Preseljenje Iz Hr moje iskustvo 4 mj kasnije

Mozda neki clan razmislja o preseljenju iz Hr pa evo da podjelim svoje iskustvo nakon 4 i pol mjeseca zivota izvan hr.

Razlog preseljenja je bio financijske prirode jer sam htio vise(imao sam i u hr natrposjecna primanja (1000 erua min svaki mj ali cak ponekad i dosta vise) ali nisam bio zadovoljan sa brzinom napredovanja.

Preselio sam se u Irsku kako bih naucio engleski govoriti i zaraditi kapital. Posto roditelji od cure zive ovdje samo preseljenje nije bilo previse tesko jer nas je cekala rjesena situacija sto se tice smjestaja a to je tu najgore(sobe su recimo cc 600 eura mj.). Posto nisam birao poslove prvo sam se zaposlio u Toyoti(nakon 3 dana) gdje sam prao nove aute jedno 2 tjedna za minimalac.

Poslje toga mi je uletio posao u skladistu koji je bio cist oke i mogao sam tjedno zaradit 600 eura ali sam se i naradio no sam posao je bio zadovoljavajuc. Radio sam to jedno 2 mjeseca i u meduvremenu sam trazio drugi “bolji posao” , nakon par prijava i intervjua poceo sam raditi za Amazon u jednom od najvecih Data centara u svijetu - pocetna placa 2400 eura neto a nakon 3 mjeseca ako si dobar dobis za stalno i cc 3000 eura netto jer vise nejde preko agencije. Problem su mi bile preduge smjene od po 12 sati sto nisam htio radit. Recimo od 8 navecer do 8 ujutro. I opet kazem da se izdrzat jer radis 3-4 dana tjedno ali nisam htio se mucit te sam nastavio dalje trazit posao.

U meduvremenu sam polozio certifikat Comptia A+ koji je neki entry level za System administratora i dobio sam novi posao gdje radim za IBM i tu se planiram zadrzat. Pocetna placa mi je 2000 eura netto, “radim” od 9 do 5 kao Deskside Support Engeener sa sat vremena pauzom - mogu otic kad god zelim u ducan na pauzu, nemam sefa efektivno radim 30 minuta dnevno - ostatak vremena radim sta god zelim - planiram opet se posvetiti internetu jer doslovno mi placaju 2000 eura mj da radim gotovo nista i da radim za sebe. Opcije su mi neogranicene. Imam i dalje super prihode od neta i planiram to razivt na veci nivo. Ovdje cu bit cc 2-3 godine dok ne ostvarim planove i onda povratak u HR. Engleski mi je jako napredovao, odlicno mi je dosla promjena od pesimisticne HR. Najvise mi fali obitelj i moji psi i to je jedino negativno sta imam rec. Ovjde u Dublinu IT radnika fali jako puno tako ako imate zelju probat javite mi se mogu vam pomoc i usmjerit vas u pravom smjeru.

25 Likeova

Drago mi je da si svoj uspjeh podijelio sa nama. Svakako ti želim puno sreće nadalje kako na poslovnom tako i na privatnom planu :+1:

2 Likeova

hvala puno na podijeljenom iskustvu, drago mi je što si se snašao i želim ti puno sreće i puno uspjeha!

mene lično Irska zanima sve više i više … ali sam iz BiH ne znam kako ide sa non-EU pasošima …

1 Like

Imas na Fb grupa Idemo u Irsku pa si tamo mozes pogledat vjerujem da je dosta ljudi i iz BIH doslo ovdje. Sto se IT poslova tice pa i opcenito poslova ovdje je obecana zemlja ima posla toliko da mozes birat di ces radit. Irci su inace jako druzeljubiv narod i humor im je slican nasem. Za sada nisam imao nikakvih negativnih iskustava sa bilo kojom rasom ili nacionalnoscu ovdje a ima ljudi doslovno iz cjelog svijeta. Najgora stvar je kisa koja cesto pada ali naviknes se na to. U IT-u su place u rasponu od 30k godisnje entry level pa do 100k(bruto) plus za senior pozicije do koje mozes dogurat kroz par godina ako imas dobro znanje i konstantno ucis.

