Prodaja planova prehrane i vježbanja

Zanima me da li je dozvoljena online prodaja planova prehrane i vježbanja ili je potrebno plaćanje nekakvog poreza da bih mogao to raditi legalno?
Konkretno, planiram otvoriti web stranicu na kojoj bi prodavao planove prehrane i planove treninga, te bi mi ljudi novac uplaćivali putem paypala i moneybookersa.

Također zanima me vezano uz prodaju tipova za kladionicu. Ne mislim na dojave nego na analize utakmica. Je li to legalno?

I jedno i drugo su intelektualne usluge, kao i instrukcije i možeš ih prodavati. Naravno, moraš uredno registrirati obrt ili poduzeće i peglaj.

Ne znam dal bi kakav autorski ugovor prošao u ovoj priči. Mislim da prekomplicirano.

Uglavnom, kao i u svakom drugom poslu moraš platiti porez.

1 Like

Na svaki prihod moraš plaćati porez. Uopće nema veze po kojoj osnovi ostvaruješ prihode - morao bi Poreznoj prijaviti da ćeš imati prihode i upisati se u registar obveznika poreza. Temeljem toga otvaraš žiro-račun na koji u konačnici transferiraš svoje prihode s PayPala, Moneybookersa i dr. ili ti ljudi mogu uplaćivati izravno. Bila je nedavno i jedna tema na forumu koja je pokrivala i poreznu stopu i sl. potraži u kateogoriji “pravo”.

Ne vidim zašto bi analiza utakmica bila ilegalna - to je određena intelektualna usluga koju pružaš. Kvragu, ako nije ilegalno prodavati horoskope, gatati i micati uroke, onda nije niti analizirati utakmice. Ali opet - prihod je prihod.

EDIT: prilično sam siguran da ne treba otvarati obrt - dovoljno je prijaviti se u PU kao porezni obveznik, bila je tema nedavno. Ali porezi na dohodak su da boli glava.

2 Likeova

Čim sam napisao krenem razmišljati o tome upravo. Nisam ni ja siguran. Ali znam dvoje profesora koji su otvorili obrt za instrukcije, pa je to vjerojatno dobar pokazatelj visine poreza na dohodak poslovanja bez obrta.

Evo ovdje tema na koju sam mislio. Autor teme je možda do sada riješio nedoumice:

Nisam siguran zasto bi se covjek morao prijaviti u registar poreznih obveznika ako nece zarađivati do određenog limita. Prije je za fizicku osobu bio limit 85.000 kn (kao i za pravnu osobu) za ulazak u obveznika PDV-a, no krajem 2012. se promjenio zakon i povecao se limit na 230.000 kn (barem za pravnu osobu), sada neznam dali je limit ostao isti za fizicku ili je i on 230.000 kn, no svejedno kakav god da je limit, osoba se nebi trebala prijavljicvati u registar obveznika dok god ne probije taj limit, jer joj se prakticki ne isplati.

230k godisnje mislis?
U americi je 10k$ mi se cini ako nisu nesto mjenjali. Znaci kod nas su place manje i imamo manji limit, to je logicno, ali ako gledamo da amerika ima 250k limit a koliko su dalje od nas? ja bi rekao 10x puta subjektivno(objektivno 100000000x). No radi lakse racunice, ako su oni 10 puta napredniji od nas zar nebi onda mi trebali iamti i 10 puta veci limit od njih. Znaci 2 300 000kn.

Da znam da nema to smisla jer onda nebi nitko placao porez osim Nadana Vidosevica.

Drugim riejcima, mi nikada necemo biti amerika (osim ak se smrznu sad na ovim polarnim temperaturama)

Spomenuti registar poreznih obveznika nema veze s PDV-om.

Dakle, obrti i građani zarađuju dohodak na koji se plaća porez na dohodak (a ne porez na dodanu vrijednost). Plaća koju primaju građani koji su zaposleni kod nekog poslodavca je primjer dohotka. Samo što porez na dohodak u ovom slučaju obračunava i poreznoj upravi uplaćuje poslodavac, pa građanin ne vodi brigu o tome. Ali ako građanin odluči zarađivati još neki novac na svoju ruku, dakle ostvariti neki drugi dohodak, onda taj taj dohodak građanin mora prijaviti, obračunati i uplatiti porez na njega. Radi se o istoj stvari kao i kod plaće - sve je to dohodak.

Trgovačka društva zarađuju dobit i plaćaju porez na dobit.

A PDV je porez koji plaća krajnji kupac, a ne plaća ga niti građanin, niti obrtnik, niti trgovačko društvo. Tko nije u sustavu PDV-a ne mora krajnjem kupcu zaračunati PDV.

Dobar link na kojem ukratko piše o porezu na dohodak fizičke osobe:

http://www.porezna-uprava.hr/HR_porezni_sustav/Pages/porez_na_dohodak.aspx

Cijeli zakon poreza na dohodak:

http://www.zakon.hr/z/85/Zakon-o-porezu-na-dohodak

Pasus koji govori o tome da i fizička osoba može plaćati porez na dobit ukoliko želi, tj ima uvjete za to.

"Slijedom navedenoga, fizička osoba koja obavlja neku od djelatnosti navedenih u članku 18. Zakona o porezu na dohodak može temeljem članka 2. stavka 1. i stavka 3. Zakona o porezu na dobit izjaviti da će umjesto plaćanja poreza na dohodak postati obveznik plaćanja poreza na dobit. "

http://www.porezna-uprava.hr/HR_publikacije/Lists/mislenje33/Display.aspx?id=18222