Primanje novca na bankovni račun legalno/ilegalno

Budući da imam web stranicu na kojoj ne neplaćujem ništa, a htio bi možda u budućnosti poneku stvar i oglašavanje, pa me zanima kako da na legalan način primam novac na račun. Student sam i koliko sam upućen moram imati otvorenu firmu ili nešto da bi bilo leglano, plaćanje poreza…
Kako to izvode stranice, odnosno ljudi koji imaju svoju web stranicu ali ne i firmu. Kako je npr. onaj Alex Tew mogao primiti sav taj silan novac, a isto bio student, mislim da nije imao tvrtku. Ako netko zna kako funkcionira način primanja novca za usluge, ali legalno da mi objasni

Ako si student, najpovoljnije za tebe i poslodavca/klijenta je studentski ugovor.
Ovdje: Sve što treba znati o radu preko STUDENT SERVISA | S4S portal je sve dobro opisano.

Tko nije student, a posao može proći kao autorsko djelo, tome je najpovoljniji ugovor o autorskom djelu.
Vidi ovdje: imam NOVAC - portal za osobne financije - Autorski honorar

Alex Tew je drzavljanin Hrvatske? Ako zelis legalno, najjeftinije ti je preko student servisa. Ostalo mozes kada zavrsis studij. Mislim da ne mozes istovremeno studirati i imati firmu/obrt, ali to do sada nitko nije gledao.

Nije hrvatski državljanin, ali sam ga dao za primjer jer me zanimalo kako je izveo to.
provjerit ću ova 2 linka gambo

Ja neki dan otkrih ovo: Global Payments, Payroll Services & Money Transfer | Payoneer i otvorih račun tamo te čekam da mi dođe MasterCard (prepaid) kartica. Navodno na taj račun možeš primat uplate i vadit ih (naravno uz proviziju) sa bankomata bilo gdje u svijetu.
Kao što rekoh, naručio sam je prije par dana i čekam da mi stigne i napravit ću si prvu uplatu da vidim jel sve radi kako treba.
Ako radi, onda možeš primjerice primat uplate na PayPalu pa sa paypala prebacit novac na taj payoneer account i dić si sa bankomata, ili vršit uplate direktno na taj payoneer account.
Poanta: teoretski bi legalno mogao na taj račun primat novac i vadit isti van bez potrebe za plaćanjem poreza na dodatnu zaradu (jer nema tragova u RH prema tvom računu koji se nalazi vani).

Međutim ako te uhvate - piše ti se utaja poreza što za sobom vuče i određene kazne :slight_smile:

e baš to, uvijek će biti taj neki rizik za porez i ostalo…
Što ako želim primati novac od oglašavanja

Ti kao student smiješ biti vlasnik bilo čega, pa tako i društva kapitala - d.o.o. Na žalost, jeftini j.d.o.o. ne možeš otvoriti bez da se netko zaposli u njemu, dok d.o.o. možeš imati bez zaposlenih, dokle god je direktor zaposlen bilo gdje, samo što je d.o.o. dosta skuplji za otvoriti i kao studentu, vjerojatno ti nedostižan.

Pretpostavljam da bi mogao, kao vlasnik autorskog prava na svoju stranicu, “prodati” nekom d.o.o.-u da tvoju stranicu. S druge strane te taj isti d.o.o. onda može zaposliti preko student-servisa da vršiš daljnje održavanje te iste stranice koju su kupili od tebe.

Inače, nije niti posve sigurno da ne bi smio povremeno raditi (recimo, na ugovor o djelu) i zadržati studentska prava, ali za konkretnu situaciju bi trebao postaviti službeni upit nadležnom Ministarstu i možda opreza radi zatražiti dopuštenje svog fakulteta.

Još jedna opcija ti je da osnuješ neprofitnu udrugu kojoj ćeš u vlasništvo kao donaciju ili samo “dati na raspolaganje” (to treba malo pažljivije ispitati) predati web-stranice, a udruga će onda tebe unajmljivati kroz student-servis da obavljaš što god treba obavljati vezano uz održavanje stranica i prodaju oglasnog prostora. Udruga je neprofitna u smislu da svojim članovima ne može isplaćivati profit, ali to ne znači da udruga ne smije zapošljavati (jer i udruge trebaju zaposlenike, vidi Mamića). Međutim, kada bi takva udruga imala samo tako očiglednu shemu, onda bi porezna to jednostavno ocijenila izbjegavanjem oporezivanja i ispalo bi još gore. Da bi dobio odobrenje za udrugu, to mora biti nekakva plauzibilna udruga. U tom smislu bi mogao razmisliti o organiziranju mreže studenata poput tebe samog koji bi svi bili članovi udruge, razmjenjivali iskustva, družili se i pomagali jedni drugima. Tu bi već imalo smisla angažirati i odvjetnika, jer problem je sada u stvarnom poslovanju, tj. da li bi ispalo da ta udruga zapravo samo služi tome da vi izbjegavate plaćanje poreza na dohodak. Idealno bi bilo da udruga nikoga ne plaća, već da se novac iz zajedničke kase troši na socijalne aktivnosti udruge i režije (poput hostinga i sl.). Ali već je bila jedna tema gdje sam to elaborirao.

