Profitabilnost news/blog portala u Hrvatskoj

Pozdrav.

Danas sam po nekoj sasvim drugoj temi otkrio ovaj forum pa se za početak ispričavam što ga nisam prije postanja ovog pitanja dublje pročačkao jer bi možda našao sličnu temu ili zadovoljavajući odgovor.

Već neko vrijeme imam ideju raditi neku vrstu bloga/news portala i punit ga sa sadržajem koji je meni interesantan.

Ugl. moje pitanje je mogu li takve stvari biti profitablne? Prije svega bi to volio raditi iz gušta, iz osjećaja da doprinosim zajednici, ali me zanima može li i kako tu doći do nekog profita?

također me zanima da li je glupo imati ime domene na engleskom jeziku ako je jezik stranice i ciljana publika u hrvatskoj?

hvala.

1 Like

Konkurencija je ogromna, na balkanu postoje milion takvih sajtova. Naravno da moze da se zaradi. Vecina otvaraju sajt “svastaru”, za sve i svasta, po mom misljenju uredu je to, samo da bi opstao takav sajt moras da budes uvek jedan korak ispred konkurencije(prilikom objavljanja neke vesti da budes Prvi idr…)
Sada ne znam da li zelis da otvoris iskljucivo samo za vesti ili da sajt bude imao i ostale kategorije (tehnologija, auto moto, zivotni stil, zanimljivosti i dr…)
Pre bih ti preporucio da otvoris neki srž(ono sto volis) npr. da bude sajt samo za tehnologiju ili zivotni stil… tako ces raditi posao koji volis a usput bude i neka zarada. Ipak to je moje misljenje, ne znaci da je tacno, ima ovde iskusnijih clanova :smiley:
sto se tice naziva, pokusaj da pronadjes neki unikatan na nasem jeziku, mislim da je malo glupo da ime domena bude na engleskom a objave na nasem jeziku…

Vidi sto se tice news portala imas kao u izobilju svako malo stancaju se kao na traci i to se moze reci prilično neuredni to mislim na temu i ostale tehničke stvari ali takve sajtove rade deca sto se moze zaključiti po tekstovima copy paste sadržaju i pop up teklamama. Nego da se vratim na srz teme ako mislis da radis news portal a da nemas zarade od toga brzo ces da odustanes ovo govorim iz svog iskustva. Poenta price ti je da ces se bas tesko progurati u moru portala jer ljudi su navikli na ove jake portale i dok postaneš prepoznatljiv treba vremena i novca, a za ime portala mozes neki nas naziv da je lakse ljudima da zapamte. Ako se odlucis za pokretanje takvog projekta srecno bilo.

Može biti profitabilno ako imaš kao većina dosta FB stranica na koje bi postavljao linkove i tako dovodio posjetu. Inače ne vidim svrhu pokretanja news sajta bez toga… ili iznajmiti od nekog FB stranice…

1 Like

pravi news portal je na balkanu zaista izazov

moraš pratiti sve moguće standarde koji se tiču slika, SEO i strukture protala

da prevedem, to mora biti profesionalno odrađeno i vijesti MORAJU BITI ORIGINALNE

dakle svaki tekst na koji naiđeš mora biti rewriteovan … zbog googlea

pogotovo što sad iz googlea najavljuju da će naredni apdejti forsirati stranice na kojima se određeni tekst prvo pojavio … a sve kopirane će gurati na sledeće stranice googlea

vjerujem da ima portala koji ganjaju lokalni nivo i njima nije problem kopirati vijesti, nabere se tu nekih bannera lokalnih radnji i biznisa i vjerujem da mogu opstati

evo jedan primjer portala kojeg sam skoro upratio … insajder.in

to su moji savjeti ako si baš fokusiran na news site i na naše područje

a ono što bih ja predložio je da razmišljaš o niche blogu na engleskom jeziku … dakle ako imaš neku temu koja te zanima i koja te ispunjava, želiš samo o njoj da pišeš … onda otvori portal na engleskom jeziku, sredi SEO, stavi adsense reklame i ako su tekstovi originalni vjerujem da će krenuti posjeta sa googlea … a pošto su googleove reklame na stranici a posjeta sa googlea to će biti pjesma

još ako kod googlea kupiš hosting i domenu to ti je dodatni boost jer google voli sve svoje

to će, vjerujem, biti profitabilnije od bilo kakvog lokalnog news sajta … plus što imaš mogućnost da neograničeno skaliraš … bez obzira na konkurenciju na googleu, ako su tesktovi originalni i fino podešen SEO … google će to prepoznati … plus ako sve izgradiš od temelja kako treba nijedan update te ne može puno spustiti

2 Likeova

Gubljenje vremena, rpm uzasan. Bolje se posveti adultu imat ces isti rpm, a 1000 manje posla.
Osim ako nemas bas jake fb stranice, ali opet je previse posla za tu zaradu, nije vrijedno.

