Preseljenje u siromasniju drzavu

Naravno da vredi. Tajland je meni prva opcija. Tamo se moze iznajmiti bungalov na plazi za 150e mesecno, sa klimom. Na Tajlandu je klima uvek sjajna, osim kisnog dela posle septembra do decembra ali je i dalje toplo.
Ako je prosecan obrok 1e, za hranu ti ne treba vise od 100e, neka bude 150e . Tamo sa 400e zivis normalno , nemas za neke posebne aktivnosti .
Ja sam se bio preselio na more , ziveo sam tamo 6 meseci .Naravno je dobro promeniti mesto, i klimu , i putovati. Ko radi preko interneta i nema stalne obaveze u svom mestu, ne vidim razlog sto ne bi putovao i otisao negde, i to ne mora da bude za stalno . Odes, vidis kako je, ako nije onako kako si cuo/procitao, nastavis dalje .

3 Likeova

Glupost, dje ces to sa 1000 eura da zivis ko lord u kojoj to drzavi? evo konkretno na kubi posto se ona spominje, dje si ti kad se razbolis znas li koliko njih boli uvo za tebe, dje si ti ako taj mjesec ne zaradis te pare tih 1000e, i kako mislis tamo da ih zaradis? I mislis li ozbiljno da je tamo jeftinije nesto nego ovde za strance? hoteli, hrana, itd, evo @freemind ti da je tamo tako dobro vjerovatno bi ostao ne bi se nikad ni vratio, zar ne i vi pricate o tome zaradis ovde pare pa podjes tamo da ih potrosis. Pa na samom putu dok odes dok nadjes smjestaj dok kupis sve namirnice i hranu i sve sto ti je potrebno tebe nema nidje. Kakva to hrana moze bit za 1e? neces 3 do 5 puta da jedes jedno isto, hoces i da popijes nesto hoces i da izadjes, hoces i garderobu da kupis jer sve to i ovde radite. Jel vama dobro? sta lupato to, onda nakon tri mjeseca moras da se vratis itd. Kazes sa 400e zivis normalno, pa nije to bolji zivot nego ovde jer ne racunas jos milion toga sto ti treba pored smestaja i hrane. Nije to tako kako vi zamisljate da odete tamo i ostanete i ruze vam cvetaju samo price neke rekle kazala, to je sve sasvim drukce kad ides sa 1000e na odmor na par dana i vratis se i sasvim drukce kad odes da zivis tamo i razmisljas kad ces druge zaradit, jer nijedna zarada nije sigurna.

Ja sam ostao mnogo duze nego sto sam planirao, cak sam i doveo meni bliske ljude, pa smo zajedno ostali .
Kada zivis negde, kupujes na pijaci i radnjama gde i lokalno stanovnistvo, Uvek ostavis novca za povratnu kartu i troskove, ako slucajno bude problem sa zaradom .
Svrha putovanja meni ne bi bila da ustedim, vec samo putovanje i promena klime, mada recimo sa Tajlandom zaista dosta i ustedis, jer je tamo zivot dosta jeftiniji.

A ovde je jeftino vjerujte 80% nas ne placa smestaj jer ostane od roditelja kuca, stan, ili zivite sa roditeljima. Sve sto zaradite, hrana ni kod nas nije bog zna koliko skupa i ovdje sa 1e kupis burek i prodjes obrok hleb pasteta ili jaja isprzis i eto minimalan trosak ni tamo ti sigurno ne donose za 1e svetski sto. Kao i pijaca nije nista jeftinija tamo nego ovde, to opet je neki skroman i da nazovem nikakav zivot ovde se prica gdje ce bolje da zivi kao lord sa 1000e i da mu ostane sto vise para, a nidje odma da zna. Nema bolje nego kod nas sto je, ima bolje da dobijes posao u drugu zemlju da ti je sve obezbedjeno i tako nesto, ovako super joj je odje sjedi uzima 1000e svaki mjesec malo ko to zaradjuje toliko, ljudi sa penzijom od 150e pa prezivljavaju, a ne sa 1000 i jos ne radis nista,

Sa 1000e na Tajlandu si zaista kralj . Ako uporedimo more, kao neku destinaciju koju svi vole, 1000e u Crnoj Gori na moru ili Hrvatskoj, ne moze da se poredi sa 1000e na Tajlandu, 2x je bar jeftinije sve. Hajde nadji bungalov na moru za 150e negde na Jadranu . I to na Pi Pi ostrvu koje je 100 u glavu za ceo mediteran .
Za 1e tamo dobijes kompletan obrok, recimo hrana je jeftina i u Bugarskoj, posebno Plovdiv, ko je gurman, tamo za 2e imas ala cart najbolji odnos cene- kvaliteta koji sam igde video. Hrana na Tajlandu je odlicna ali drugacija, pirinac njihova piletina, ko voli, zaista je gotova hrana mnogo jeftinija nego bilo gde .

