Privatni šlep, prevaren ili ne?

Učinilo mi se da ima na ovom forumu ljudi koji se kuže u zakone i koji bi mi mogli biti od pomoći.
S druge stane sam siguran da ima onih koji će rado iskritizirati gdje stignu…a to je također dobrodošlo…da možda moju trenutnu subjektivnu percepciju događaja svedem na objektivan ispravan pogled.

Imao sam ovaj vikend ne najljepše iskustvo…i čini mi se da su uigrani igrači me fino odradili usred moje loše pozicije…

Uglavnom, negdje oko 23.30 na autoputu od Ljubljane prema Zg, u blizini Trebinja mi krepava alternator…što za sobom povlači brzo pražnjenje akumulatora…te ja usred ničega ostajem bez svjetala. Vozio sam se lagano zaustavnim trakom pod sva četiri žmigavca, nadajući se da će uskoro neka benzinska. Sreća mi se osmjehne…i brzo se pojavi tabla “benzinska za 1000m”. Već sam ugledao tu benzinsku na nekih 200m kad je auto do kraja krepao…jer više valjda nije imao snage da pogoni pumpu goriva. Nisam htio gurati auto do benzinske, jer zadnjih 100m pred skretanje nije bilo zaustavnog traka…pošto zaustavni trak postaje ta traka koja se odvaja za skretanje.
Postavim sigurnosni trokut, te ja i cura odemo pješke do benzinske da vidim kako nam mogu pomoći…

Prodavač na benzinskoj se činio upoznat sa situacijom…jer očito mu nerijetko naleti netko u nevolji kao ja. (Spominjao je odmah neke situacije) Odmah je rekao da on ima nekoga tko će me najbrže i najbezbolnije sklonuti sa ceste… To mi se činilo super u mojoj lošoj poziciji, mada mi se sada čini da je on imao već uigranu shemu kako će me najbolje odigrati i na meni zaraditi.

Ja nisam u svemu što me snašlo znao najbolje koje opcije su mi na raspolaganju. Nekako sam razmišljao da ću na benzinskoj kupiti akumulator (koji se prodaju puni)…te da ću s novim akumulatorom kad ujutro se razdani krenuti dalje do Zagreba bez svjetala i svih ostalih električnih potrošača. Opcija da me se brzo skloni sa ceste mi je pasala…pogotovo jer mi je ovaj prodavač rekao ako policija vidi gdje sam stao, da će kazna biti paprena i da se moram skloniti što prije.
Dali je to uopće istina da sam ja po zakonu kriv, ako mi auto krepa te se sklonim u zaustavni trak??
Ocke, ja sam pristao na pomoć…ali me zanimalo u prvu ruku koliko će me to koštati?? To pitanje sam mu više puta postavio…na koje nisam dobio odgovor. Samo je ignorirao to moje pitanje…i postavljao mi pitanja jel auto 4x4 i neka ostala podpitanja koja mi je prosljeđivao od osobe s one strane tel.žice…s kojim je dogovarao šlepanje. Sve je to meni bilo ocke…samo daj reci više koliko me to košta da dolazi šlep po mene za ovih ni 200metara.

Kad je završio razgovor, nešto je samo napomenuo da ne može biti prejeftino…ipak su tu utovar i istovar koji postoje neovisno o duljinji šlepanja. No gestikulacijom nije dao naslutiti da je cijena zapravo strašna… Ja naivno tu prihvaćam ponuđenu pomoć, mada sam morao inzistirati da čujem cijenu s kojom me suočavaju…

U konačnici, odlazim do auta, čekam šlep…koji stiže kroz pola sata. Simpatičan čovjek, veli da se zaletim po trokut dok on utovari auto. (Jednostavan je sistem kapčenja za prve kotače…s čime je bio gotovo doslovice dok sam otišao po trokut). Dovezemo mi auto do benge i pitam ja njega daj ti meni sada reci koliko sam ja tebi kriv para.

