Prijedlozi za vježbanje JavaScript-a prije početka učenja React.js frameworka

Pozdrav, imate li neke ideje kroz koje projekte da vježbam JavaScript prije nego pređem na učenje React.js frameworka? Volio bih da čujem neke zanimljive ideje.

Do sad sam napravio weather aplikaciju i tic tac toe igricu.

  1. registruj se na stackoverflow
  2. subscribe-uj se na JavaScript tag
  3. rješavaj real world probleme ljudima
2 Likeova
hackerrank.com
leetcode.com
codechef.com
triplebyte.com

sretno sa ucenjem … ja sam u junu poceo da se interesujem za javascript, prije godinu dana nisam ni razmisljao o programiranju, niti jednu liniju koda do tada nisam ispisao osim nekim sitnih PHP prilagodjavanja … jako kratko sam se zadrzao na javascriptu (samo osnove) i odmah presao na react (sto je mozda i greska ali jednom se zivi, u julu nisam nista vjezbao jer - ljeto) … imam dvije react javascript aplikacije na githubu a krecem i trecu u angularu (typescript)

kada dodjes do reacta, evo ti ideja za aplikacije

Milan Tair sa Univerziteta Singidunum, pogledaj i njegov youtube kanal, obradio je masu stvari (ima i javascript) …

1 Like

Ja sam zavrsio na udemy.com JavaScript kurs od Jonasa Schmedtmanna… Pa ne znam da li mi je pametno sada odmah da pređem na React a realno gledajući ove sitne aplikacijice poput to do liste, weather aplikacije s lakocom rjesavam…

Sve vise pocinjem da razmisljam kako bih trebao sada preći na React i uciti njega. Volio bih s nekim npr. 2-3h dnevno da radim, u nekoj firmi koja se bavi web developmentom, malo da se “bacim u vatru”.

Trenutno imam stalni posao kao CNC operater a imam dosta slobodnog vremena i na poslu a i kod kuce.

1 Like

kursevi su odlicna stvar … ako ti takve aplikacije ne predstavljaju problem onda predji odmah na react, nemas sta izgubiti … baci sam sebe u vatru, barem sam ja tako … jedno 10 sitnijih react aplikacija sam poceo da pisem pa se iznerviram pa obrisem sve, dok se nisam presabrao, smirio pa zavladao svijetom :smiley: Trying & failing, indijci programeri po instagramu dijele motivacione slike TRY AND FAIL BUT DON’T FAIL TO TRY

dosta je trazen i Angular/TypeScript, ima i VueJS oglasa, obicno kada traze javascript/frontend devopera navedu sve ove js/ts biblioteke/frameworkove … ali prvo da mi ovarisemo react :smiley: … samo treba graditi github, izbacivati aplikacije na github, eventualno neki certifikat s vremena na vrijeme odraditi …

a ako mozes naci neku praksu to je uvijek plus, svaki mjesec prakse znaci dosta

1 Like

Što se tiče kurseva meni je baš dobro došao taj kurs od Jonasa, s lakoćom sam pohvatao osnove JavaScripta i čovjek predobro objašnjava. Naravno i uz taj kurs morao sam da dosta istražujem, guglam ako nešto ne shvatim na prvu.

Od večeras ću i ja početi s reactom, malo po malo pa ćemo vidjeti gdje ću da doguram :rofl:.

Što se tiče JavaScript-a kao jezika i ja smatram da nisam pogriješio s odabieom mada sve više čujem priču kako je konkurencija dosta jaka kada se treba zaposliti, ima dosta frontend developera.

Moj plan je definitivno kada ovladam frontendom da pocnem uciti i backend kako bih mogao praviti kompletne aplikacije samostalno.

1 Like

sretno, ma samo redovno vjezbati i izbjegavati duge pauze

trazeni su svi jezici, svaki programski jezik je kapital … python je sad popularan, pricaju o njemu … javascript je pun pogodak, po meni … ima konkurencije, ali ja to gledam ovako … tvoj github profil je ono sto privuce paznju onoga kome si se javio, a ono sto ces uraditi kada ti daju test projekat i ono sto ces reci na intervjuima odredjuje da li ces biti primljen … tako da se sve svede na to da li znamo ili ne, 50 ili 100 njih se prijavi na oglas ali par njih prodje, nema tu prostora za lafinu haha

to je i moj plan, prvenstveno me php zanima jer sam dolazio u dodir s njim a i nodejs platforma je primamljiva, za modele i komunikaciju sa bazom podataka Sequelize/TypeORM, naceo sam i to malo … mada ima svakakvih kombinacija frontend/backend, glava da te zaboli hahaha