Problem sa stranicom - prevelika potrošnja memorijskih resursa

Ali bi onda uvid u Apacheov log zahtjeva morao otkriti stvar? Zapravo, pošto se logovi ne brišu odmah nego ipak čuvaju par dana, mogao bi već uvidom u veličinu datoteka logova vidjeti povećanje proporcionalno povećanju opterećenja servera.

Takoje no potrebno je instlirati dodatni loger koji nedolazi po defaultu sa cpanelom niti bilo kojom distribucijom linuxa

Kako sam gore vec napisao hoster ga gadja samo sa whm statistikom koja pokazuje samo postotak cpu-a i rama i to ne live nego na dnevnoj bazi kao napr:

User Domain %CPU %MEM MySQL Processes
mysql 12.37 0.50 0.0
Top Process %CPU 12.4 /usr/sbin/mysqld --basedir/ --datadir/var/lib/mysql --usermysql --pid-file/var/lib/mysql/web21.prohosting.at.pid --skip-external-locking
Top Process %CPU 12.3 /usr/sbin/mysqld --basedir/ --datadir/var/lib/mysql --usermysql --pid-file/var/lib/mysql/web21.prohosting.at.pid --skip-external-locking
domain domain.com 1.40 0.71 0.1

[quote=“Alen”]Kako se ovdje cini raidi se e o botovima koji pucaju iskljucivo po apache-u, mysql je tu minimalno opterecen

Ako je apache lose konfiguriran onda moze i do 20mb rama uzeti po konekciji a botovi ih znaju nalupati i po 300 tako da je situacija skoro pa i jasna[/quote]

Hvala na stručnim odgovorima :smiley: :doki:

Mislim da sam se botova riješio, ali očito nije samo problem u njima.
Izgleda da je ovaj broj korisnika (stvarnih korisnika, ne botovi jer to zaključujem po velikoj količini stvarnih podataka za članke u bazi) prevelik za ovaj server, to je sad meni ostalo kao jedini logični odgovor.

[quote=“iGoG”]Hvala na stručnim odgovorima :smiley: :doki:

Mislim da sam se botova riješio, ali očito nije samo problem u njima.
[/quote]

Kako znas da si se rijesio botova? Banovao si im IP adrese?

Captcha ne znaci da bot i dalje nece posjecivati.

Ako je posjeta naglo skočila da li se naglo povećala i MySQL baza? Da li je baza optimizirana? Jesu li postavljeni indexi?

Dok sam testirao jedan svoj sajt sa ~2M unosa u bazu, ja sam bio jedini posjetitelj pa mi je hoster zbog loše optimizirane baze javio da mi sajt opterećuje server. Samo postavljanjem indeksa sve je bilo ok i sajt izdrži par tisuća ljudi dnevno.

Zadnjih 7 dana na alexi si u top 40k, tako da nije nemoguc taj promet, a vidim da ima po fb linkova.

Pa da, kao što rekoh, mislim da botovi više nisu problem.
73% posjeta je iz HR, 18% iz BiH, ostalo su Slovenija, Srbija i nešto sitno iz ostalih država.

@Webmeister, baza se je povećala, ali to nije ništa neočekivano za veliku količinu posjeta, tj. upisa u bazu.

Je očekivano, ali ako baza ima jako puno upisa onda se jako otežava traženje upisa kojeg želiš izlistati na stranici. Isto kako bi trebalo i čovjeku puno vremena da ide od jednog upisa do drugog dok ne nađe onaj koji traži, jednako je teško i serveru. Zato se koriste indeksi u MySQL bazi koji ubrzavaju algoritam traženja.

http://www.tizag.com/mysqlTutorial/mysql-index.php