Evo nek bude da je tako samo onda ne svatam zasto svi ne idu tamo sta ce u Crnoj Gori na more ili Hrvatskoj, kad je tamo 100x bolje. Ali evo dovoljno je jedan podatak http://www.mangatrip.rs/destinacije/egzotika/tajland-20-dana/ jer ja ocu da zivim tako kao kralj kako kazes evo samo ovo kosta 1319 € (Avio prevoz sa taksama + smeštaj + transferi) 20 dana.

Ovde ne pricamo gde je dobro otici na odmor ili more na 20 dana vec gde bi se moglo ziveti na neki duzi period. Drugo, cena preko agencija je mnogo veca , uracunate su provizije agencije, vodici… Mozes naci kartu za 500e do Tajlanda .

al nemos zivjet kao kralj u tome je fora, a da ti ostane puno para evo ne ides preko agencije ali hocu ovaj hotel svu tu uslugu agencija moze da se ogradi nekih 200e maksimum nema preko toga to je opste poznato, evo bas citam po forumima i to od 2007 godine pa nije tako sjajno jeste jeftinije cijene ali najobicniji zivot. jer za strance ce uvijek biti skuplje u drugoj zemlji po svakom pitanju. nevazno nbt eto mozda si u pravu.

U jednoj Mreži je bila tema broja Freelancing. Jedan domaći freelancer je dao intervju. Preselio se (mislim) na FIlipine jer se tamo ne oporezuju prihodi od freelancinga.

@Sceko čini mi se da si ti neki zagriženi domoljub :smiley: (ovo shvati kao šalu)

uglavnom, uopće ne vidim razloga zašto ne otiči nekamo pa probati… kao što je netko gore spomenuo odeš par mjeseci na jedno mjesto, pa par mjeseci na drugo… upoznaš kulture i ljude i jednostavno uživaš u životu… Sceko nahvalio si toliko Hrvatsku, pa me baš zanima zašto se svi ovi stanovnici žale na poreze, besposlicu, uvjete poslovanja, manjak investiicija… niti je Hrvatska obečana zemlja, niti je bilo koja druga obečana zemlja. svaka ima neke svoje prednosti i nedostatke. boljih i jeftinijih od hrvatske zasigurno ima, samo je pitanje koja država kome odgovara… nitko nije spominjao osobe s obitelji i djecom… morate računati na to da ćete kada jednom osnujete obitlelj morati biti skrašeni negdje (barem na neki duži period) jer zasigurno ne biste voljeli da vam djeca malo idu u školu na tajlandu pa u bugarskoj pa u australiji, pa šta ja znam gdje… ovima sam samo htio reči da iskoristite život sada kada ste još mladi i ako imate neke financije iskušajte razna mjesta i države, pa se negdje skrasite…

dosta je bilo trabunjanja, idem rađe raditi na tome da dođem do 1000 eura :stuck_out_tongue:

Sceko,
racunas kartu 500e. Kada odes tamo, smestaj ti je na obali mora, 150e .U to su uracunate komunalije. Ne znam koliko ti placas komunalije ali kod nas u Srbiji su toliko prosecno .Neko ko je podstanar ovde vec stedi na smestaju. Sto znaci zivis na obali mora, za iste pare kao i ovde. Hrana, ako zelis da sam spremas hranu, izadje te nekih 40-50 evra mesecno, ako kupujes gde kupuje i lokalno stanovnistvo, ako se hranis u restoranima, izadje te sa 3 obroka 150-200e.Imas bolje restorane imas prosecne. Tamo se hranis u restoranu, a ovde za te pare sam pravis hranu 30 dana .
Ti si tamo, za dva meseca isplatio kartu, posle dva meseca, si u plusu, i jos si na mozda najlepsem mestu na svetu, ako gledas samo sa finansijske strane. Ko zeli da ode i da uziva, i da mu razlog bude putovanje i promena sredine, taj je tamo je zaista kralj, u odnosu na zivot ovde i ako se trosi isto.

ja ne vjeruem da je tamo baš tako jeftino… imaš neke konkretne statisktike koje bi to dokazale?

http://www.salaryexplorer.com/salary-survey.php?loc=215&loctype=1

Plaće veće nego kod nas.

Reci sta konkretno ti nije realno? Obicna piletina i pirinac , kao kod nas gril ti je 1,2e, malo jaci obrok 2-3 mada ima zabacenih sjajnih restorana gde sa 2,5 e biras sta ces da jedes.
Pijaca za lokalno stanovnistvo i njihove prodavnice su prilagodjene njihovim standardom, tako da je tamo extra jeftino.
Sto se tice smestaja, moze se naci i jeftinije od ovoga sto sam napisao, ako se uzima na duzi period i moze da se i cenka, na primer bungalov kosta 150e, ako platis 3 meseca unapred i pokazes im pare, dobices ga i za 130e, cenkanje su izmislili i to je tamo nacin zivota.

