Printanje web stranice

u izradi sam malog sajta…prvi put…
želio bi postaviti button za printanje…
našao sam jedan primjer…al nisam zadovoljan…
naime…isprinta mi meni i dr…na jednoj stranici…a na drugoj sadržaj…

želio bi da isprinta samo željeni sadržaj…
može pomoć?

http://www.google.hr/search?q=css+print+stylesheets

Google -> “CSS media print”

http://www.google.hr/search?q=css+print+stylesheets

Jednostavno, CSS-om definiraj što ne želiš printati (na papiru ne možeš klikati na navigaciju, reklame, gumbe… ispunjavati textfieldove i slično).

I kako će izgledati ono što se printa (crno na bijelom, fontovi, header, footer…)

nešto sam shvatio…no nedovoljno…
može mali primjer?..
recimo u rar. datoteci…

[quote=“blum”]nešto sam shvatio…no nedovoljno…
može mali primjer?..
recimo u rar. datoteci…[/quote]

Rar??

Enivej, pogledaj malo bolje te linkove. Sve sta trebas je napraviti poseban CSS fajl koji sluzi za ispis stranice (media=“print”), sta znaci da trebas sakriti sve elemente koje ne zelis ispisati, a ove preostale oblikovati stilski tako da budu printabilni (koji izraz :smiley: ).

Evo primjer.

  1. Odi na
    http://www.alistapart.com/articles/goingtoprint/

  2. Pogledaj kako izgleda stranica u browseru

  3. Pogledaj kako izgleda stranica sa File -> Print Preview

  4. Pročitaj u tekstu kako su to uradili

ja bi ipak za ispis uvjek pravio pdf…

Za ispis dokumenta može pdf, ali surfer možda požele baš otprintat tu stranicu, a nećeš valjda cijeli web u pdf-u još napravit za to :slight_smile:

Print stylesheet je way to go. Gumb za ispis je ovisan o Javascriptu pa i nije možda baš najzgodnije
A i netreba se print stylesheet odvajati u zasebni fajl pgotovo ak je site mali neki. Jednostavnije u isti stylesheet dodat:

@media print
{
…pa u njemu pisat css koji je za print
}

Ak niš drugo, uštediš jedan dodatni http request za učitavanje dodatnog stylesheeta. Nije da je nešto značajno al ajde…

Pdf se može dinamički izgenerirat, ne treba za svaku stranicu ručno raditi pdf dokument

btw u Google Docs kada klikneš File->Print dobit ćeš pdf dokument

Ma to OK, ali globalno velim da je puno bolje ovo drugo rješenje po meni. PDF koristim samo kada zbilja imam neki dokument, npr. cjenik il brošuru ili tako nešto. Osim toga, napraviti print stylesheet je isto tako 5 minuta posla, eventualno tu i tamo nešto prilagodit :slight_smile:

PDF osim toga korisnik treba i downloadat pa onda print (otvaranje u browseru je štagod ko reko katastrofa, meni se uvijek na pol minute zblokira browser bilo na Windowsu ili na Linuxu)

ivan.skugor
rar…pa dobro…malo sam pretjerao :slight_smile:

gambo
hvala za link…i dodatno objašnjenje…mislim da će to biti dovoljno…

Kečko
pdf…pa nije ni to loša ideja…kad je u pitanju mali sajt…
al…

Stonesurfer…Webmeister
hvala za još dodatnih objašnjenja…

Poseban CSS za printanje (poseban stylesheet ili dodatak postojećem) se napravi za par minuta ako znaš što radiš, ako ne znaš, za pola sata. Dakle, s webmasterske strane, generiranje PDFa nema nekih prednosti.

Sa suferske strane, ako želim dobiti PDF, kliknem na Print i kao printer biram Adobe Acrobat ili CutePDF. Ako želim ispis na papiru, izaberem pravi printer. A je to. I za jedno i za drugo poželjan je print CSS.

Ako želim ispis na papiru, a umjesto toga neočekivano dobijem PDF, to me samo ljuti i komplicira mi život.

Ako postoji i mogućnost printanja na papir i generiranja PDFa, opet treba print CSS.
Kako god okreneš, uvijek je dobro napraviti print CSS, čak i ako samo jednom godišnje neki čudak poželi nešto isprintati s tvojih stranica. Ne traži puno vremena ni truda, a korisno je.
Generiranje PDFa mi se za većinu stranica čini pretjeranim.

@gambo: malo brzopleto si ovo rekao, na web stranici kako god podesio sa css media print, nemožeš biti siguran kako će se stvari isprintat, nije to nikad toliko točno kao pdf, da ne govorimo da se ispod obavezno vidi link i još neke stvari na koje ne možeš utjecat…
Bar prije nisi mogao, neznam dal se tu što izmijenilo u zadnjih par godina…
ipak smatram da je standard ispis u pdf, tada je ono što vidiš na ekranu 100% ono što ćeš dobit na papiru

To je točno, ali trebamo razlikovati dva konkretna slučaja.

