojem životnom području? Možemo li “slijepo” vjerovati tom pravilu ili se radi o svojevrsnoj prevari koja na garantira uspjeh? Pravilo 10.000 sati je vrlo zanimljivo pravilo koje govori o tome da je potrebno uložiti 10.000 sati…

2 Likeova

Jeste li dostigli svoje životne ciljeve i ostvarili svoj životni uspjeh?

  • Ne, još sam daleko od ostvarenja svojih životnih i poslovnih ciljeva
  • Da, postigao sam najvažnije životne ciljeve i smatram se uspješnom osobom
  • I da i ne, uvijek stvaram nove ciljeve i podižem ljestvicu uspjeha

0 glasaći

Za tih “nekoliko tisuća sati” sam prvi put čuo dok sam počinjao sa stolnim tenisom.
Bilo je “nakon što ćeš biti 3000 sati za stolom moći ćeš / znati ćeš …”.

Članak je solidan. Jedino što nedostaje su limiti koje svaki čovjek ima.
Ja da 10.000 sati sviram ukulele siguran sam da ne bih daleko dogurao jer nemam sluha.
Isto sam antitalent za hrpetinu stvari koje zaobilazim u širokom luku.

1 Like

Postoje li zapravo limiti kao takvi ili su limiti samo u našoj glavi? Danas kad se osvrneš malo po društvenim mrežama možeš vidjeti hrpu ljudi koji su nažalost limitirani puno puno više nego što smo primjerice nas dvoje - pa opet rade nevjerojatna čuda usprkos svojim limitima.

Je li ovaj “nemam sluha” zapravo stvarni problem ili to tako misliš jer ti je negdje netko rekao da nemaš sluha? Misliš li da ne možeš osposobiti svoj sluh dovoljno dobro da budeš odličan glazbenik ili šta već? :smiley:

Btw, što je bilo sa stolnim tenisom?

Ovo je zanimljivo analizirati npr. u PC igrama takmičarskog duha, gdje se može tačno vidjeti koliko si vremena potrošio na igru. Naprimjer, neko sa 500 sati bude mnogo bolji od nekoga sa 3000 sati.

Sve zavisi od toga kakav si pristup imao, pa do toga kakve si metode za učenje koristio. Ako su metode učenja kvalitetne i dobro optimizovane, “expert” se može postati dosta brže.

Može naravno neko brže neko sporije … no mislim da je poanta teksta upravo u tome što hoće reći da ako si i najveći tudum, uz kontinuirani rad…uspjeh je zagarantiran.

Ili ono kako bi se reklo svako postignuće je tek 20% talenta, ostalo je rad… tako da izvlačenje na izostanak talenta i nije neko opravdanje. Ocke je nešto ne raditi jer nas to nešto ne privlači, ali ne raditi jer mislimo da nismo talentirani i nije neki izgovor…tj. izostanak talenta i nije neka prepreka za uspjeti u nečemu.

1 Like

Nameće se pitanje motivacije “tuduma” da troši hrpetinu sati u nešto u čemu će uspjeh biti upitan dok istovremeno može te iste sate utrošiti u nešto u čemu će rezultati bi više manje sigurni i puno prije vidljivi.

Treba li netko ulupati 10.000 sati u sviranje ukulele premda je bez sluha i totalni antitalent ili je mudrije da se posveti recimo košarci koju voli, razumije, ima fizičke predispozicije te talent?

Po meni, 10.000 sati je odlična ideja ako se utroše na “pravu stvar”.

Da se razumijemo, 10.000 sati je ogromno vrijeme. Ako se potroši kao hobi od 2 sata na dan, to je 13-14 godina. Sa 4 sata na dan, to je skoro 7 godina. Sa 8 sati na dan to je 3,5 godine.

Aloooo, 3 i pol godine, svaki dan, svaki hebeni dan po 8 sati…

@tempoit Što je bilo s mojim stolnim tenisom? Prosudi sam: SOKAZ baza igrača

2 Likeova

Nigdje nisam rekao da je najlogičniji odabir u nečemu gdje smo najmanje talentiratni. Samo da talent nije uvjet uspjeha.

Osobno mislim da motivacija leži u puno faktora, a jedan po meni od najbitnijih je strast prema onome što radimo. Kada smo time motivirani, onda je i nebitno koliko rad traje …jer cilj se ne nalazi tamo negdje iza toga rada, nego sam rad postaje cilj. Kako bi se reklo, sreća je u pustolovini, ne u destinaciji.

Naravno, to je tek jedan od faktora koji se mora posložiti sa ostalim faktorima da si osiguramo život i sve ostalo… ali ovo bi po meni trebao biti primarni target kojem se sve ostalo podređuje.

Ljudi uglavnom za primarni target stave “količinu novca” … i onda trče za novcem da bi iza toga kakti došla sreća. No sreća je dostupna ovdje i sada na izvoli, a novac je puno slađi kada nastaje kao nuspojava sretnog života, tj. bavljenja onime što volimo. A ne obratno… hvatati novac, da bi onda učinili život sretnim… po meni totalno promašen smjer.

I druga stvar…

… tekst upravo želi reći da uspjeh nije upitan ako se u nešto izdvoji masa vremena.
I tko će u to vjerovati, puno lakše će naći motivacije ustrajati u nečemu dovoljno dugo. Naravno, svatko za sebe treba odvagati želi li u nešto ulupati toliko vremena … no od svih neizvjesnih faktora koji će se naći na tom putu, lakše je ako znamo barem taj jedan faktor da ako uspijemo ulupati dovoljno vremena, da je konačni uspjeh zagarantiran na polju koje svladavamo.

1 Like

Bi li Ronaldo bio jednako cijenjeni svirač ukulelea da je potrošio jednako vremena kao na nogomet?

Bi li da je Ronaldo veći talent za ukulele nego za nogomet?