Print on demand, digital to print - sve o printu

Koliko sam pretražio ovakve teme nema, a s obzirom da planiram prodavati digitalne grafike za print preko web shopa imam par pitanja, ako se netko od webmajstora upustio u tako nešto? :grin:

Prvo što me buni; svi tutoriali govore kako na print mora ići CMYK format, a svi print on demand servisi traže da format bude sRGB, tko je tu lud i zašto? U čemu da radim, a da kasnije nemam posla oko dodatnog editiranja slika.

Da li postoje boje koje bi bile “sigurne” i izgledale što sličnije u CMYK i sRGB formatu? Trenutno mi je jako velika razlika i ne znam što napraviti.

Ako itko ima odgovore, puuuno bi mi pomogao! :hugs:

Nemam odgovore, ali imam ideju haha:

  • Napravi jedan dizajn u sRGB modu, isti takav napravi i u CMYK… Odeš do neke printaone i isprintaš na majice da vidiš razlike… Mislim da ćeš tako najbolje vidjeti…

Koliko i ja znam trebao bi CMYK radi printera ići…

Plus, trebao bi isto imati kvalitetan monitor koji realno prikazuje boje, tako da računaj i na to.

To i planiram napraviti, ali džabe moj lokalni print shop kada print on demand servisi zahtijevaju sRGB i tko zna kakve printere imaju.

Kupio sam 7 grafika na etsy-u, rezultat: sRBG 6, CMYK 1. Čemu svi tutoriali govore CMYK onda…

Monitor DELL 34" U serije pa ne bi trebalo biti problema što se toga tiče.

Važna karika u tvojem lancu je printaona.
Moraš im pripremiti što oni traže.
Ili promjeniš printaonu.

Ovaj format mora ići zbog toga kada se radi u “printu” na primer logotip, majice bilborid itd. data “slika” onda izgleda oštrije kada se pravi veći format Prosto rečeno ono što vidiš na ekranu kada gledaš sliku napravljenu po CMYK modelu je simulacija onoga kako će izgledati na papiru ili tkanini

Boje u RGB formatu nemoguće je odštampati jer se prilikom pretvaranja iz jednog u drugo neke boje automatski zamene najsličnijom kombinacijom pa tako slika “izgubi boje”

U štampariji obično koriste CMYK ali ako im doneseš nešto napravljeno u AI formatu u sRGB oni ga lako mogu prebaciti u CMYK i potom odštampati

Znam, ali jbg… to su neki kompromisi koje moraš napraviti ako ne želiš potrošit hrpu love na vlastitu tiskaru… jel preko printfula ideš ili?

Nisam odlučio, prvo moram srediti dizajn(boje) i sve testirati.

Niti jedan print od demand servis ne prima CMYK, samo sRGB…

CMYK je print, RGB je web. Tocka :slight_smile:

Da, to sam i ja primjetio da kažu da pošalješ u sRGBu.

Možda ti ovaj tekst pomogne: How to Get the Best Print Color? RGB vs CMYK – Printify

Ovisi na kojem siteu radiš, ako primaju samo sRGB onda im to šalji (kao što vidim mnogi imaju printere namijenjene printanju sa sRGBom), a ako primaju i CMYK onda odluči:

1 Like

Ono što sam napravio i što se čini najlogičnije, a vidim i da gore tako savjetuju. Dizajniraj u CMYKu jer ima sigurne boje i onda printaj u formatu u kojem te traže.

Uostalom ako ne prodaješ preko ETSy-a ili svog sitea baš te i briga hoće li ispast najbolje, ti ćeš dobit svoj dio plaćen a nek se oni natežu s kupcem. :wink:

Nije ti vazno dal dizajniras u CMYK ili RGB. Vazno je:
ako grafike radis u CMYKu u Illustratoru npr da exportiras file u sRGB ili neki drugi color space
sRGB je sjevernoamericki color space standard dok je kod nas Adobe RGB (1998) europski standard.
Adobe RGB ima 40 posto siri gamut boja od sRGBa i koristi se kod printanja recimo kvalitetne fotografije
ako exportiras file za print iz illustratora na kartici edit - color settings u padajucem settings prvo podesi sRGB kao defaultni export RGB color space.

onda, kada exportiras artwork iz illustratora u RGB u color modelu izaberes RGB i imas check box embed ICC profile.
obiljezi taj check box ako zelis da se prilikom exportiranje povuce ICC profil u nastali JPEG
dolje ispod check boxa ces vidjeti koji Color Space ti je defaultno podesen

Osobno to ne preporucam

Bolji rezultat je importirati vektorski file u PS s tim da na isti nacin ( edit - color settings ) podesis sRGB kao defaultni PS working color space.
Color Management Policies kod RGB mora biti odobren kao Convert To Working RGB

Mozes si ukljuciti checkboxove Ask When Opening kod Profile Mismatches i Missing Profiles.
Ako nesto sto otvaras bude drugacijih spremljenh profila u AI source-u iskocit ce ti popup i PS ce te pitati sto zelis.

Sve ti to pak pada u vodu ako tamo gdje printas svoje grafike neki lokalni foto studio ima svog Rolanda podesenog na defaultno europski Adobe RGB.
to pod uvjetom da saljes isprintane grafike u fizickom obliku krajnjem kupcu
ako se downloada grafika za negdje u svijetu local/print onda postavke podesis kao sRGB.

sRGB zbog uze sirine gamuta boja daje manje bright color osjecaje a samim time i trosi manje boje.
i to je poanta ako se na print on demand servisima tvoja grafika prvo custom printa ( kao npr RedBubble )
za Etsy jeve kupce i sRGB je dovoljan.
Ne printaju stranicu NatGeo magazina .