Veli on, morat ćemo to po cjeniku…nešto istipka i kaže: 123 eura. Bome sam tu zanijemio i brzo se opametio. Ionako sutra mislim ostaviti 80eur za novi akumulator, mogao sam jednostavno odmah uzeti akumulator, bubnut ga u auto i dovesti se do benzinske da sam imao ikakvu ideju da me misle ovako oderati za tih 200m.
A sad pazite psihološku obradu mene, koju sam tek kasnije rasvjetlio u svojoj glavi dok me napustio šok situacije u kojoj sam se našao.
Ja njemu "štooooo??"
On: “čuj, nije do mene…ja moram gazdi prikazati novce…ja samo radim, mene ništa ne pitaj” (Na taj način, prebacivanjem svega na gazdu…zadržava zid simpatičnosti između nas, gdje ja njemu ne mogu ništa zamjeriti što mi na crno pokušava uzeti 1000kn za 200 metara posla, koji ja nikada nebi prihvatio da sam znao cijenu. To sam mu sve i objasnio… No sva njegova reakcije na to je bila kimanje ramenima…kao da on s time nema ništa. A to je ono što mi se sada čini, da on itekako ima veze sa svime, i da su mi svijesno uvalili teret obavljenog posla za nerealnu cijenu…ili barem me neupućeno stavili pred čin obavljenog posla.)
Ja: "šutim 5 min, razmišljam koji k*** …"
On: "Čuj, mogu ti spustiti na 100eur, ali dalje od toga nikako…sve što ti spustim ja moram iz svog đepa."
Meni je tu bilo nešto mutno od njegove strane…jer sam siguran da nebi ništa iz svoga đepa spuštao za mene…tako da mi je tek kasnije postalo jasno da nikakva priča sa gazdom ne štima… Jedini njihov cilj je bio što više izvuć para od mene…
Par njegovih izjava:

“Huh, da ovo ide preko računa…pa PDV, koja bi tad tek bila cijena…ovo ti je najbolje što imaš što ti nudim…a ja gazdi moram donesti neke novce…ispod 100eura ne mogu spustit nikako”

“Ako nemaš 100eura, pa kako si mislio kupiti sutra akumulator??” (hebo sebe, navodi me da priznam da pare imam…ali realno nemam toliko para za ‘nikakav’ posao…koji realno nikad nebi uzeo da je transparentno bilo prikazano koliko će tražiti za njega)

“Ajde reci koliko imaš” …ispitiva jednostavno moje mogućnosti da iscucla max iz mene…

“Čuj, ako se brzo ne odlučiš…može biti da gazda bude tražio dodatnu naplatu za ovo vrijeme što me nema” …tu mi pak stavlja forsnig…da u ionako već teškoj situaciji još teže razmišljam i brzopleto donosim odluke

Na moje pitanje što ako nemam pare?? …odgovara da auto onda ide s njim u “mrežu”, a vraća se po uplati.
-Nemam pojma jel privatnik može uopće napraviti takvu zaplijenu…ili me i s time također plaši da pristanem na njegove uvjete.

Pitam ga, daj ti meni pokaži tu računicu po kojoj sam ja dužan 123 eur, kako se to obračunava??
ON: "čuj, start, pa cijena praznih kilimotara…morao sam skroz ići do novog mjesta da se okrenem, pa kilometri šlepa, pa utovar istovar…"
JA: "pa dobro…pa koliko je taj jedan prazan kilometar…da sve ovo toliko košta…"
ON: (ponašao se malo zatečeno) “…e sad si me našao…ja ti imam neku formulu po kojoj samo ukucam…”

Moja naknadna logika: Da ovo nije išlo ovako preko žnjore…možda bi dobio neku prvu šlep službu koju nailazi…ovako su mi mogli nabiti svojevoljno koliko žele tih praznih kilometara… Baš ja znam od kuda on dolazi…očito piše što mu paše…a mene stavljaju pred gotov slučaj.

Na kraju ja s njim nategnem cijenu na 80 eur, gdje on opet krši svoju riječ da je 100eur najniže…i meni time odaje da je ovo ipak cijenkanje ko na placu, gdje je on istraživao moju platežnu moć…i htio mi za ovih 200m uzet gotovo soma kuna. Nadalje…on je bio u faci prilično zadovoljan s tih 80eur, tako da njegovo lažno kenjkanje kako će on morati razliku nadmiriti gazdi nikako ne stoji…

Ovom unutra kad sam spomenuo da hvala na pomoći…no da me cijena hebeno šokirala i dali mi nije mogao unaprijed reći cijenu? Taj me uglavnom nije mogao pogledati u oči…nego je samo promrljao da za cijenu njega ništa ne pitam…da se on u to nebi petljao…da dogovaram za cijenu sve sa ovim što me šlepao.