1 Like

hvala puno još jednom na informacijama, što se tiče vremena ko ga ■■■■ … bolje u irskoj biti na kiši nego ovdje na 35 stepeni kad je standard nula hahahaha

2 Likeova

Ja sam se oženio sa Švicarskom prije godinu dana, i od tad živim u Švicarskoj. Imam BiH pasoš koji je non-eu i bila mi je jako teška procedura sklapanja braka. Svako malo išao sam u policiju na ispitivanja zašto sam ovdje, da li se želim samo zbog papira, da screenshotujemo naše razgovore na viber/whatsapp, min 10. papira iz bosne sa apostile pečatima i prevodima od policije do suda dal sam osuđivan/kažnjavan. Pa se onda svi čude kako ja dobro pričam njemački, gdje sam naučio, sumnjaju da sam bio već na crno dugo pa tako naučio (a naučio u Bosni sa TV-a + gramatika škola + radio u call centru na njemačkom). Pa stalni razgovori po policiji, prvo ispituju za Pink Pantere neke, kad to reće upišah se u gaće od smijeha dokle su spremni gluposti pitati. I kada se sve to završilo, zaposlio se kao office IT support, odnosno ideš na teren i ‘dižeš’ windowse, popravljaš office aplikacije, ubacuješ ‘signature’ u mailove od firmi, ono dosta su tehnički neuke firme te odnosno njihovo osoblje.
Ja sam izašao na 4800CHF platu, žena ima 4500CHF za neko arhiviranje dokumenata. Što znači total u kuću uđe 9300 CHF mjesečno na ruke.To je nekih 16300KM mjesečno kad pretvoriš u bosanske marke, ljudi se prepadnu kad u bosni kažeš da imaš ta primanja a zapravo i u Švici živim od plate do plate samo na boljem standardu. Stan mali plaćamo 1500 CHF, Internet 1gb fiber 200CHF, dva mobitela sa dvije pretplate 180CHF, 5 malih vrećica za smeće 25 CHF (tako naplaćuje općina), lizing za auto 800 CHF… ima tu troškova. Hrana je jako skupa, da dvoje ode u restoran i da jedete nešto nikad ne izađe račun ispod 70CHF a ne uzimamo vina i to jer ne pijemo… Obično neki steak, filete i cola/sprite.
Planiramo se seliti u drugi kanton, jer je ovaj jako dosadan. Sad se svađamo, ona hoće da živi kraj nekog jezera poput Luzerna, Ženeve, Ciriha a ja hoću da živim u Baselu jer je tu aerodrom (wizz air do tuzle). Tako da vidit ćemo ko će pobjedit, a i beba je na putu. Sve sam web stranice svoje zapustio, radim samo domaning. Kupujem skupe domene pa ih prodajem još skuplje. A i beba je na putu tako da eto još jednog izvora troška haha. Sve u svemu ljepše i zdravije mi je živiti u :switzerland: nego u :bosnia_herzegovina: zbog mentaliteta naroda. Ni u Bosni mi ništa nije falilo, osim duševnog mira :smiley: That’s it.

Edit: Također i ljudi sa hrvatskim pasošem imaju jako rigorozan proces dok ih prime u Švicarsku. Možete tražiti L vizu na 6 mjeseci. Poslije toga ako nemate ugovor o radu u rukama, morate napustiti državu. Ali idu provjere također, zašto vas neko želi zaposlit, koje su vam namjere, jestel terorista i kažnjavani itd. Isto vrijedi za eu državljane Rumunije i Bugarske.

5 Likeova

Znam decka koji ima njihovo i HR drzavljanstvo, zivio je gore 10ak godina sa svojima, zavrsio fax u Americi, nasao super posao, odselio od svojih i nakon pola godine kak je sam zivio, popizdio i vratio se u HR. Kaze da mu je samom 6000 CHF place jedva dosta da prezivi iz mjeseca u mjesec, da mu u HR od 12000 kn place ostane puno vise i da mu je tu daleko “zabavnije” nego gore.

2 Likeova

ooooo pa mandriva čestitam neka je sa srećom

Sve zavisi kako živiš, da li ideš u izlaske svaki dan ili petkom i subotom. Mi na hranu i odjeću ne pazimo, na to najviše ode. I kad sve u totalu saberemo-oduzmemo, na kraju mjeseca zadnji dan nam ostane po 100CHF dok sutradan uplate novu platu.
Još jedna nuspojava je da vas cijela familija počinje mrziti, a drugi dio famelije vam se odjenom počinje javljati da im pomogneš sa western unionom. Nisam dosada nikome ni cent poslao, nit planiram.
Mama i brat rade, imaju odličan posao u Bosni, ne treba im. Ostali me ne zanimaju. Ipak sad sam “ufurani gad iz švicarske”.

A ja sam ti zapravo ko ovaj iz videa, potkošulja, računar, sevdah i domene :smiley:

4 Likeova

Koji si ti kralj hahahaha

Koliko su sad garsonjere u dublinu, i ako ih ima uopce za unajmiti. :cowboy_hat_face::cowboy_hat_face::cowboy_hat_face:

Bolja opcija je njemacka, nizozemska i sl., valjda.