Problem sa stranicom - prevelika potrošnja memorijskih resursa

Kao što @Dži reče vjerovatno neki botovi posjecuju stranicu, pa ti zbog toga opterecujes server.

Da li ti je posjeta naglo porasla, odakle dolaze posjete (pretrazivaci, referal stranice, direktne posjete, drzave)?

Trebao bi ubaciti Google Analytics pa prikupiti ove podatke, jer to bi moglo dosta pomoci, kao i naravno logovi, da saznas IP adrese ako neki botovi ili nesto drugo puno posjecuje sajt, pa da ih blokiras.

P.S. znam da nije mjerodavno ali ti je ALEXA skroz mala za tako posjecen sajt :wink:

[quote=“Dži”]Imam iskustva iz prošlosti sa time sa jednim sajtom koji je bio na mom serveru (Gosaric to je onaj koji nam je prije rusio server)[/quote]Bitno da je gosaric bio kriv što su mu skripte “preteške” :)))

Izgleda da nisi ni ti ni ja buduci da je vec 58 dana server bez problema :slight_smile:

No da se vratimo temi, ako ti se podaci upisuju u bazu kako bi se kreirala stranica dodaj neku zastitu od bootova prilikom ispunjavanja formulara

Evo dodana za početak jedna zaštita od botova, nadam se da će to riješiti problem.

Hvala svima na pomoći.

I probaj pronaći ove stranice koje su vec kreirane buduci da ih bootovi i dalje budu koristili te ih ukloni.

[quote=""]cpu: 23.18
mem: 24.39[/quote]Sad stvarno ništa više ne kužim… totalno jednostavna skripta, riješio se botova i opet ne valja. Izgleda da ću morati prijeći na VPS :([indent]____________________________________________[color=green][size=4]
Editirao: tsereg, 9. 4. 2010., 9:00
Razlog: na zahtjev autora, radi usklađenja s njegovom ugovornom obvezom[/size][/color][/indent]

[quote=“iGoG”][quote=""]cpu: 23.18
mem: 24.39[/quote]Sad stvarno ništa više ne kužim… totalno jednostavna skripta, riješio se botova i opet ne valja. Izgleda da ću morati prijeći na VPS :([indent]____________________________________________[color=green][size=4]
Editirao: tsereg, 9. 4. 2010., 9:00
Razlog: na zahtjev autora, radi usklađenja s njegovom ugovornom obvezom[/size][/color][/indent][/quote]

Gle ovako kaze WHM:
“Note: Percentages are based on one cpu. If you have 2 cpus divide the number in half to get the percentage of all cpu power used”

Znaci postoji vise mogucnosti

1. a: slabserver
    b: puno korisnika na serveru
    c: lose optimiran server

2. a: lose optimirana skripta
    b: bez obzira ako je “totalno jednostavna skripta” a nezatvara petlje ili radi previse slow query-a prema mysqlu normalno je da ce optereti server ako je malo slabiji ili preopterecen

Jesi razgovaro sa hosterom tj. dali ti je objasnio tocno sto mu dize server u nebesa ili te jednostavno bombardira sa podatcima iz WHM-a ??

Dali ti je tvoj hoster ponudio rijesenje ili ti jednostavno zeli prodati VPS ??

Dali je skripta pregledana od strane programera ???

Dali se tvoj hoster potrudio da nadjete rijesenje tj. da se iscitaju logovi tvoje stranice na samome serveru tipa “ps” “vmstats” “apachestatus” itd. itd. ili ti opet samo hoce prodati VPS

Dali je tvoj hoster razmisljao da ako sada opterecujes recimo 4.8, 12 core server da ce se stvar rijesiti prelaskom na VPS koji ima samo 1 core procesora po defaultu ???

Koliko sam ja shvatio, njemu se to dogodilo takoreći “preko noći”. Opterećenost weba je ostala ista, a potrošnja odjednom skočila u nebo.

[quote=“Alen”]Gle ovako kaze WHM:
“Note: Percentages are based on one cpu. If you have 2 cpus divide the number in half to get the percentage of all cpu power used”

Znaci postoji vise mogucnosti

1. a: slabserver
    b: puno korisnika na serveru
    c: lose optimiran server

2. a: lose optimirana skripta
    b: bez obzira ako je “totalno jednostavna skripta” a nezatvara petlje ili radi previse slow query-a prema mysqlu normalno je da ce optereti server ako je malo slabiji ili preopterecen

Jesi razgovaro sa hosterom tj. dali ti je objasnio tocno sto mu dize server u nebesa ili te jednostavno bombardira sa podatcima iz WHM-a ??

Dali ti je tvoj hoster ponudio rijesenje ili ti jednostavno zeli prodati VPS ??

Dali je skripta pregledana od strane programera ???

Dali se tvoj hoster potrudio da nadjete rijesenje tj. da se iscitaju logovi tvoje stranice na samome serveru tipa “ps” “vmstats” “apachestatus” itd. itd. ili ti opet samo hoce prodati VPS

Dali je tvoj hoster razmisljao da ako sada opterecujes recimo 4.8, 12 core server da ce se stvar rijesiti prelaskom na VPS koji ima samo 1 core procesora po defaultu ???[/quote]

Skripta je pregledana od strane programera i optimizirano je sve što je bilo moguće.

