Preporuka za komp. konfiguraciju za editiranje slika?

Može li mi netko preporučiti konfiguraciju? Treba mi radi posla za programe tipa Photoshop, Lightroom (gdje se otvaraju više slika RAW formata pa se jedna za drugu kropaju i procesuiraju), programiranje web stranica (brzi refresh), brzo otvaranje programa i podizanje sustava. Pretpostavljam da mi treba brzi procesor i memorija + ssd disk.
Ne znam na koji budžet bi trebao ciljati pa mi zapravo zbog toga treba neki savjet :smiley: Hvala!

Dobro si i odgovorio :slight_smile:

Dobar proc, ssd i ram-i + dobar monitor i grafa obzirom da radis sa fotografijom…

Svakako budžet je bitan faktor nije isto jel 5k ili 7k kuna ili više…

Pomoglo bi nam kada bih dao okvirno neki svoj budzet, posto mogu biti konfiguracije od 500 eura, a mogu i od 2000 :smiley:
Edit:
osobno bih isao na oko 1000 eura, no ako je tvoj nesto drugaciji napisi pa cu dati neko svoje misljenje

slažem se za cca 1000€ možeš dobiti solidnu kantu ako ti je buđet još bolji onda je još lakše složiti :wink:

Za nekih cca 1000E tj malo više ja bi si ovako nešto uzeo:

Procesor INTEL Core i5 8600K, 3600/4300 MHz, Coffee Lake, Socket 1151 v2
Matična ploča ASROCK Z370M Pro4, socket 1151 v2, DDR4, VGA, DVI, HDMI
Memorija KINGSTON 8 GB DDR4, 3000 MHz, DIMM, HyperX Predator, CL15, HX430C15PB3/8
SSD disk 250 GB, SAMSUNG 960 EVO, M.2 2280, PCIe 3.0 x4 NVMe, TLC V-NAND, MZ-V6E250BW
Grafička kartica ASUS nVidia GeForce ROG STRIX-GTX1050TI-4G-GAMING, 4 GB GDDR5

Jos fale napajanje i kućište… i to bi sve skupa bilo nekih cca 7,500 kn

Nije lose ja bih isti procesor odabrao, ploca nebitno moze i z370, a moze i neka jeftinija (ovisno o budzetu) hint: ASUS H110M R.

RAM bih povisio na 16gb ddr4 (s obzirom da stedimo lovu na ploci koja nece igrati veliku ulogu za ono sto trazis, a RAM ce ti dobro doci) (2400mhz) jeftiniji je, a neces vidjeti razlike izmedju 3000 i 2400

Sto se tice diskova ja bih uzeo dva SSD-a od 240 gb (znaci 480 ili 500gb sveukupno) ili opcija SSD 240gb za programe i sustav, te 1tb HDD za pohranu podataka

Graficka, ova strix 1050ti ili rx 580 od atia su best buy, ali mislim da za ono sto ce tebi trebati ne igra preveliku ulogu, stoga ako i tu zelis ustediti isao bih na jeftiniju varijantu 1050 od 2gb gddr5 , ukoliko mozes puknut vise para definitivno 1050ti strix, neces pozaliti, odlicna grafa.

Napajanje bih uzeo Corsair CX650

Kuciste, ovisi o tebi sto ti se svidja, neko do 50 eura po mojoj procijeni.

Znaci ova konfa u skupljoj varijanti bi dosla oko 930 eura (sve nove komponente)

U jeftinijoj nekih 100-150 eura manje

Hvala vam ljudi, istražit ću komponente po recenzijama pa vidjet u skorije vrijeme :slight_smile:

Ali napisi budžet pa ćeš moći i dobiti bolji i jasniji odgovor :slight_smile:

Obavezno intel uzmi kao processor. I5 na dalje, ovo je najvaznija componenta, pa ako trebas gdje usparat sparaj negdje drugdje. Preporucam i7 ali je skup, a nisi naveo budget.

Onda trebas grafu neku, ali nikako ne ove ultra skupe, i nikako pobogu ne AMD. uzmi Nvidia 1060, no s njoms e kopa pa je skuplja, pogledaj compare cijenu 1050 i 1060, pa vidi dali ti se isplati 1060 naspram 1050 po cijeni.

Onda uzmi ram, cak bi tu pikirao i na 32GB rama, ovisi o koristenju programa, dali otvaras ogromne slike, dokumente, portfolije ili kako koristis taj photoshop…

Ako uzmes Nvidiju onda ti prakticki netreba neko jako napajanje uzmi, 500W, mozda i manje, ali kvalitetnije. Ovisi koliko diska trosis. processor i ova graficka zajedno ne trose niti 200W, tak da teoretski ovisi o disku mozes proci sa 450W, mozda i 400W

Ovo je neki minimum:
i5 quad core
8GB ram
SSD disk