Programiranje - sa čim početi?

Poštovane forumašice i forumaši,

otvaram ovu diskusiju jer želim početi sa programiranjem pa bih volio da mi razjasnite par stvari. Ujedno možete vi sami odvući diskusiju u kojem god želite pravcu, sve će biti od koristi.

Hoću da počnem sa programiranjem, šta mi preporučujete?

HTML i CSS znam odlično, JavaScript, PHP i Java samo osnove ali imam osjećaj da za par sedmica mogu solidne projekte praviti (izuzev JSa, tu mi treba par mjeseci). U Javi sam pravio neke sitne projekte (fiskalna kasa i slične zajebancije).

Međutim, zapao mi je za oko MEAN stack. Zainteresovao sam se za to zato što sam po fb grupama naišao na milion oglasa gdje se traži NodeJS, AngularJS ili ReactJS (koliko sam shvatio, ReactJS se samo library koji se možete koristiti zajedno sa AngularJS a React Native je mobile framework).

MongoDB
ExpressJS kao back-end web framework
AngularJS kao front-end framework
NodeJS kao server runtime

Imam iskustva sa linux serverima i CLI.

Koliko vidim u decembru prestaje podrška za AngularJS i koliko sam shvatio VueJS može zamijeniti AngularJS.

Razumijem da ima oglasa za sve programske jezike i da su svi traženi i da su dobro plaćeni svi programski jezici.

Ja ću svakako sve istraživati jer uvijek volim da čačkam nepoznate stvari, završavam faks pa ću tek imati vremena za eksperimentisanje. Svakao se ne mislim ograničiti na JavaScript ili samo jedan runtime ili framework. Proučavat ću sve, ali se mora početi odnekle :smiley:

Za vas koji programirate, da sutra počinjete sa programiranjem, da li biste krenuli sa MEA(V)N ili sa Javaom ili sa PHPom ili sa React Nativeom ili nekim drugim jezikom?

Što te zanima?
Probaj nekoliko jezika, pa vidi koji ti se svidi.

Ne mozes. Eventualno ror.

React je framework kao i angular , i jedno sa drugim nema veze osim sto su js frameworci.
Postoje dva frameworka: angular i svi ostali.

Express je framework za nodejs, kao laravel ili bilo koji drugi za php.

Zasto mongo? Za web app iskljucivo relacijska baza, a neka nosql baza je potrebna za horizontalno skaliranje, ali tu bi odabrao mysql cluster kao proizvod. Mysql cluter proizvod nema veze sa mysql relacijskom bazom.

Svi guraju te nosql baze, a nemaju pojma zasto trebaju i kako se koriste. A o problemima da ne pricam.

Java ne.
Php mozda, nodejs mozda.
Vise bi izbor pao na go lang i nodejs kao drugi jezik, a fronted angular.

1 Like

hvala puno na pojašnjenjima

vjeruj da mogu, fiskalnu kasu u javi sam uradio za 7 dana s tim da prije toga nisam htio uopšte da pratim taj predmet hahahaha

PHP sinatksu naučiš u 5 dana.

Što možeš s time?

1 Like

Angular JS se ne koristi već jako, jako dugo vremena. To je mislim Angular 2. Trenutno izlazi Angular 12.
Angular je full featured framework i najčešće se koristi za enterprise. React je samo template library i ne, ne može ( može, ali ne bi trebao ) se koristiti sa Angular. ROR je tehnologija koja je izumrla/izumire.

Glavno pitanje je šta želiš raditi? Di se vidiš?

Neko tko je “fiskalnu kasu u javi uradio za 7 dana” ne bi pitao ovakva pitanja :wink:

1 Like

React.js + Redux za frontend(malo manje traze react vecinom angular(sa typescript) traze)
C# .net core 5 za backend (najtrazeniji posao u BiH)

1 Like

hvala puno na objašnjenju

ne moraš vjerovati, šta me briga haha kasa komunicira sa mysql bazom u koju se mogu unositi proizvodi na stanju, kasa uzima iz mysql proizvode, pravi liste i onda se sa tih lista dodaje na račun koji je posebna lista … nakon štampanja računa (keiranje pdf fajla) u mysql bazu se zapisuje račun sa random brojem i svim proizvodima na stanju … u bazi su takođe i različiti nivoi korisnika, ne može svako dodavati proizvode na stanje u bazi itd. itd. … uglavnom, po meni je to najjednostavniji projekat koji se može uraditi u javi, radi se na drugoj godini fakulteta … možda čak i na prvoj … tako da vjerujem da svako ko je dolazio u dodir sa bilo kojim programskim jezikom to može uraditi za manje od 7 dana :smiley:

hvala puno, živio

Ma sve 5, Java i nije baš optimalna za početnike zato sam skeptičan.

Meni se čini obrnuto, tj. puno više React nego Angular.

Uglavnom, @korisnik9758789, pokušaj skužiti šta te zanima i gledaj šta se najviše traži, pa možda probati razvijati se u tom smjeru.

Ja danas svima preporučam da krenu sa JS, pa tko preživi, pričati će :joy:
Za vas iskusne, možda se pitate zašto pobogu JS sa svim svojim manama? Pa iz jednostavnog razloga šta se koristi svugdje.

Naravno, prije toga HTML i CSS kao osnova za web development.
Fun fact, velika većina koja misli da zna CSS, ustvari nema pojma - živa istina.

3 Likeova

Ja angular ne mogu ocima gledat, toliko mi je to mrsak framework, zato i preporucujem react koji je top

1 Like

Ovo je još jedan od razloga zašto JS :smiley:

2 Likeova

Možeš objasniti?..

Naravno, ROR je u padu, velikom. Možda sam se krivo izrazio, definitivno nije izumro, ali na tom je putu već dosta. Malo tko još radi s njime nove projekte i većina se prebacila na nešto drugo. Daleko od toga da je ROR loš, ali eto, valjda ima boljih.

js i planiram početi :smiley: hvala još jednom

Kako radim na velikim sustavima, tako mi sve vise ror izgleda kao igracka. Php je druga prica, ali i on ide prema tom smjeru, razlog je taj sto puno zaostaje za drugim jezicima.

Za kojim PHP jezicima zaostaje i koji je po tebi najbolji za web backend?

  1. Nije asinkroni, dodat će fiber, ali…
  2. Brzina
  3. Nema jos strukture, a bilo bi mozda korisno
  4. Itd

Za backend: nodejs, go lang ili .net core, ima jos koji, ali to cemo ostaviti.