Nisu mi dali previše informacija o problemu osim toga da previše koristi resursa servera. Ponudili su mi VPS koji bi, kako oni tvrde, bio dovoljan za mene (a za koji trenutno nemam novaca). Cijelo vrijeme me požuruju s odlukom tako da ne znam šta da radim…

Da li im je server stvarno tako prejadan ili mi jednostavno samo žele prodati VPS - ne znam, to samo oni znaju. Ni jedno ni drugo nije dobro za mene. Moram priznati da sam razočaran ovom situacijom :frowning:

Ja sam programirao tu skriptu inace…

Stranica za koju predpostavljam da ima najvise posjeta i radi opterecenje ima samo dva upita na bazu i to je apsolutno sve.

jedan upit iz jedne tablice izvlaci 3 podatka ovisno o linku kojim je posjetitelj pristupio stranici. Drugi upit izvlaci iz baze tekst.

Na kraju skripta ova tri podatka upise na određena mjesta u tekst koji je izvukao drugi upit.

To je sve sto se radi sa bazom.

Nisam neki vrhunski programer, ali nemam ideja sto bi tu bilo neoptimizirano.

inace jucer je koliko mi igog kaze bilo 45 000 posjeta, tako da je moguce da je ipak to previse posjeta za obican host

Zar nije uobičajeno da se server baze nalazi na jednom računalu, a web-server na drugom računalu? Koje računalo je opterećeno - web server ili database server?

da li je i prema google analyticsu bilo 45.000 posjeta?

na 45k sajtu sam uvijek spreman zakupiti banner spot za par tisuca kuna pa si s tim mozes kupiti jedan posten VPS ili dedicated server. daj mi privremeni pristup u google analytics pa dogovorimo suradnju.

Nema potrebe odvajati na danasnjim serverima koji su dovoljno jaki a i isto tako i sigurni, naravno nemislim na one servere od 100$ koje ameri uvaljuju pod high end masine nego mislim o serverima koji su u svakoj svojoj komponentni vise puta redutantni

Aaaa… Sad sam skužio što je ustvari site. Čisto moguće da je tolko potrošnja skočila, čini mi se da sam vidio na Facebooku link prema toj stranici nedavno. Da, barem imam 10-ak linkova. Ako se proširuje lančanim putem (a proširuje se) možeš očekivati vrhunac uskoro, ali i naknadno pad posjeta.

Moj savjet: iskoristi čim više dok ide.

u ozbiljnom okruženju se to odvaja

Ok ajde da te razuvjerim i objasnim zasto se to danas vise ne odvaja.

Dakle nasi servri posjeduju sljedece 3x redutantno napjanje 2x mrezna kariica 2 ili 4 procesora (socketa ne core-a) 4x SAS HDD-a u raid polju 10 (dakle 1+0) interni backup na 2x SATA HDD-a u raid polju 1 kao i externi backup na storage server koji je isto tako vise puta redutantan, svaki server se nalazi u idealnom okruzenju DC-a u kojem se nonstop +16 tempretura, redutantno napajanje sa strujom koja je A vod direktan a B vod na UPC baterije koje su opet spojene na agregat

i secer na kraju svaki server ako i ode bilo koji dio imamo na lageru sto nam garantira da cemo ga osposobiti u roku od max 4 sata isto tako da dodje do totalnog unistenja servera opet je tu potpuno isti koji sa specijalnim softwerima preuzima image (koji se inace svaka 4 sata obnavlja ) starog servera

Dakle redutancija u nasem slucaju opce nije upitna tako da odvajanje je bespotrebno, loadbalancing je strogo kontroliran znaci opet jedan plus, backup se radi svaka 4 sata znaci opet nepostoji potreba za odvajanjem

odvojeni sql i web je bio potreban prije danas vise ne

naravno ovo vrijedi samo za sharedhosting a ne za velike projekte koji zahtijevaju Failover-Cluster kao i loadbalancing radi same potrosnje resursa koje jedan server nemoze izdrzati ma koliko bio jak

Nadam se da sam te uvjerio da odvojene baze apsolutno nemaju smisla sa gore navedenom tehnologijom

Alen, ovo mi zvuči uvjerljivo, iako nisam ništa pohvatao : )))

Rep+

Dobro, ali poanta je ovdje da li je u konkretnom iGoGovom slučaju opterećenje skočilo na procesu MySQL-a ili procesu Apachea ili je proporcionalno podignuto opterećenje obje komponente?

[quote=“Gosaric”]Alen, ovo mi zvuči uvjerljivo, iako nisam ništa pohvatao : )))

Rep+[/quote]

Ako treba pojasniti cu sve slikama a ako ni to nije dovoljno zovem vas na izlet u nas DC

Kako se ovdje cini raidi se e o botovima koji pucaju iskljucivo po apache-u, mysql je tu minimalno opterecen

Ako je apache lose konfiguriran onda moze i do 20mb rama uzeti po konekciji a botovi ih znaju nalupati i po 300 tako da je situacija skoro pa i jasna

Copyright © 2020 WM Forum - AboutContact - Sponsored by: Mydataknox & Webmaster.Ninja