Prodaja Facebook stranica je zabranjena! Pitanja i odgovori

Da bi otkrili zašto je kupoprodaja FB stranica zabranjena, treba se vratiti u razdoblje bez FB pageva, kada su postojali samo profili i grupe. Mnogi su tada otvarali profile za poslovne subjekte, što je u jednom trenutku zabranjeno, te je FB uveo obvezu otvaranja profila sa imenom i prezimenom koje možete dokazati nekim identifikacijkim dokumentom.

Zašto nije dozvoljeno poslovnim subjektima otvarati profile?

Zbog Zakona o zaštiti osobnih podataka, gdje je FB trebao jamčiti svakom korisniku zaštitu privatnosti, temeljnih ljudskih prava i slobode. Zakon je univerzalan, uz manje razlike u odredbama, u svim demokratskim državama i FB je morao napraviti prilagodbu da bi mogao poslovati u tim državama.

Za razliku od profila, page nema “uvid u svoje korisnike”, ne može ih dodati niti im poslati poruku ukoliko oni to ne naprave prvi. Cijeli sustav pageva je prilagođen gore navedenom zakonu.

Zašto je zabranjeno prodavati (a ovdje treba dodati i poklanjati ukoliko se ne ispoštuju pravila) FB stranice?

Zbog Zakona o obveznim odnosima, odnosno prevari i manipulaciji te Zakona o elektroničkim komunikacijama, konkretno odredbi o neželjenim elektroničkim komunikacijama.

Odgovor na prvo pitanje daje djelom odgovor i na ovo. Kao FB page ne možete kontaktirati niti dodati korisnika ukoliko on to ne želi. Tako je zaštićena njegova privatnost, ali i pravo na slobodu. Upravo ovo ustavom garantirano pravo na slobodu zabranjuje prodaju FB stranica, jer korisnik je sam izabrao biti fan određene stranice iz sebi poznatih razloga, koji se odnose na tematiku stranice.

Vi potpisom ugovora sa FBom garantirate da ćete koristiti FB page za ono što je namjenjen, tu garanciju ne možete prenjeti na drugu osobu, a ujedno vam je zabranjeno i mijenjati temu FB pagea. Znaći ako krenete sa nogometnim pageom i skupite ljude, a onda počnete objavljivati članke sa smiješnim slikama je element prijevare i podliježe kaznenoj odgovornosti.

Dakle nije zabranjeno samo prodavanje FB stranica, već i poklanjanje, te mijenjanje teme. Tako manipulirate korisnicima koji vam nisu dali dozvolu za to i kod nas je kazna za tako nešto mislim 1-3 godine zatvora, ukoliko ste iste korisnike materijalno iskoristili, tj. lažnim predstavljanjem stekli dobit.

Zamislite situaciju da organizirate rock koncert, dođe ekipa u klub, popije koje piće dok čeka, a ono krene svirat seoski sintesajzer bend. A pristali su doći jer su trebali svirati stonsi. U tom slučaju vjerojatnost da se izvučete bez polomljenih koljena je mala, a kazneno bi sigurno odgovarali zbog prevare i manipulacije.

Netko će reći da prodaje FB page nekome tko će nastaviti isto što je i on radio, ali tu garanciju je nemoguće ostvariti, ne zato jer je to nemoguće, nego se FB tako osigurao od moguće zloporabe. Da ne postoji odredba o zabrani prodaje FB stranica u FB TOSu, za svaku prodanu i poklonjenu stranicu, kojom druga strana ostvari dobit prijevarom, odgovarao bi, osim vas i sam FB. Dakle to je način na koji se FB zaštitio na način da je uskladio svoja pravila sa zakonima u demokratskom društvu.

Zakon o elektroničkim komunikacijama, popularnije Zakon o spamu, također vam zabranjuje iskorištavanje korisnika za stvari za koje nemate privolu. Tako na svojem page možete objavljivati stvari za koje su vam korisnici dali dozvolu. Prodaja FB stranica zabranjena je kao i prodaja mail lista.

Zašto bi prodaja FB stranica trebala biti zabranjena i da ne krši zakone RH?

Zato je nije moralna, zato jer iskorištava i manipulira. Svatko tko koristi Fb stranice za ono za što nisu namjenjene je najobičniji prevarant u rangu gatara koje prodaju muda pod bubrege, slijepaca koji nisu slijepi i ostale bagre koja koristi naivnost ljudi za stjecanje osobne dobiti. Zbog takvih mlatimudana, koji bi da se mene pital bili dobo opaljeni po džepu, poslovni dio FBa ne ostvaruje svoj puni potencijal, te poslovni korisnici gube vjeru u FB alate ili budu prevareni, pa se krenu koristiti zabranjenim metodama, što na FBu stvara jedan veliki cirkus, gdje je sve teže pronaći pravu stvar.