Tu je meni prilično jasno kad skompletiram glavu i rep ovog događaja…da su oni tu uigrani…i da se sve odvijalo prilično šablonski od trenutka kad sam ja stupio u tu benzinsku. Dečkima svaka čast, očito fino odrađuju ekipu koja zaglavi u blizini te benge…

No sad me zanimaju neke činjenice, da vidim dali ću se na osnovu istih inatiti akterima ovih događaja ili ne. Ukoliko se pokaže da su me odigrali, planiram ih tužiti za rad na crno, a možda i za elemente prevare ukoliko bude istih. Kamere su sve snimile…bilo je puno ljudi pred čijim očima smo ja i cura probdjeli tu noć na toj benzinskoj…svjedoka znači ima…

Volio bih sada čuti sve primjedbe koje mogu pridonesti ovom slučaju. Primjedbe s kojima mi možete ukazati gdje ja griješim…ili gdje su oni iskoristili moju situaciju uvjeravajući me u neistinite tvrdnje i navodeći tako vodu na njihov mlin…

Eto, otvoren sam čuti kritike, činjenice…sugestije. Udarajte slobodno…

Ako si dobio racun odes s njim u poreznu da provere racun ako nisi dobio racun zoves policiju i prijavljujes iznudu (Uzeo ti je auto i ne vraca dok ne platis)!

s jedne strane da nemam hak bio bi sretan da je iko dosao i nabrzaka rjesio stvar pa kolko kosta da kosta… s druge da sam poslovno inzistiral bi na racunu opet kolko kosta da kosta…najjeftinije bi ti defiitivno bilo da si sam odguro

Cijena HAKa za tako nesto bi bila cca 300-400kn sa izdanim racunom. Meni je isto riknio alternator na cesti, ima san HAK clanarinu, al san pita lika koji me slepa cca 6km koliko bi me izaslo da nisan ima clanarinu, reka je oko 400kn. Tako da, prijavi ga policiji. Ili nazovi i reci da ces ga prijavit policiji ako ne vrati pare. Policija nece nista napravit, al ono.

Inace, naravno da ti se auto moze pokvarit bilo di, ali dok si ti auto osigura (trokut ovo ono), i nazva slep sluzbu, niko ti nece napisat kaznu. I moga si odma zvat HAK. Oni rade sa lokalcima; zovnu najblizeg dezurnog koji te pokupi i odslepa do najblizeg servisa, ili di se vec dogovorite.

Zar nemaš po osiguranju pravo na jedno slepanje ?
Moje mišljenje lik je iskoristio situaciju, sada jure pitanje dali možeš istjerati pravdu. .

Ja u bih imam pravo na jedno slepanje godišnje dok mi traje osiguranje je platim 4€ za to automatski kada regam auto

1 Like

Pa nemam pojma, koliko ja znam to nije dio osnovnog osiguranja…a HAK članstvo nisam imao, odsad ću ga bome imati.

Mislim da nije nuzno bit clan da pozoves njihovu slep sluzbu. Ako si clan imas jedan slep godisnje besplatno.

Kužim to da… samo u prvu ruku mi nije palo na pamet da njih zovem, jer su oni Hrvatski auto klub i nikako mi nije bilo logično da mogu biti jeftiniji od nekog slovenskog koji je tamo u blizini.

Još kad ti ovaj na bengi odmah preporuči da on zna najbolje rješenje…u nepoznatoj državi, vjeruješ čovjeku koji se ponaša da zna kako treba postupiti u datoj situaciji. A taj lik je tako brzo naručio uslugu, da mi nije dao ni vremena da razmislim o drugim opcijama…
…još mi je i nametnuo tempo da se mora brzo djelovati, jer ću tri puta gore nadrapati ako policija naleti…

Ne kuzim gdje je tu iznuda. Pa ako je i covjek na crno dolazio u 00h da te slepa 200 metara cijena mi ne izgleda prevelika. Osobno nebi isao nikog slepat za nikakve novce u 00h.

A prica mi vise vuce kao da si se ti htio cijenkat, odnosno spustit cjenu koju su ti ovi dobrovoljno napravili. Stalno spominjes 200 metara, a ne spominjes gdje se taj covjek morao ukljucit na autoput i gdje se morao iskljucit. Koliko je vremenski sve to trajalo za njega i koliko je benzina potrosio.

A ni sa hakom nebi prosao jeftinije, jer i oni bi obracunali izlazak koji neznam koliko kosta i po nocibi cjena bila mozda dupla, jer vjeruj mi da cijena nemoze biti ista po danu i po noci.

Mozda su te oderali, ali ne za 1000 kuna, jer nisi ni platio 1000 kuna, paltio si 700 kuna, a oderali su te za 100 kuna? Mislim da si tih 100 kuna ionako trebao ostavit deckima za pivu.