Na udarnim turistickim mestima, cene su vece, ali neko ko ide da zivi tamo, nece uzeti bungalov na glavnoj plazi koji kosta 300e, vec na sporednoj . Takodje tamo je iznajmiljivanje motora jeftino, i svako ko recimo ode tamo da zivi uzme neki skuter i sve mu je onda blizu .

Moze li neko negde proveriti kakav je zivot, kakvi uslovi, u Trinidad i Tobago, ozbiljno, ne zezam se :smile:
Mozda tamo nije skupo, a ostrva su atraktivna, turisticka.

Može se i u Hrvatskoj živjeti sa 1000 eura, skroz pristojno i da ti ništa ne fali. Nećeš imati veliku kuću prvi red do mora niti novu S classu u garaži ali bome nećeš ni gladovat. Mislim da je bolje razmišljati kako povećati zaradu na 2000 eura pa i u Hrvatskoj živjeti ko lord nego gledati gdje ćeš pobjeći… Istina, dok si mlad trebalo bi proputovati koliko god se moze, upoznati ljude i kulture… Evo moja zadnja tura je bila Francuska i Španjolska, za tamo živjeti ko lord trebalo bi barem 10 000 eura :smiley:

1 Like

@piranja To i ja kazem sve to stoji ali oni zele sa 1000e da plate sve troskove i da zive ko kraljevi kako kazu, a to je nemoguce. Tamo je tesko sa 1000e funkcionisat, uvijek ispadne neki dodatni trosak to je tako ovdje, a kamo li kad si u drugu drzavu. Ja sam iz Crne Gore @tempoit ne iz Hrvatske ali sa tim novcem ce bolje zivjet u svoju drzavu jer vec ima pozicije prijatelje svoj dom itd. A kad odes sam u neku drzavu i ne znas nikog sa 1000e tesko da mozes da ih ustedis i da zivis kao “lord” i da ti ostane vise novca nego sto ces to ovde gde imas 80% toga svoje.

Ljudi moji, čitam i ne mogu da vjerujem, sa 1000€ se može živjeti ali ne kao lord? Pogledajte oko sebe, večina radi za 250-500€ i presretna je! Vjerovatno živite u nekoj bajci, gdje želite da budete poput Bill Gatesa.

Kako to da zivis sa 1000e kao lord? dje ti je tu auto koje moras da iznajmis gorivo, smestaj hrana, izlasci, odjeca, obuca, struja voda internet itd pricam za drugu zemlju, ako odes odavde. A ovde sto kazes sa 250 do 500e zivis fantasticno i presrecan si. Zato pametnije joj da te 1000e udvostruci ovde i 1000e trosi mjesecno, a 1000 sa strane i nema bolje :slight_smile: e sad ona zeli da tih 1000e vrijedi vise, da sa njima konkretno moze vise da dobije, verovatno da ne placa te poreze itd. Ali opet potrose se ovde, a kamo li nedje drugo. Pare idu lete, uvjek nesto treba hvali uvjek nesto iskrsne, oces novi telefon, pocijepale se patike moras nove itd kako ovdje tako i tamo. Ovdje je najveci mozda prioritet sto eto napominjem vecina nas ima sve obezbedjeno i 80% prihoda ti ostaje licno tebi na trosenje. Ne placas kiriju, i uvijek mozes ako ne zaradis te pare preko interneta da se ovdje lakse zaposlit i radis dok je to u drugu zemlju malo teze kao stranac na crno i jos dosta toga si oslobodjen uvijek imas nekog prijatelja za pomoc i lakse prolazis u zivot tu su opet tvoji bliznji familija, a otic nedje i krenut iznova je dosta tesko.

Zaista ne znam o cemu ti pricas. Tamo je 2x jeftinije sve, a stvari koje si nabrojao moras i ovde da kupis.
Cak na moru mnoge stvari ti i ne trebaju, nema grejanja, nema zime, zivot je dosta jeftiniji bilo gde da si na moru, a plus si u zemlji u kojoj je generalno sve dosta jeftinije . Tamo ti treba jedna vespa , 5 letnjih kosulja i 3 bermuda i to sve kupis za 5e maximum . Non stop su na plazama neke zurke… Ovde nije rec o socijalizaciji ili drustvenom zivotu, nije za svakoga da ode, jer neko je navikao na konfor i udobnost i tesko se upoznaje sa drugim ljudima, ali neko ko voli da putuje i da upoznaje druge ljude, sigurno ce mu biti ok tamo.

1 Like