Promidžbeni programi (AdWords i dr.): PDV, OIB, računi

Rekao mije knjigovodja da kad placam adwords reklamiranje da moram priloziti racun od googleta na kojem je vidljiv naziv firme i OIB firme. Ne uspjevam na svom google racunu naci opciju da to upisem. Da li je to moguce upisati ili moram otvoriti novi racun za firmu?

BTW, probao sam otvoriti novi racun, ali i dalje ne vidim opciju za upisati ime firme i OIB.

I mene već duže vrijeme zanima kako se adwords može svrstati u troškove firme?

Meni bi to sad trebala biti glavna stvar u poslovanju, bez adwordsa necu moci nista. Ja moram isprintati nekakav racun iz kojeg se vidi da je to uplaceno za firmu. Dodje mi da svisnem! Zna li neko kako da to izvedem?

Na kraju mjeseca ti oni izdaju invoice sa svim uplatama za taj mjesec
to isprintas i prilozis zajedno sa troskovima kartice.

Nego, u svemu postoji jedan problem iz kojeg na kraju ispada da je adwords bolje placati kao fizicka osoba.

Na 1000kn koje platis u adwords, moras drzavi dati jos 23% PDVa. problem je sto to nije “onaj” PDV koji se prebija sa ostalim racunima i o kojem zapravo ne razmisljas.

Mozda sve ovisi o tome kako tvoj knjigovoda tumaci zakone. ali ja sam poceo placati kao privatna osoba zbog 23% ciste pusione

Zanimljivo.

Bubac, možeš li pitati svojeg knjigovođu na kojoj poziciji PDV obrasca prikazuje PDV koji si uplatio na temelju uplata za AdWords?

I onda ne mozes dobiti priznanje troska za adwords pa moras platiti porez na dobit na veci iznos jer se racuna da to nisi ni potrosio. Osim toga, dobit ces visu ratu predujma za porez iduce godine jer si vise poreza platio.

@Dr. Ante
teoretski si u pravu, ali prakticki ovisi o situaciji u firmi i tvom knjigovodi.
uz malo promisljenih poteza imas svake godine dobiti +10 kn i ne kvaci te porez na dobit

@Trnac
Ako sam vodis knjige, preporucam da platis nekom knjigovodi 100kn za malo razgovora i rijesis nedoumice i pitas za savjet. ovako preko foruma ce sve ispasti rekla-kazala

Znaci imas dobit 10 kn i platis porez na dobit 20%, dakle 2 kune. Jako zanimljivo. Mozda ako zaradjujes 50 kuna godisnje pa onih 40 kuna “operes”. Onaj ko zaradjuje ozbiljniju paru taj bas i ne moze raditi takve svinjarije sa pranjem love jer kad te haraclije uhvate za vrat, onda ces pjevati borbenu.

Mene zanima sto je po zakonu i kako najadekvatnije poslovati da ne platis viska poreza, a da opet bude po zakonu. A to da se moze raditi kriminalne radnje, to je tocno, ali mislim da to nije tema razgovora.

ako zaradujes ozbiljnu lovu onda kupujes ovih redom:

  1. auto na leasing
  2. stan na leasing
  3. jahtu na leasing

ovo su jednostavni primjeri, postoje i oni slozeniji :slight_smile:
sve 100% legalno, nikakve svinjarije i pranje love

zakljucak: savjetuj se sa knjigovodom

Business moze ici odlicno pa s vremenom stagnirati, uvijek postoje oscilacije. Ako se desi dug, bankrot i sl., onda auto dobije krila, stan dobije krila, brod takodjer. Ako platis porez i uzmes pare sebi, onda ti nitko ne moze uzimati privatnu imovinu, naravno ako imas d.o.o. jer neki drugi oblici poslovanja kace i privatnu imovinu.

BTW, auto, stan i brod moras nekako pravdati kao poslovne potrebe, dakle ako se bavis internet marketingom, a kupis brod na firmu, onda ce inspektori reci: “Cekaj malo, mi jesmo policajci, ali nismo magarci! Kome ti prodajes maglu”.

Dakle, da ne otidjemo predaleko s temom, poanta je svega da treba naci nacina kako se da adwords plati s karticom, a da se pravda kao trosak firme?

Stvar bi se jednostavnije postavila kad bi rekao dal vec sada zaradujes milijune ili planiras za 5 godina zaradivati milijune.
ako si jos mali igrac, imas dovoljno lufta da trosis na sve strane, jer na 100 cistih kuna dobiti drzavi das 70, pa ti cuvaj sebi privatne zalihe

No da se vratim na topic:
Trosis pare na adwordsu, na kraju mjeseca dobijes invoice i prilozis ga za one skidanja koja si imao taj mjesec sa kartice.
ako te muci OIB, onda dopisi kemijskom na invoice kako je rijec o trosku koji je placen u americi/irskoj i da sustav nije u mogucnosti upisati OIB.

  • provjeri sto je s tim PDVom, dal ga mozes prebijati sa troskovima u hrvatskoj

Kakvih 70% ide drzavi? O cemu govoris? To ako je u pitanju obrt i to ako zaradjujes vrlo. Ako je trgovacko drustvo, onda placas 20% poreza, a 80% para ide tebi.