A ovo ako je bilo u sloveniji onda odmah makni topic jer nemamo o cemu raspravljat, jer si ti njih doerao a ne oni tebe.

EDIT: Policija ti je tu najmanji problem, ti si iamo neosvjetljeno vozilo u zaostavnom traku sa trokutom koji nadam se si postavio dobro. Inace ovakos e desavaju anjvece nesrece s fatalnim posljecicama. Uspavani sleper u prvom traku naleti na neosvjetljeno vozilo u zaustavnom traku. Valjda je zato covjek na benzinski htio maknut auto cim prije sa ceste.

Pomiri se da si ostao bez novaca i nastavi dalje. Tu pricas teorije zavjere prodavaca na benzinskoj i tog sa vucnom sluzbom. Da auti oko te pumpe crkavaju toliko cesto da je to vec unosan biznis boze dragi, samo se sramotis iskreno …

Nebih to baš nazvao iznuda…
…ali bemu, ovaj mi naruči šlep službu bez moga zahtjeva. Ionako zna da planiram kupiti akumulator koji gore odnesem, spojim i maknem se. Koliko vidim po zakonu imam pola sata pravo da osposobim vozilo…

Istina, ja pogubljen malo tražim ovoga sugestiju što mi je napraviti. On preporučuje šlep službu i odmah samovoljno ide ju zvati…ja mu tri puta ponavljam da pita koliko to hebeno košta, jer logično šta ću davat neke ozbiljnije pare sad za to. A on naručuje šlep mimo mojih pitanja. Ja nisam htio biti tad šupak i reći da poništi što je zvao…jer se činio najboljih namjera…a u brzini nisam bio svjestan koliko to stvarno i bude koštalo…
Ali na kraju sam čekao duže taj šlep nego što bi mi trebalo da namontiram novi akumulator xd.

Meni je situacija ispala full glupo…moguće da se sve tako desilo samo od sebe. No neki trn sumnje mi je da sam kupio ovu uslugu kao što se kupuje po Turskoj. Tko je bio u Turskoj zna o čemu govorim. U Turskoj sam u tjedan dana inače naučio 101 metodu kako da ti netko nešto uvali…a ovo se savršeno uklapa u najednostavniji model uvaljivanja usluge koju zapavo ne želiš. Ako ispadne da je tako…ja sam bome hebeno osvetoljubljiv…

Pa da, ali to je sad druga prica. Slep sluzbu koju si platio nije skupa, mozda su htjeli malo jos zaradit za pivce s malo vecom cijenom, ali za noc + ako je jos bila nedjelja to i nije velika cijena, primjera radi u nekoj vecoj europskoj drzavi, njemacka, austrija takvo sto bi platio duplo 200eura.

No da sam na tvom mjestu ja bi gurao auto tih 200 metara, pa sta ti je to, osim ako nemas SUV-a, al sumnjam jer onda bi te trebalo biti sram sto to pises po forumu.

Nego, daj nam onda dalje napisi sto je bilo? Jesi spavao do jutra u automobilu ili si stavio akumulator ili sto si?
IMO ti si trebao toga sto te vuce zaposlit da te odvuce do automehanicara ic ekat tamo u autu do jutra automehanicara… Cijena bi ti bila vrlo vjerojatno ista, jer kad je jednom covjek izasao na teren i stavio auto na prikolicu onda 100 metara ili 50km i nije velika razlika.

Probdio noć…slušao zezancije lokalne ekipe koja je dolazila na sendvić nakon izlaska… Ujutro stavio novi akumulator u auto, ugasio sve el. potrošače i odvezao se do Zagreba.
I ja bi sad najradije da sam gurao…no, napisao sam zašto nisam.

Ma pusti novce, glavno da si/ste prezivjeli, lako je moguce da te pobere sleper kod guranja u noci. Tak da dobro je ispalo, malo si vise platio, ali barem ste zivi i zdravi.

Znaci s akumulatorom si tako daleko dogurao? Ahh dobro na autocesti gdje entreba puno stekati zmigavac, ali kazu da se moze do 50KM, mozda vise ovisi o akumulatoru.

1 Like

Ovo mi je jako zanimljiva činjenica. Ne bih se ja usudio. … Neka je na kraju sve dobro završilo.

1 Like

Nisam to baš napravio toliko nepromišljeno.

Skupio sam više mišljenja do kuda ću dogurati s novim akumulatorom. Bilo je podjednako podjeljenih da ću stići do Zg i da neću.