Sve u svemu, rekao bi da malo razmislite što radite, jer ako vas netko neće goniti zbog nećega (jer živimo u banana republici), to ne znaći da ne radite nešto pogrešno. Tko god mi sad hebao mater, jer sam mu rekao da je prevarant, znači da se pronašao u tome i potvrdio moje riječi.

Zaključak.

Ukoliko se želite i dalje baviti blackhat metodama, otpizdite na takve forume. Ovdje u pravima foruma piše da su takve teme zabranjene.

ps. inače radim kao dopisnik i vanjski suradnik nekoliko medija. Za jedan veći već neko vrijeme radim na jednom velikom članku o prevarama na društvenim mrežama, s tim da je cijela situacija prvo ispitana sa policijom i odvjetnikom. Ukoliko imate nekih informacija koje ja ne znam, slobodno podijelite.

Pravila stoje, ali znaš koja je fora? Ajde neka neko dokaže da sam ja prodao stranicu?

Facebook ima opciju, da odrediš drugog admina ukoliko ti brišeš profil. Ne moram ja nikome odgovarati niti ima račun da sam ja prodao stranicu. Tu je fora samo da se Facebook ogradio, da ga ne bi neko tužio, ali i admin te stranice je isto toliko zaštićen kao i sam facebook, jer je nemoguće dokazati da se radilo o prodaji stranice, jer sam Facebook te pita kada brišeš profil da dadneš ovlasti nekome drugom ili da se tvoje stranice i aplikacije automatski brišu.

E sada ako ti prodaš/kupiš nešto na forumu (forum kao posrednik), to ovaj ko je postavio maloprije pitanje može shvatiti kao da je došao u trgovinu (ovaj forum) i želi nešto kupiti ili “prodati”, i odmah postoji dokaz i prema tome te mogu tužiti, a isto tako ovaj forum jer nema dozvolu da vrši prodaju, transakciju istih usluga, i zašto bih se oni uvaljivali u probleme?

Samo, ko to više gleda, sve je više i više onih koji mogu reći žive od prodaje i kupovine facebook stranica, i ostalih društvenih mreža, ne samo facebooka.

Nisi uopće pročitao što sam napisao. Poklanjanje stranica je jednako kao i prodaja (s tim da je fb dozvolio transfer pagea na drugu osobu, ukoliko stranica nastavlja istim sadržajem i poštuje TOS. Tu recimo u teoriji sasvim legalno poklonite fb page uz web koji prodajete). Ali tu nalazimo protivnost u državnim zakonima.

Pa nitko od vas nije pročitao ugovor koji je potpisao sa FBom.

A to što tebe nitko ne može otkriti, ne znači da nije protivno zakona. Pa koliko puta to treba ponavljati. Takve stvari su zabranjene na ovom forumu, u prvom postu piše i zašto i točka. Ukoliko gazda želi da takve stvari budu dozvoljene, neka promijeni pravila foruma, vi si napravite seoski vašar ovdje.

I zar tako naivno misliš da ne postoji zapis o otvaranju FB-a, postavljanju administratora, prenošenju vlasništva, IP adresama itd. FB boli k za to jer se on osigurao, ali da dođe Zukiju policija s nalogom na vrata, sa zahtjevom o svim informacijama o određenoj FB stranici, brzo bi ti pokucali na vrata.

https://www.facebook.com/page_guidelines.php

Pročitaj ti ovo malo bolje, jedini razlog zašto ne smiješ biti posrednik ili prodavati facebook stranice, jer te stranice nisu u tvom vlasništvu, već su vlasništvo facebooka, i prema tome ne smiješ prodavati tuđe vlasništvo. Odgovoran si za sadržaj na stranici, po DMCA pravilima! Ne smiješ prodavati podatke korisnika! Sve dok stranica funkcioniše isto kako je i kad nije bilo problema, tj. s istom temom, s bilo kojim drugim adminom niko neće imati problema. Facebook stranice je dozvoljeno mijenjati ali ne kako ti hoćeš primjer Facebook Amerika u Facebook Rusija, tako isto i sadržaj!

Kako dokazati da je izvršena prevara/prodaja stranice?! NIKAKO! Jedino da namjestiš prodaju nekome, ili da prodaješ lično policiji, ili da facebook ima dokaze da prodaješ!

Korisnici tu nemaju veze!!! Korisniku ako se ne sviđa ta stranica, on jednostavno ima opciju da prestane biti član te stranice. To što si ti pisao bi važilo samo ukoliko korisnik nema opciju da se isčlani iz te stranice.

Meni je svršeno jasno što ti ovdje govoriš. Kad pričamo o zaštiti sadržaja, govorimo o istom. A i gore sam naveo da stranicu možeš pokloniti, ukoliko poštuješ pravila.

