Primanje drugog dohotka na nerezidentni racun u inozemstvu?

Inace zivim i zaposlen sam fulltime u HR, ali sam u zadnjih nekoliko tjedana u slobodno vrijeme odradio jedan poslic za firmu iz inozemstva i trebam primiti jednokratnu uplatu od cca 2k eura.

Premda zelim biti dobar gradjanin i platiti porez od kojeg kolektivno financiramo sve javne servise od kojih svi imamo koristi (u teoriji barem), s obzirom na nemoralnu kolicinu nameta u lijepoj nasoj jednostavno sam primoran potraziti druge opcije kako izbjeci placati ga i na drugi dohodak.

Razmisljao sam o otvaranju nerezidentnog racuna negdje vani (npr Bosna?), pa me zanima jel ima tko slicnih iskustava?

Dakle napominjem - ovo bi bila one-time stvar gdje bih primio uplatu, podigao novac i zatvorio racun, a ne neki racun na koji bih konstantno primao uplate.

Ubuduce za ovakve pothvate planiram si otvoriti pausalni obrt, al to je druga tema za sebe.

Hvala svima na odgovorima.

Pa zakaj ne primis pare na paypal. Za 2k eura nece ti nitko nista…

1 Like

Paypal mi je linkan s karticom koja je izdana od strane banke u Hrvatskoj, pa kad primim uplatu Paypal ce mi automatski pocetkom mjeseca prebaciti sve novce s Paypala na karticu, zar ne?

Zar to ne izadje na isto kao da mi je klijent odmah jednostavno uplatio novce na racun u Hrvatskoj? (a to pokusavam izbjeci)

Ako ti nije hitno, skidaj si lovu malo po malo, par sto $$ svaki mj. U Hrvatskoj vise nema automatskih isplata sa paypala.

@NeedHelp jel to jos ide tako? Od 01.01 navodno je postrozeno sve to, plus pricao sam sa jednim poznanikom, navodno je flagiranje uplata od strane banaka vec od 300-400kn na račun

Jel porezna vidi moje Paypal transakcije?

Nije mi problem da nikad ni ne podignem uopce te novce fizicki, dovoljno mi je da ih mogu trositi placanjem po netu koristeci Paypal, a da nasa porezna nema uvid u to da sam ikad imao te novce.

Porezna u teoriji od 1.1. vidi sve tvoje bankovne transakcije, ali to u praksi nije bas tak. Jedan poznanik trguje na veliko preko poste i svu lovu prima na racun, isao je u poreznu pogledati i nema zabiljezenih transakcija ove godine, osim uplate od student servisa.

U paypal transakcije porezna nema uvid.

To bi trebalo proći. Uz uplatu samo neka ti pošalje i ugovor na kojem se vidi što si radio i po kojoj cijeni. Baš sam prije par dana nešto na šalteru trebao i dok sam čekao malo popričam sa službenicima. U principu uplate se prate ali redovno prolaze. Priča mi da je nedavno bila zaustavljena uplata od 6k€ sa Google AdSense ali je klijent donio isprintan ugovor od Googlea i bez problema podigao novce. U nas se još uvijek ne oporezuju freelance poslovi/prihodi

2 Likeova

Da li ti klijent moze uplatiti na payooner ?
Ili ako imas nekoga u BiH neka on primi uplatu za tebe te neka ti uplati na kladionicu i ti povuces te pare sa kladionice :smiley:
Msm malo komplikovano al opet izvodivo :smiley:

Thanks.
Budem otisao do banke pa popricao s nekim od sluzbenika tamo takodjer.

Ne moze na Payoneer.

Otvori racun u BiH sparkasse, unicredit ili gdje ti je lakse ako primas Wire Transfer uzmi podatke Swift, IBAN… kad ti stigne novac digni pare, zatvori racun i neces platit nikakav porez, ne komplikuj ovo sa kladionicama itd…