bome je to kompliciranije nego što sam mislio. Hvala ti na ovako detaljnom objašnjenju

Pa najjednostavnije ti je pitati Ministarstvo obrazovanja (dakle, Jovanovića) da li bi povremeni prihodi od stavljanja reklama na tvoje osobne web-stranice koje vodiš iz hobija, u procijenjenom iznostu tom-i-tom, učestalošću tom-i-tom, bili osnova za gubitak prava na studiranje uz potporu ministarstva. Ako oni iznesu mišljenja da po njihvom sudu ne bi, onda još možeš napisati pismo dekanatu, obavijestiti ih o mišljenju Ministarstva i navesti da iz opreza tražiš i njihovo dopuštenje jer ne želiš povrijediti statut fakulteta ili na bilo koji način ugroziti svoja studentska prava.

Svu korespondenciju moraš vršiti pismeno, preporučeno i s povratnicom, te zahtijevati da ti se na isti način (pismeno, na službenom memorandumu) i odgovori. Ministarstvo će ti sigurno tako odgovoriti, ali traži i da ti tajnik fakulteta tako odgovori (memorandum faksa, potpis), ako slučajno ne bi.

Ako i jedni i drugi kažu da nemaju ništa protiv, a ti zarađuješ nešto što je bitno manje od bruto iznosa prosječne plaće… pa mislim da si dobro pokriven.

a prihode od oglasa primati kao fizička osoba? kako bi to funkcioniralo

i zanimaju me donacije. Da stavim na sajt svoj broj računa, pa ako ljudi žele donirati (vidim da je to često na neki sajtovima)

Pa u tome ti i jest cijela poanta. Svi kažu da gubiš pravo studiranja na račun ministarstva ako imaš prihode. Dakle, ako primaš novac kao fizička osoba.

Ako te to ne brine, onda ti je sve otvoreno. Ako želiš primati kao fizička osoba, identičan ti je postupak kao da lovu primaš od AdSensea na čekove, nema ti razlike od kuda dolaze prihode (od tute ili iz inozemstva):

to mi je dosta pomoglo da malo skontam neke stvari i da se informiram bolje. zahvaljujem

Odakle ti to da ne može imati j.d.o.o. bez zaposlenih? Naravno da može, isto kao i d.o.o.: Ministarstvo pravosuđa RH

Hvala na ovom ispravku.

U odgovoru na tvoje pitanje, “odakle mi ovo”, upućujem na upućenije, vidi niže od posta #553:

Dakle, odnosnim izmjenama zakona je bilo (ponovo) uvedeno da trgovačko društvo mora imati zaposlenog najmanje jednog člana uprave. To mi je i bilo ostalo u sjećanju iz diskusija vezanih uz j.d.o.o. kada je to bila novela. U kontekstu teme, gdje pojedinac otvara j.d.o.o. sam za sebe, očigledno je da bi osnivač bio jedini izbor za zaposlenog i sasvim vjerojatno da će onda ujedno obavljati i ulogu direktora. No, čini se da Ustavni sud ovu odredbu uredno dokida. A po tvom informativnom linku ispada da je to potvrđeno i mišljenjem ministarstva.

Timmy. Nije tesko dobiti novac legalno. Problem je dobiti novac uopce. Jednom kad dobis ogroman novac boli te đon. Platiš nekoga nek ti to sve sredi na legalno i bok. Nekog knjigovođu.

A sve ovo s reklamica sto ti dobijes po 100$ mjesecno je siva zona. premalo je to novaca da bilos to s time radis. neki ti pisu da ti sam to prijavis, procedura ti je takva da ces izgubiti 2-3 dana da to prijavis, a zaradit ces 20% od dobivenog, tak da to nije nikakva racunica.

A otvaranje firme za 100$ mjesecno ti se ne isplati. E sad ako ti zaradjujes 10 000$ mjesecno onda opet nemas problem jer onda otvoris firmicu i unajmiš knjigovođu i reces mu nek on sve sredi. Eto.