Cijeli prvi post govori o elemntu prevare zbog kojeg 90% ljudi ovdje prodaje stranice. I naravno da se svatko može odlajkati sa stranice. Ali isto tao svatko može biti prevaren u rl i odbiti biti prevaren. To što nije skužio prevaru na vrijeme, ne znači da prevarant nije kriv, ukoliko je prevarom ostvario dobit. Koja ne mora biti direktna.

Evo ti stav nekoliko odvjetnika o ovoj temi. Ukoliko si skupio mail listu na koju ide newsletter o određenoj tematici na određenom sajtu. Taj sajt prodaš drugoj osobi, sasvim legitimno. Druga osoba počne toj listi slati spam, i bez obzira što postoji opcija u mailu za micanje sa mail liste, ti si kriv. Ne ti koji si prodao, nego onaj koji je kupio i krenuo spamat. To nije stajalo u ugovoru na koji su korisnici potpisali prilikom učlanjenja na tvoj sajt.

Sa FB stranicama je isto. Ukoliko kreneš prodavati/nhuditi nešto na što korisnici nisu pristali, kriv si bez obzira na dislajk.

FB stranice nije moguće prodavati, moguće ih je transferirati uz strogo propisane uvjete. A svima je valjda jasno da većina ljudi koja ovdje prodaje i traži stranice krši sve zakone koje sam gore naveo.

I ponavljam, ako te netko neće otkriti, ne znači da ne kršiš zakon. Pa što je to tako teško shvatiti.

Pogledaj samo ovu Merzel što je oštetila proračun za xy milijuna kn za nagradu je primljena u sabor itd., itd… O kojem ti poštenju pričaš??

Standardan trolerski odgovor. Ako mogu oni, mogu i ja. Ja ti govorim da se u 90 posto slučajeva transfera fb stranica krši zakon. Kakve to pobogu veze ima s Merzelicom?

Jednostavno rečeno - besmisleno i glupo.
Odnosno, hajmo reć da imam tvrtku koja se bavi prodajom računala i imam stranice na FB. Međutim odlučim promijeniti poslovanje i počnem se baviti građevinarstvom. Zar sam prekršio “pravilo FB-a” jer sam promijenio djelatnost? Besmisleno.

Ili, da li je prijevara ako odem na stranice Večernjeg lista, pa umjesto da čitam članke i neometano ih otvaram, meni iskaču reklame koje ne želim gledati?

Ili, dok “surfam” netom, razne stranice mi prikazuju reklame vezane uz povijest onoga što sam pregledavao, gdje je tu moja “sloboda i privatnost” kada prikupljaju podatke o mom “kretanju” po netu?

Ok, pravilo je pravilo i treba ga poštovati. Ali ima li smisla, to je već sasvim druga priča.

1 Like

Pa u biti i da. Jer imaš korisnike koje zanima informatika. Trebao bi otvoriti novi page i skupljati korisnike koje zanima građevina. Ovo mi je sasvim logično i nije besmisleno pravilo. I s druge strane, trebaju ti korisnici koje zanima građevina, a ne računala.

Ja ovdje nisam ni govorio o smislenosti pravila, već o pravilima samog FBa i zakonima RH koji se uzročno posljedično krše.

Pa valjda si primjetio obavijesti o kolačićima usklađenim sa EU. Imaš obavijest i ako želiš surfati, pristaješ na to da te “prate”. S druge strane korištenjem googla praktički pristaješ da ti nudi oglase koje pretražuješ.

To su sve pravila privatnih firmi, koja su usklađena sa zakonima u državama. DMCA inače i ne vrijedi svugdje u svijetu, FB tu odgovara amričkom zakonu. Zar mislite da FB ne bi dozvolio legalnu prodaju i uzimao proviziju od toga, da potencijalno ne krši više zakona, tj. omogućava prevaru i manipulaciju.

devildom_stalko o cemu ti pricas idi se umij hladnom vodom sto ti je Milanovic prodao bud-zasto, dakle ovaj tvoj izliv komunistickog fazona zast je nesto zabranjeno smatracu samo proleterskom zeljom za bolje sutra. Najveca glupost je zabraniti pricu na tu temu, dakle to nije blackhat to je samo snalazenje web majstora na sto vise mogucih nacina, pa i trgovina tim fb fan stranicama.

Sve ok, ne velim ja da si ti “kriv” niti je moj komentar usmjeren tebi osobno. Komentiram pravilo koje je po meni besmisleno upravo iz gore navedenih razloga. Naime isto tako bi mogao i na svojoj FB stranici reklamirati Asusove matične ploče, pa skupim korisnike, pa prestanem uvozit Asusove ploče i grenem sa Gigabytovim pločama (karikiram). Dakle, opet bih kršio pravilo. Zato velim da je to besmisleno.
I zato i velim “pravilo je pravilo”, treba ga se držati iako nema smisla…

Dokaz zašto živimo u banana državi.