Kada ovo krece,ovo ce biti dobro jer ne moze se od ovih velikih portala priviriti sa odredjenim vestima.
Ova vest je korisna o za kreatora teme jer onda moze da se brzo probije na guglu sa originalnim tekstom.

tako su najavili a kada će biti i da li će odjednom biti ne znam … vjerovatno početkom naredne godine … inače mislim da će sledeća godina biti ključna za internet marketing, neke stvari se moraju poredati … ova godina je bila najava a sledeća će biti odlučujuća

Ja napisem vest i budem prvi na guglu ali samo dok se ne pojave veliki portali.
Posle padam na dno ili na drugu stranu.
Ovo ako zazivi meni ce biti super.

1 Like

Meni si pročitao misli s ovim pitanjem, i ja sam u sličnoj dilemi. Imam hosting i tehničkog znanja samo još da odlučim u kojem smjeru ću krenuti što se tiče niche i ostalog.

Ja sam sa svojim prvim portalom počeo prije 16 godina (prodao sam ga u međuvremenu). Tada 2003. portal je bio "šta, kako, igraš igrice za računarom, kakve vijesti :grin: ", portala nije bio skoro uopšte, jednocifren broj, započinjalo se s tim baš kao što kažeš iz gušta ili patriotskih razloga, šta već… dakle, samo je trebalo gurati stvar i sigurno si uspio u kratko vrijeme.

Danas, opšti haos, ja to tako definišem, ako nemaš 100.000 € za neki veliki projekat, bolje se mani opšteg portala jer svi to furaju, najviše srednjoškolci i onda kad dobiju prvu AdSense isplatu ko da su nebesa osvojili…

Probaj ganjat neki nišu, usku kategoriju, malo istraži tržište/lokalno ili možeš i na državnom nivou.

Ovo što @korisnik9758789 govori za Google update search, to je jako dobra stvar konačno za istinske kreatore sadržaja i trubim to već određeno vrijeme okolo, to je po meni jedina očita budućnost sadržaja, dakle originalnost vlastitog sadržaja.

Trenutno guram svoj drugi po redu portal i da ne radim ovo već 15-16 godina, dakle na iskustvo, ne bih se sada hvatao tog posla, isplaćuješ 6-7 ljudi, 2 servera, sys admina, sebe, marketing, boga oca računa, knjigovođe, ali imam dovoljno iskustva pa mogu se nositi sa svim time.

Dakle, za početak istraži i pođi smisleno u taj projekat, pogotovo ako si sam, probaj naći možda partnera, izgleda čudno, ali nije loša ideja…

Eh da, radim uporedo i “treći portal” (news, opšta tema), ali čisto istraživački, dakle pišem vlastitte tekstove, imam ih oko 400 ove godine, nema copy-paste, ne vučem publiku s FB ili Twittera i mogu ti reći da me pozicija na Google pretrazi dobro iznenadila, jer me “guraju” što sam originalan, SEO-iziran i biram teme koje vidim da većina izbjegava (obradiš temu koju je urednicima portala lijeno pročitati jer je tekst s agencija duži od 200 riječi :slight_smile: ).

Eto, i od mene nešto sitno na ovu temu :slight_smile:

4 Likeova

spremam se da nešto slično počnem raditi, na engleskom … ali neću ništa unaprijed pričati, baš me interesuje kako će me google prepoznati

1 Like

Nije ovo ništa tajna što sam ja “rekao na glas”, samo su ljudi lijeni :slight_smile:

Sretno, javi ponekad kako ide…

1 Like

Hvala vam na odgovorima. Nisam bio u mogućnosti ranije pročitati sve odgovore i htio sam samo reći da je lijep osjećaj vidjeti ovakav odaziv. Na nekim forumima čest je slučaj da moraš ljude molit i vuć za rukav da ti odgovore u više od 2-3 rečenice. Tako da vam hvala na sugestijama :slight_smile:

Ono čega sam se mislio primiti je neka vrsta news sitea, ali nisam mislio objavljivati vijesti općenito. Nekak sam ja to zamislio kao good news site s vijestima iz svijeta i regije, tipa, negdje se dogodilo nešto pozitivno i lijepo, pretipkam članak o tome. Također bi ubacio i vijesti/teme o održivosti, vegetarijanstvu, odnosu prema ljudima, životinjama, vrtlarstvu i tako to… Pretpostavljam da bi kombinirao originalne članke sa repostovima.

