Problem sa slovima u Gimpu

Ima li netko tko bi znao u čemu je problem ili što ne radim dobro?

Naime, običan layer tekst postavljen preko nekog drugog layera u boji je ok u Gimpu i ok je kada se gleda nekim preglednikom slika, ali kada se slika objavi web stranici ili na Facebooku, tekst je čudno zamućen, nije bistar i što je još gorije oko teksta su neke tamne mrlje…ne znam kako to drugačije nazvati.

Evo primjera

Slika zaslona 2023-11-30 11-16-24

Dakle na crvenom layeru na području gdje nema slova je sve čisto ok, ali okolo slova su neke tamne, mutne sjene, dakle do layera sa slovima je problem.

Zna li netko kako to riješiti? Pomagajte jer već sam luda od ovoga, ne znam što sve nisam probala.

Izgleda mi kao da je do rezolucije, nisam siguran, slika je mala i ne moze takva izgledati ok na fb kad se podjeli, bez gubljenja kvalitete.

Probaj u Canvi napraviti, besplatna je samo se registruj preko google acca ili kako god. Ako hoces da izgleda dobro na facebooku, da se ne umanjuje slika kad objavis, odaberes pod design Facebook post. Sliku u tom dizajnu sacuvas i uploadujes i na web kao featured image, ako zelis dijeliti kao web link na fb i da radi kako treba.

1 Like

Za facebook uvijek koristi .png sliku jer .jpg slike facebook jako degradira na kvaliteti.

Ma komplet slike su mi veće, na njima je primjerice artikl ili što već, a pored artikla ide ovaj tekst, tekst je dakle samo dio kompletne slike, ovaj dio koji sam za postavila za primjer je screenshot četvrtine slike koja je cijela veličine 600x600.

Slika, pozadina, artikl…ništa od toga ne gubi na kvaliteti kada se objavi, samo se tekst zblesira i nakaradno izgleda kada je slika objavljena.

Hvala ti, idem probati u Canvi, iako dobro se snalazim u gimpu i volim s njim raditi, ali ovaj tekst me doslovno izluđuje.

Probala sam i jpg, jpeg i png. Istina, png daje najbolje rezultate, ali ovo što vidiš na slici je upravo sejvano kao png.

600x600 je puno premalo

A koliko savjetuješ za Facebook?

Kako kaze Google: 1200 x 630 pixels

1 Like

Ova slika sigurno nije 600x600. Ovo ti je ca 160x160.

1 Like

940x788 px, kako je i u canvi pod dizajnom facebook post.
Koristenjem veceg i manjeg od toga dobijas mogucnost da dijeljenje ne ispadne kako treba (veliko/malo da bude).
Probavaj i dijeli, pa vidi kako ce najbolje ispasti, ali sa ovim dimenzijama nema greske.

Točan si u piksel :slight_smile: … da ovo je 160x160, ali ovo je screenshot dijelića originalne slike koja je 600x600.

Nebitno da li je originalna slika 600x600 ili 16000x16000 kada je ovaj djelic 160x160.

Probat ću i 1200x630 i 940x788, ako ne bude ok ne preostaje mi ništa nego raditi u Canvi, a radije bi u gimpu, navikla sam na njemu raditi fotke, osim što do sada nisam previše koristila tekst i sada me ovo baš iritira…glava me evo zaboljela.

To nema veze sa editorom slika. Isto tako moguce je da slika ima nizak dpi.

Pa kako da napišem tekst za koji želim da prekriva samo četvrtinu ili manje od cijele slike? Ne mogu layer s tekstom napraviti 600x600 ako je cijela slika te veličine.
Nisam te baš skužila što si mislio reći.

Ako radiš tako jednostavne stvari, ako ti ne treba ništa komplicirano, zašto ne probaš Canva?

ja sam prije koristio photoshop, međutim odsad samo Canva koristim za ovakve jednostavne stvari, pa čak i za kompliciranije jer su uveli dosta novih stvari

2 Likeova

Evo probala sam u Canvi, tekst je odličan kada se slika objavi na Fb, nema mrlja i sjena oko teksta.

Sada ću probati tu dimenziju u gimpu. Ako i sa tom dimenzijom koju Canva ima predloženo za Fb, tekst napisan u gimpu bude loš, preostaje mi da cijelu sliku sa svim detaljima prvo napravim u gimpu u ovoj Canva/Fb dimenziji i zatim upload u Canvu i tamo samo dodati tekst.

Javim kako u konačnici bude.

1 Like

Imaš free online kopiju Photoshopa koji je za većinu stvari super: https://www.photopea.com/

A osim Canve imaš i još zanimljiviji: https://www.kittl.com/

1 Like

Do sada sam radila u gimpu i navikla sam na njega, imam poveću kolekciju gotovih layera koje samo dodajem na slike prema potrebi i tematici.
No, kako vidim nije loše ni u Canvi raditi.
Hvala @brianfinch i i @petarvu na prijedlogu, hvala @drmrgood, ti si uvijek voljan pomoći, a i ostalima koji sudjeluju u temi.
Sada me već malo manje boli glava jer ipak se nazire neko rješenje :)…hvala dečki.

1 Like

Evo izvještaj.
Na dimenziji slike 940x788 u gimpu tekst puno bolje ispada na FB objavi, nego što je to bio slučaj sa 600x600 ili 800x800.
Nije dobro kao u Canvi, ali je svakako puno bolje.
Dakle, ako se neću moći rastati od gimpa, koristit ću ovu dimenziju za objave.
Hvala još jednom svima na sudjelovanju i prijedlozima.

1 Like