“Praktički pristajem”, dobro si rekao :slight_smile:
Nebumo odlazili u OT. Samo da ti velim da te razumijem i da mi jasno zašto.
Samo velim da je to besmisleno (i ti, niti ja tu ne možemo ništa, jer nismo iznad zakona)

@dmitrecic googlet je malo drukčija priča, da ne idemo u off. Besmisleno je u ovoj stvari u kojoj ti govoriš. Ali ne možeš ugoditi svima, a smisao i nekih naizgled besmislenih odluka, je u sprečavanje veće štete. Znači u ovom slučaju su neki pošteni ljudi, kolatelarne žrtve sprečavanje prevara.

A nitko ne može reći da 90% ljudi koji transferiraju stranice ne manipuliraju i na prevaru navode korisnike na nešto na što nisu pristali. Evo konkretno znam za jedan veliki hr medij koji je kupio čak, nekoliko velikih fb stranica. Što je najbolje čovjek koji ih je prodao mi se sam pohvalio da ih je uvalio za dobru lovu, i ta sa profila sa svojim imenom i prezimenom.

Za srpske medije je poznato da su to radili, čak su i sami dali oglase da kupuju stranice.

1 Like

Procitao sam cijeli uvodni post i mislim da razvlacis stvari do nekih nerazumnih granica. Ako je prijevara kupiti stranicu na fejsu ili mijenjati temu stranice, jel onda prijevara kupiti i sajt od nekoga ili mu promijeniti temu?

Mislim da to pobija sve argumente o nekim manipulacijama i prevarama.

Jedino sto drzi vodu je DMCA jer pri pristanku na fejsbukov TOS ti si njima dao vlasnistvo nad svim materijalom koji stvoris na njihovoj domeni. Dakle prodajes tudje vlasnistvo.

Eh sad skroz je druga prica sto te niko nece ganjati zbog toga i to sto sam 99% siguran da NIJEDNA osoba na Balkanu nije platila kaznu zbog prodaje FB stranice, a kamoli zavrsila u zatvoru.

Ali opet, ovo je tudji sajt. Vlasnik ima pravo da radi sta hoce. Ko zna, mozda bih se i ja bojao pa bih zabranio, just in case, da se ne desi slucaj 1 u milion.

Ali prica o manipulaciji i prevari ti ne drzi vodu.

Da, smatram da je prodaja/transfer FB stranice i mijenjanje teme prevara, scam, mnipulacija kako god. I smatram da ima pravni temelj za takvo mišljenje, jer sam potvrdu toga dobio u pravnim krugovima.

S druge strane, kao što kažeš, nitko nije za to odgovorao niti je tužen. Tako je, međutim to ne znači da to i dalje nije kažnjivo. Ja ne mislim nikoga tužiti, prijavljivati il ne znam šta. Želim da se takve stvare ne rade na ovom forumu i dok god je i takvo pravilo foruma, “borit” ću se protiv toga. Ako gazda dozvoli prodaju i rasprave o tome, onda ću se povuč sa foruma i prepustit ga preprodavačima FB stranica, jer drugih više neće niti biti ovdje.

Ti imaš svoje mišljenje i to poštujem, iako smatram da je krivo. Ja ima svoje, ja koje smatram da ja pravo. Zato i postoji forum. Jedina velik razlika trenutno je to što je to što ti misliš zabranjeno i ovdje, a ne samo na FBu.

Koliko je Fb stranica prodato/kupljeno na ovom forumu ti nisi toliko postova napisao. :smiley:

Pa ja sam sam kupovao i dobijao ponude od modova da ne pricamo o korisnicima. Ne znam cemu potreba da se namece neko misljenje na silu, ako neces da se bavis tim ne idi na te teme i gotovo. Ni jedan veliki forum ove vrste (Wjunction, DigitalPoint itd) ne zabranjuje da se prica i radi s ovim i onda dodje neko ovde i palamudi zato sto njemu licno smeta. Meni licno smeta mnogo stvari ali koga zabole sta ja mislim niti cu da opterecujem ljude koji se ne slazu sa mnom da eto to mora tako.

Ceo svet prodaje Fb stranice, prosle godine citam u novinama o nekom liku iz SAD kako je prodao stranicu za par desetina hiljada $ nekoj firmi i nikom nista, samo je platio porez. Ako je protuzakonito onda ce nadlezni da se bave s tim ako zatreba, a ne korisnici po forumima.

Ali tako ti je kad neko hoce da bude veci svabo od pravog svabe.

Sve pet, kako sam već napisao na drugoj temi skužio sam da sam u jbnoj manjini, radite što god želite i uživajte, ja se više ne pačam u to. My bad