Procjena zarade preko Google AdSense

Pozdrav ljudi,

Ja znam da je ovo diskutabilno pitanje, ali me interesuje slijedece, naravno vase iskustvo ce da kaze ono sto misli o ovome i koliko je realno za ocekivati za “zaradu” od GA-a. Naime o cemu se radi, ako stranica ima dnevno posjetu 25k+ nekad zavisno od situacije i preko 40k+, odnosi se na sve zemlje Balkana tako i dijasporu (dakle klikovi se mogu ocekivati i iz zemalja van balkana), ima dobar tajming zadrzavanja na stranici Prosj. trajanje sesije 00:04:54, u pitanju je news portal, nema nikakve druge reklame. Organic sadrzaja je malo vise od pola dnevne posjete, ostalo je referral Facebook i druge web stranice, direktan sadrzaj isto ogroman (na url).Dakle, interesuje me koliko vi mislite da bi realno bilo za ocekivati da bude dnevna zarada, pa cu biti smjel’ i napisati sta mislite koliko bi trebala biti mjesecna, stranica ima tendenciju rasta iz mjeseca u mjesec sa posjetama. Isto tako ima dosta autorskih tekstova, koji nisu copy paste. Da naglasim, znam da nije zahvalno pricati o tome jer sve zavisi od klikova, odakle dolaze i niz drugih parametara, ali eto neka vasa gruba procjena, kao sto gore rekoh na osnovu licnih iskustava.

Hvala vam ljudi unaprijed.

Imas po netu kalkulatore na tu temu. Iako, nema konkretnog odgovora, uzmi da je cpc oko .05€ i recimo, posto se radi o portali neka bude ctr oko 1%.

Sada je na tebi da izracunas

@komentar mozes li malo biti precizniji druze :slight_smile:

http://www.miniwebtool.com/google-adsense-calculator/?n1=25000&n2=1&n3=0.05&n4=

1 Like

Hvala druze, takodjer dobro bi bilo kad bi neko napisao i svoje misljenje na ovu temu, jer da se razgovarati :slight_smile:

Mogla bi tu biti pristojna zarada 25-50€ dnevno, ali opet ovisi o poziciji relevantnosti oglasa i sl…
Al zarade ima, postavi kod pa sam najbolje vidis…

1 Like

Prevelik je to CPC za nase trziste, jer je vecina ljudi odavde, ja bi uzeo .03 a CTR od 1 % je po meni ok. Po mojoj procjeni (mada to ovisi o puno toga) ne bi bilo vise od 30-40 € dnevno, a i to sam puno rekao jer je to maksimum, po meni. Realno bi bilo za ocekivati 20-25 € na dan.

1 Like