Ako poželim isprintati kontakt informacije ili neki recimo članak sa web stranice, print CSS je u 99% slučajeva sasvim zadovoljavajuć i niko živ se nebu bunio ako je recimo malo drugačije nešt. I na onaj link ispod. U svakom slučaju to je i korisno, ako bude se taj papir “pometao” po nećijem uredu dobiš i mali SEO :smiley:

U slučaju da imaš neku grafičku brošuru, letak, knjigu, ili dokument kao obrazac koji treba biti u propisanoj formi ili nešto što zaista zahtijeva kvalitetan ispis (plakat) u tom slučaju ponudiš PDF.

Dakle,

  • Print StyleSheet - Preporuka uvijek. Ljudi printaju site-ove tako da direktno kliknu File > Print. A nema niš gore kad ti iz Inkjeta kojem crna tinta dođe kojih 250kn počne izlaziti ooogromni crni background, hrpa slika itd i 3 reda teksta.

  • PDF po potrebi.

  • Print Button, može kao dodatno ako baš paše za eto popunit prostor na web-u, ali nikako se oslanjati samo na njega.

Evo i jedan brzi:

@media print 
	{		
	* { background: #fff; color: #111 }
	html { font: 100%/1.5em Georgia, serif }		

            /*ono šta ocheš sakriti*/
	#navigation { display: none }
	#footer { display: none }
            #extra_large_image { display: none }

            /*ono šta treba ić na print*/
            #korisni_sadrzaj { width: 100%; float: none }
	}

Treba paziti i na boju linkova. Može biti katastrofalnih razlika ako recimo imate crnu pozadinu sa svijetlim linkovima. Pošto smo u print CSS-u izbacili crnu pozadinu, linkovi će biti bijeli… ima još toga…guglat :slight_smile:

[quote=“Kečko”]nemožeš biti siguran kako će se stvari isprintat, nije to nikad toliko točno kao pdf, da ne govorimo da se ispod obavezno vidi link i još neke stvari na koje ne možeš utjecat…
Bar prije nisi mogao, neznam dal se tu što izmijenilo u zadnjih par godina…
ipak smatram da je standard ispis u pdf, tada je ono što vidiš na ekranu 100% ono što ćeš dobit na papiru[/quote]

Link, datum i ostalo u headeru i footeru se u Firefoxu mogu izbrisati ili prilagoditi na File -> Print Setup, valjda je i u drugim browserima isto…

Kao što Stonesurfer kaže, najčešće nije bitno da ispis bude identičan onome kakvog je webmaster zamislio.
Recimo, ako želim za svoje potrebe s weba isprintati tehničke podatke o nekom proizvodu, apsolutno mi je nebitno koliko su margine široke, piše li URL na dnu stranice i slično.
Bitno mi je da se vidi slika i opis proizvoda.
Bitno mi je da ne budu bijela slova na bijeloj pozadini ili još gore, crna slova na crnoj pozadini.
Poželjno je da na papiru ne budu banneri, Adsense, golemo zaglavlje, search box i slične bedastoće koje na papiru nemaju smisla.
A sve to može se lako i brzo postići CSS-om.
E da, i poželjno je da se isprinta što brže, bez generiranja PDF-a i čekanja da se PDF otvori.
Isto je i kad želim isprintati nečije kontaktne informacije, upute kako doći do nekog mjesta, kulinarski recept i slične stvari.

A kod dokumenata kod kojih je važno kako izgledaju, npr. manual za navedeni proizvod, onda želim da mi bude ponuđen download “ručno rađenog” PDF-a kojeg mogu čitati na ekranu ili isprintati.

Ne znam u kojem primjeru bi generiranje PDF-a bilo bolje od PrintCSS-a i “ručno rađenog” PDF-a.

U mnogim primjerima…
npr ugovor, račun, cjenik…

makar za ove stranice kakve većinom se tu spominju ispisa uopće i nema…

slazem se sa Kečkom…

Ja također. Bar s ovim zadnjim.
Tih primjera sam se i sam kasnije sjetio. Razne potvrde, računi, rezervacije, voucheri, ugovori…

Ja mislim prvenstveno upravo na tu većinu stranica kod kojih ispisa uopće i nema.

Evo, ja iznajmljujem apartmane i gosti vrlo često donose sobom papire s ispisanim tekstovima s mog weba (kako do nas, opis apartmana, razni savjeti…). Sve bitno imam i u brošurama i letcima u PDF-u, vidim da se to skida, ali nisam primijetio da to neko printa iz PDF-a.
Meni nije teško jednokratno utrošiti 5 minuta da to što ljudi printaju izgleda pristojno.