S obzirom da bi to radio u slobodno vrijeme, nije mi namjera da mi to postane isključiv izvor prihoda, no volio bi ako bi to s vremenom mogao uprihodit, tipa sa 100-200 eura mjesečno, što bi mi bilo sasvim dovoljno. Ne znam kako se kreće dobit na takvim stranicama i da li je takva cifra iole vjerojatna?

Također bi htio pitati, je li legalno da to radim bez da imam prijavljenu neku firmu ili obrt?

Također se dvoumim između engleskog portala i hrvatskog, ali mislim da bi radije hrv, jer bi volio pokrivati regionalne vijesti.

1 Like

da, ali porez moraš plaćati i kao fizičko lice

moja ti je preporuka da pokreneš portal na engleskom … teže doći do posjete ali je zato rpm drastično veći

Puno ljudi je vec pokretalo portale sa lijepim i veselim vijestima al jos nisam vidjela da je netko u tome uspio. Ljude ne zanimaju pozitivne vijesti. Da ih zanimaju bilo bi hrpu portala s pozitivnim vijestima, a ne samo crna kronika. Ja bi na tvom mjestu radije uzela neku temu koja ce ljudima pomoc rijesit neki problem i sl.

Da, takvi portali su cvjetali za vrijeme dok je Facebook algoritam nagradjivao viralan sadrzaj koji bi se lajkao i šerao. Tada je i cvjetala trgovina Facebook stranicama. No, to vrijeme je proslost jer sad je Facebook algoritam drugačiji i sad na taj traffic treba gledati kao nekakav bonus i nikako ne bi sajt gradio bazirajući se na posjeti sa društvenih mreža.

Da sad startam novi portal definitivno bi se fokusirao na onaj sadržaj koji bi mogao generirati posjete s Googla. Društvene mreže dolaze i odlaze ali mislim da je Google tu da ostane. Svakako bi radio portal na stranom jeziku jer domaći traffic je iznimno teško monetizirati i rekao bih da u preko 99.99% slučajeva takvi portali budu neisplativi i s vremenom se ugase.

Da, i sam sam probao davno nešto kao “Bijela hronika” (kontra ovim crnjacima oko nas), ali ljudi jednostavno traže da čitaju tuđu muku i uživaju u takvim tekstovima ma koliko to čudno zvučalo.

I ovo na engleskom tržištu se protežirati nije loša stvar, jer su fakat ovi naši toliko “zaprljali” ovaj naš “balkanski” dio Google-a da je to nevjerovatno.

Vjeruj, citav zovot sam u medijskoj industriji. Danas je gotovo nemoguce pokrenuti dovar portL na balkanu. Ne isplati se. Posebno ta “pozitiva”. Novinati u nasoj firmi rade ekstra zivotne pricr koje ne dobiju par stotina pregleda na portalima. A zaklo, ukro, silovao… da ti ne govorim. Kod nas u firmi news portal jr nuzno zlo i cesto "gratis"usluga za objave o klijentima koji sr oglasavaju na rado stanicama i tv kanalima… A, a ako si ipak ludi urodjeni novinar, onda pokusaj nesto usmjereno na dijasporu. Mi tu uzimamo naivosr od ad sensa i youtuba. Dobar primjer je mozda mojabih.ba

Iako, mi odrmo snimimo na selima starce koji su ostali u Bosni, stavimo neki nostalgican nasliv i eto barem 50k pregleda videa i 20k posjeta na sajt… sretno

1 Like

Ovako je završio (prije 3-4 godine čini mi se) moj put u portalima :smiley:
Bilo je tu svakakih tema, ali ništa osim gore vidljivih i crne kronike se uopće ne čita.
Tko ima želudca, možda se nešto i može…

2 Likeova