Sto se tice OIB-a, znaci ti ga nadopises s kemiskom ili copy/pasteas u word pa tu nadopises oib kraj imena firme i adio. Jel to po zakonu ili te vataju za vrat? Da li trebas otvoriti posebni adwords account koji je na firmu ili mozes to raditi i sa privatnim adwords racunom?

Ovako zanima me dali imam ikakve porezne obaveze sa adwords kampanjama? te dali mogu dobit “povrat” poreza.

Hvala

Ako nisi u sustavu PDV-a, onda ne placas PDV na adwords racune. Ako si u Sustavu PDV-a, onda platis npr. 1000 dolara za adwords, a drzavi moras platiti 230 dolara u kunama po srednjem tecaju HNB-a na taj dan na ime PDV-a. Tako te drzava prca i demotivira.

Kad nesto prodas, onda iznos PDV-a od robe koju si prodao prebijas s iznosom koji si platio za adwords. Ovdje se radi o tome da PDV ne palcas kroz ukupnu cijenu pa da firma kojoj si platio prosljedjuje to drzavi, nego ti placas drzavi direktno, ali racuna se kao PDV na kupljenu robu/usluge.

Pardon, ispravak netocnog navoda. Ako i nisi u sustavu PDV-a (svejedno imas li firmu ili obrt) moras placati PDV na google adwords. Posto je Google strana firma, a Hrvati placaju sjedistu googleta u irskoj, tada se to racuna kao inozemne usluge promidjbe, a na to ide PDV. S tim da ti google ne izdaje racun s iskazanim PDV-om, nego kad platis recimo 1000$ za google adwords reklamiranje, moras sam obracunati PDV i platiti 230 dolara po srednjem tecaju HNB-a na dan uplate.

Ovaj momenat sam dosao iz porezne uprave i iznosim svjeze podatke.

mislim meni je bit zapravo u tome , dali ja moram plaćat taj porez ili mogu samo lijepo šutjet i nitko ništa neće znati :slight_smile:

Dvostruko oporezivanje? Mozes li onda traziti povrat poreza od USA ako platis porez u hr? Ili da ti hr ne naplati porez, jer ti se usluga vrsila u USA. Npr zasto da platim HRV porez ako se npr usluga prikazala na stranici za USA trziste, na USA serveru itd? Ili obratno?

Pozdrav, kako si onda rjesio taj problem? Ako u adwordsu kliknem na opis/plačanje onda mi se otvori onaj mali prozorčić koji u biti samo kaze da su im sjela sredstva. E sada dali u knjigovodstvo priloziti tu potvrdicu ili isprintati cjelomjeseceni izvjestaj, onaj koji mi govori svaki dan koliko je bilo klikova i kako se umanjuje iznos…?? etarget ima to puno bolje rjeseno, cak i facebook… neki drugi americki servisi koje koristim uopce ti ne salju racun jer je uplata vidljiva na samoj kartici…

Sluzbeno ocitovanje porezne je da treba biti vidljivo na izlistu transakcija da je placeno za google. Nisu rekli sta da se isprinta, ali ja isprintam racun unutar billing stranice, ono di je izlist transakcija (klikovi i placanja). Onda kliknes na uplatu i otvori ti se prozor di pise koliko si upaltio, kada itd. To isprintas.

Ovo naravno ovosi o tumacenju pojedine porezne uprave tako da trebas njima postaviti pitanje, predati ga na protokol i cekati da ti odgovore. Kasnije postupas u skladu s onim sto su ti napisali i tada ti inspekcija ne moze nista jer je to ocitovanje koje ti stigne na adresu u biti tumacenje zakona od strane tvoje porezne ispostave. Ukoliko taj papir nemas, onda inspektori skupa sa trgovackim sudcem mogu tumaciti kako njih volja, a tada si na meti kazni od par desetaka do par stotina tisuca kuna. Znaci opale ti kaznu 300 000 kuna, a ti nista nisi ukrao, zaribao, okoristio se, nego pametnjakovici tumace po svome. Zato najbolje da im posaljes upit, predaj ga na protokol i pricekaj da ti se oni pismeno ocituju.

[quote=“Dr_Ante”]Pardon, ispravak netocnog navoda. Ako i nisi u sustavu PDV-a (svejedno imas li firmu ili obrt) moras placati PDV na google adwords. Posto je Google strana firma, a Hrvati placaju sjedistu googleta u irskoj, tada se to racuna kao inozemne usluge promidjbe, a na to ide PDV. S tim da ti google ne izdaje racun s iskazanim PDV-om, nego kad platis recimo 1000$ za google adwords reklamiranje, moras sam obracunati PDV i platiti 230 dolara po srednjem tecaju HNB-a na dan uplate.

Ovaj momenat sam dosao iz porezne uprave i iznosim svjeze podatke.[/quote]

Ne razumijem baš ovo, mislim da je tu došlo do nesporazuma.
Obveznik PDV-a je onaj tko vrši usluge. U ovom slučaju mi smo primaoci usluge i nemamo nikakve veze sa plaćanje PDV-a. Jedino što si ga možemo priznati kao predporez, ako je iskazan na valjanom računu, tj obrascu R-1 ili R-2. Pošto google ne izdaje račune u hrvatskoja sa iskazanim PDV-om, cijeli iznos se knjiži kao trošak oglašavanja.