No ono što sam znao iz vlastitog iskustva:
-kad se upali crvena lampica za akumulator, mogu još barem 10km s dugim svjetlima. To se očito desilo pred krepavanje svjetala …jer sam ja vozio dalje nakon što se upalila lampica. Ja sam se prvi puta susreo s tom lampicom …i kad se upalila, mislio sam da znači slab napon na akumulatoru…što sam mislio da je iz razloga prilično već starog i lošeg akumulatora, a ja vozim s dugim svjetlima. …pa sam mislio da je to samo znak da je napon opao ispod neke normalne granice…i da nije niš strašno…

No, tako sam imao svježe iskustvo da i sa upaljenom lampicom i sa upaljenim svjetlima mogu 10km…a to znači da po danu bez svjetala mogu sigurno puno više od 10km nakon što se upali lampica. To znanje mi je dalo priliku da barem probam…ako se upali lampica, znao sam da ću se moći dovesti do sljedeće benzinske i skloniti na istoj…i tako izbjeći ponovni skupi šlep.

No veselo je bilo nakon što smo krenuli, a lampica se upalila već nakon 5 km. hehe…e onda je cura momentalno briznula u plač, a ja onako umoran moram procjeniti dali stati na sljedećoj benzinskoj ili ne.
Neka logika mi je rekla, nemoguće da se akumulator već ispraznio…lampica mora da je samo signal neispravnog punjenja…ajmo dalje pa kud puklo da puklo. Na kraju došli do zagreba…mada sam progurao auto kroz granicu jer nisam htio imati upaljen auto dok sam čekao u koloni. xd

S druge strane, da se zaista lampica upalila i time označivala poluprazan akumulator…to opet nebi bio nagovještaj da auto puno troši struje…nego bi to očito značilo da je akumulator poluprazan stajao na beznzinskoj. Duga svjetla vjerujem da troše barem 10 puta više nego pumpa goriva, tako da neka logika je rekla da barem 10kmx10 mogu proći s akumulatorom u stadiju ispraznosti kao onaj akumulator od jučer koji je sa svjetlima prošao 10km iz istog stanja ispraznosti. A ovo je još i novi akumulator s boljom zdravijom krivuljom pražnjenja…

Vjerovao sam gornjoj logici i prihvatio sam rizik i vjerovao da će doći do Zagreba i sa upaljenom lampicom. Ali šta je da je…štedilo se i na brisačima (sva sreća nije puno ni padala kiša…tek rominjala)
… a i vozio sam nešto brže pretpostavljajući da je pumpa goriva optrilike konstantan potrošač struje neovisno o brzini vožnje…tako da se isplatilo ići brže. …i stigli, sreći nije bilo kraja :slight_smile:

1 Like

U biti više ćeš dogurati sa ispravnim punjenjem bez akumulatora u autu nego sa lošim punjenjem i novim akomulatorom.

Nego, imao sam zgodu na autocesti u hr. Vozimo se ja i supruga kad u zaustvnom traju stoji kombi i pored lik i ženska stopiraju. Ja stanem ali sam ih prošao nekih 50 metara, vratim se u rikverc po zaustavnom traku kad eto odnekud i policije. Prvo mene upozori na moguću kaznu za moju vožnju ali kada sam objasnio da sam stao da vidim ako mogu pomoći onda smo se svi okrenuli paru koji stopira. Riječ je bila i poljacima kojima je nestalo benzina. Lik me zamolio da ga odvezem do prve benzinske, na što je policajac rekao da ima jedna 7 km udaljena, ali ako se ne vrati za pola sata da će morati zvati šlepu i da će to biti jako skupo. Odvezao sam lika, poželio mu sreću i savjetovao mu da požuri nazad. Nadam se da je stigao.

1 Like

Jasno, sa ispravnim punjenjem sustav stvara više nego troši…možeš koliko hoćeš dok se ne ugasi auto. I opet bi se mogao upaliti na guranje ili kleme.

Ali gornji primjer se odnosio na tu istu večer kad je krepao alternator. Znači, znao sam koliko je išao stari akumulator od paljenja lampice upozorenja i sa upaljenim svjetlima …i prema tome procjenio da ću sa novim (punim) akumulatorom i bez svjetala sigurno moći doći prve benzinske od paljenja lampice upozorenja, ako se ista upali.
Malo veći izazov je bio donositi odluke nakon što se lampica upozorenja upalila svega 5km nakon što smo krenuli…