Pretvaranje malog slova u veliko

Pozdrav,

Napravio sam skriptu za registraciju na sajt, e sad u skripti sam postavio da korisnici pri registraciji moraju unijeti ime

dali se može napraviti da kad korisnik unese svoje ime malim slovima da mu skripta pretvori prvo slovo imena u veliko, skripta koristi mysql bazu. Hvala na pomoći.

[quote=“susok”]Pozdrav,

Napravio sam skriptu za registraciju na sajt, e sad u skripti sam postavio da korisnici pri registraciji moraju unijeti ime

dali se može napraviti da kad korisnik unese svoje ime malim slovima da mu skripta pretvori prvo slovo imena u veliko, skripta koristi mysql bazu. Hvala na pomoći.[/quote]

Nemoj to raditi.

šta da neradim

Pretvaranje prvog malog slova u veliko.
Općenito, osobne podatke treba ostaviti takvim kakvim ih korisnici upišu.

ucfirst je ime PHP funkcije koja ti treba.

al u mene kad se registruje korisnik morace upisati

Korisnicko ime
ime
prezime
lozinka
email
spol
datumrodjenja

e sad prijavljivat ce se sa korisnickim imenom i lozinkom, a u profilu ce mu pisati ime i prezime spol godina rodjenja itd, pa mi zato daje da ako neko od korisnika bude upisivo ime i prezime malim pocetnim slovom da skripta pretvori u veliko slovo, kao na facebok/u pa ako neko zna kako to da uradim neka napiše . Hvala

Kao što je kolega Ivan naveo, funkcija ucfirst je ona koja tebi treba. Jednostavno pri spremanju u bazu spremi ono što ta funkcija vrati i imaš “nEkoIme” pretvoreno u “Nekoime”

evo postavio sam ovako:

$_POST[ime] = ucfirst($_POST[ime]);
$_POST[ime] = ucfirst(strtolower($_POST[ime]));

$_POST[prezime] = ucfirst($_POST[prezime]);
$_POST[prezime] = ucfirst(strtolower($_POST[prezime]));

$imebaze="INSERT INTO korisnici (korisnickoime, ime, prezime, lozinka, email, spol, dan, mjesec, godina)

VALUES ('$_POST[korisnickoime]', '$_POST[ime]', '$_POST[prezime]', '$_POST[lozinka]', '$_POST[email]', '$_POST[spol]', '$_POST[dan]', '$_POST[mjesec]', '$_POST[godina]')";

e sad kad korisnik upiše malim slovima ime ili prezime skripta pretvara prvo slovo u veliko i upisuje u mysql bazu, ali imama problem sa slovima šđžćč

ako korisnik upiše slovo šđžćč veliko ili malo tako ga i spremi u bazu

npr:

ako je prezime Mesić a korisnik upiše mesiĆ skripta mi u bazu upisuje MesiĆ neće da umanji slovo Ć

znali neko kako da to rijesim. Hvala na pomoći!

Imaš još jedan problem - što ako netko upiše kao prezime “MesiĆ-Križević”?

pa najboje bi bilo da ostavim kako korisnik upise da tako i bude,

a kako li je na facebok/u uradjeno pa sva imena i prezimena pisu sa prvim velikim slovom?

Evo mala funkcija koja bi ti trebala pomoći :slight_smile: :slight_smile:

nastimo sam prvo poćetno slovo da ide velikim, a kako mogu da zabranim razmake i znakove (!"#$%&/()=?*|€÷פߣ><_’) pa kad neko upise prezime

“MesiĆ-Križević” da mu izbaci poruku “greska prezime nesmije sadrzavati znakove!”#$Q! i razmake"

evo ja sam probo ovako

if (!ereg(’^[-!#$%&’*+\./0-9=?A-Z^_`a-z{|}~]+$’, $_POST[prezime])) {
echo “[align=center]greška[/align]”;
exit;
}

pa neradi kako treba, ako neko zna nek kaže, Hvala!

ti ovdje provjeravaš da li string od početka da kraja sadrži te znakova. Probaj ovako

ovo sada provjerava da li postoji iti jedan znak i ako postoji onda je to greška

probo sam neradi, problem je neki u ovom djelu koda

if (preg_match(’/[-!#$%&’*+\./0-9=?^_`{|}~]/’, $_POST[‘prezime’])) {

[quote=“susok”]probo sam neradi, problem je neki u ovom djelu koda

if (preg_match(’/[-!#$%&’*+\./0-9=?^_`{|}~]/’, $_POST[‘prezime’])) {[/quote]

Ma nisam vidio da sam kao delimitere stavio / a nisam napravio escape istog.

stavi ovako

malo komplicirate stvari, na kraju korisnik neće moć unijet neke stvari, ako te već smeta da neko napisao sve malim slovima, ili koje kako, onda to pretvori sve u velika slova i gotovo pa nećeš imati
ime prezime ili Ime Prezime ili iMe pREziMe
nego IME PREZIME…
ja bi napravio ili tako, ili opće ne bi dirao korisnikov input…

Hvala napravio sam to,

možete li mi reći još kako da napravim npr.

dužina pasvorda je 30 slova a ako korisnik napise duzi od 30 i kad klikne na registruj se da mu javi poruku "pasword nesmije biti duži od 30 slova.

ja sam u formu bio stavio maxlength=“30” al mi se tako nesvidja , jer sam mislio u administraciji da napravim podesavanja registracije da mogu iz administracije da podepšavam dužinu pasworda,

znali neko kakvu funfciju. Hvala!

[quote=“susok”]Hvala napravio sam to,

možete li mi reći još kako da napravim npr.

dužina pasvorda je 30 slova a ako korisnik napise duzi od 30 i kad klikne na registruj se da mu javi poruku "pasword nesmije biti duži od 30 slova.

ja sam u formu bio stavio maxlength=“30” al mi se tako nesvidja , jer sam mislio u administraciji da napravim podesavanja registracije da mogu iz administracije da podepšavam dužinu pasworda,

znali neko kakvu funfciju. Hvala![/quote]

Nebi se štel mešat ali ne čini li ti se da je limit na pwd od 30 znakova za sada i više nego dovoljan?
Ja koristim pwd-ove od 6-8 i max. 13 znakova. 30 mi se čini kao esej.

ma to sam ja nako stavio 30 znakova, promjenicu na manje,

nego damije da napravim da imam u administraciji uredivanje registracije, pa da tamo mogu upisivati i uredjivati dužinu pasvorda, imena, prezimena, itd

pa imali kakva funkcija koja ispise korisniku gresku ako upise vise slova nego sto je određeno

Nemam pojma o PHP-u ali ovo mi se čini kao dobar početak:

http://www.w3schools.com/PHP/php_ref_string.asp