Problem sa ram memorijeom

Pozdrav,

Imam problem sa RAM memorijom na laptopu,
Laptop posjeduje 8 GB rama - dvije plocice po 4 GB

Primjetio sam da mi se u zadnje vrjeme nakon duzeg vremena koristenja laptopa you tube poceo znatno sporije ucitavati i klipovi su bili bez zvuka.
Prvo sto sam pomislio jeste da nije do zvucnika,kada sam pokusao da pustim pjesmu preko media playera dobio sam ovaj error: Your computer is running low on memory. Quit other programs, and then try again.

Nakon toga sam pogledao ram i primjetio da je samo 50% rama iskoristeno,evo par slicica:

Da li je neko imao slican problem,ili da li slucajno neko zna kako da rjesim ovo ?

Veliko hvala

Uslikaj procese pa vidi što jede RAM


Mada nije to tolko bitno,posto je 50 % rama slobodno.

Vrlo vjerojatno ej komp malo duze upaljenm, pa je sve otislo u cached.

Hmm moguce da je to.
Mada nikada mi se prije nije desavalo.
Pokusati prosiriti chache memoriju ?

ne, netreba, komp radi kad treba, on uvijek pokusava potrositi sav ram. Kad je dugo upaljen onda koristi visak memorije kao cache. To u cache gledaj kao free memoriju.

http://prntscr.com/5jvj1i cijeli dan upaljen isto kao i kod tebe,.

Ti dakle nemas problema sa ovim da ti ne radi zvuk i slicno ?

Nista,nema onda druge nego ga povremeno gasiti :smiley:

To ti ima veze s diskom :slight_smile: Isti problem sam i ja imao prije 3 godine dok sam iamo jos SATA disk. Photoshop bi se “aktivirao” nakon par sati neaktivnosti “godinama” … dok nebi podigo stvari iz cache-a … pa tako i youtube. Inace imam jaki notebook koji koristim kao desktop racunalo … i to radi 24h dnevno. Napravim restart svakih mjesec i pol -2 mjeseca. Jednostavno za rebootanjem nema potrebe. Nakon sto sam prije 3 godine uzeo SSD … taj problem sa cachiranjem je u potpunosti nestao. Btw … ako uzmes SSD, slijedi upute za optimizaciju racunala … jedno od stvari ti je i cache, odnosno page file … njega ugasi :slight_smile:

@dragnetbl nagađam, ali možda ti neki driver ima memory leak. Rješavao sličnu situaciju davno frendu, uglavnom instaliraj Windows Driver Kit (WDK), pokreni poolmon pa pogledaj gdje imaš memory leak. Ako ti je problem iščitati tablicu javi se.

Zasto plasite decka.

lijepo sam ti napisao da se system tako ponasa. RAM memorija je tu da bude popunjena i ako ne koristis puno aplikacija koje trose puno RAM memorije, onda ce system poceti koristiti cache memoriju da ubrza stvari, jer je brze iscitavat iz RAM memorije nego sa diska.

Zato mi koji koristimo computer tako da ga ujutro upalimo a navecer ugasimo imamo uvijek cached ram memoriju, To ti nije nikakav problem jer bilo sto da ti uradis uvijek ces imati cached memoriju i to nije nikakav problem, dapace problem bi bio kada bi imao free memoriju a cache nula, onda znaci da ti system bas i ne radi kak treba, izuzevsi mozda situaciju ako imas SSD, no nevjerujem da bi SSD promjenio ponasanje systema jer ovakvo ponasanje je prisutno jos od vremena Windows XP.

EDIT:
ako te stvarno zanima, onda mozes pokrenuti tonu sranja i vidjet ces da ce system dumpati cach memoriju i sve prebaciti u taj program koji zahtjeva sav ram. Ako imas problema onda napisi kojega problema imas jer cached ram nije problem!!!

dadaas nitko ga ne plaši, nego mu zaista pomažemo s konkretnim prijedlozima kako da otkrije izvor problema, jer narodna medicina “RAM-i su tu da se potroše, morat ćeš češće restartirati komp” uopće nije od pomoći.

Moje računalo s doduše nešto više memorije je upaljeno tjednima pa nemam ovih problema. Ako mu možeš pomoći kako da otkrije što zapravo guta toliko memorije, molim te pomozi.

Narodnu medicinu ostavi narodu koje jedva zna kako se pali računalo.

O cemu vi pricate, nista ne guta memoriju, ima 8gb rama od toga 4 availabel i 4 cached, drugim rijecima ima 8gb rama vailabel.

Rekao sam mu nek pokrene neke zahtjevne programe koji trebaju 8gb rama i vidjet ce da ce mu cached memorija biti smanjena ali i performance systema spore.

Napisao sam mu da mu pise da ima 8gb availabel onda ima problem i mora posjetiti doktora, ovo sto on ima je sasvim u redu, a ako ima kakav problem nek napise sto ima.

EDIT:
a problem s zvukom mora rijesit ili sa driverima zvucne ili je nesto prckao sto nije smio ili ovo ili ono. Nije dao tocne podatke sto je radio. Otisao na youtube, da youtube zna crashad flash plugin i onda ga trebas restart, nemozemo ovako ppomoci kada neznamo tocno sto se desava, samo mogu reci da RAM memorijas nije,

Malo kasnim sa odgovorom,

Zvuk je bio do rama takodje,nakon sto sam pogasio par procesa preko task mangera zvuk je proradio.
Vjerovatno sistem zahtjeva odredjenu kolicinu rama da bi se zvuk mogao reprodukovati.

Ovo mi ne predstavlja toliki problem,jer laptop rjetko kad bude upaljen po cjeli dan.
Nego me zanimalo sta se desava posto je prikazivalo da je iskoristeno samo 50% rama,a prikazuje memory low.

Sta mislsite da 4GB nije malo previse za cache memoriju ?

Taodje kada pokrenem neku od “zahtjevnijih igrica” tada primjetim da iskoristenost rama ide i do 90%,sta se tada desava sa cache memorijom ?,automacki se brise i gubi ili ?

Veliko Hvala