PROVJERNO: Prevare preko njuškala

Dnevnik.hr - Novinara Provjerenog traĹľio 20.000 kuna da otkrije kako je varao!

gledam i ne vjerujem da ovakvih ljudi ima. jeste vi ikada bili prevareni preko njuškala i šta mislite jel postoji način kako bi se mogle spriječiti ove prevare od strane njuškala?

Registracija samo uz pravi profil, tj. koristeći kopiju osobne te ručno odobravanje članova, feedback statistika članova.
Zakon koji štiti kupca iako je iznos manji od 1000 kuna.

Isto kao što radi Ebay.

Inače preko Njuškala pronađeš druge pušioničare, sve dok suma pojedinačnih iznosa ne pređe 1000 kn. Onda se to prijavi policiji skupno.

Zakon štiti kupca i ako je iznos manji od 1.000 kn. Međutim, država nema toliko policajaca da gone svaku bagatelnu prijevaru. A i to što će policija nekoga “uloviti” ne znači da će policija imati ikakve dodatne dokaze koje ne bi imao i sam oštećeni - na koncu se svede na isto. Ionako svi znaju tko ih je prevario – što će ti policajac za to?

Psihološki utjecaj :slight_smile:

Možda bi privatna detektivska agencija osigurala i veći psihološki utjecaj od policije? :slight_smile:

A možda su u šumi :smiley:

Opet kada bi i za onu stvar od 100 kuna mogao odgovarati i bez privatne tužbe vjerovatno bi se zapitao hoće ju slati ili ne (?) ovako ide na rizik da netko neće podizati privatnu tužbu za neku siću od love. Ili dolaziti 200-300 kilometara da mu polomi kosti…

Ne kužim. Pa dovoljno je da se par prevarenih nađu i skupno ga prijave policiji.

Alli ako je netko takva naivčina da uplati lovu, pa se nada da neće dobiti ciglu, pa mu onda povrijeđeni ponos ne da mira, ali se ne bi zbog taštine udružio s još par njih i podnio prijavu policiji, nego neka ja plaćam porez (imam ja para) da on može glumiti kriminalnu naivčinu po Njuškalu?

Ok, to je ako jedna osoba masovno vara ljude.

Što je s onim koji to napravi jednom ili dva puta? iznos prevara na prelazi 1k kn.

Mene cijeli taj njuškalo živcira, od samih oglasa koji su tipa za 1 kn, a znaš da je riječ o par 1000 eura. Do tog da većinu stvari koji sam kupovao je ono bila podvala, tipa mobitel koji crkaje, al je standardno ko nov i takve dalje stvari. Mislim da bi uvođenjem nešto slično ebayu, tipa unos osobnih podataka i onda provjera onim pinom kao kod googlea i mogućnost komentiranja prodavača uvelike smanjila ovakve stvari.

Njuškalo je promašen koncept prodaje, a kako su ljudi mahom naivne ovce idealno se uklopio u naše podneblje, njuškalo je sinonim za oglasnik u RH.

Varanja ima svugdje, na primjer PCE forum je zatvorio tržnicu za javnost prije godinu dve dana radi dosta slučajeva prevare. Neke od tih prevara su bile remek djelo i garantiram da bi većina nas “popasla” neke od tih fora. Sada tržnica ima uvjetovanost članstvom i brojem postova i prevare su iskorjenjene.

Moj zadnji primjer sa PCE je bio trgovina 4.000,00kn na daljinu, na riječ, sve je prošlo idealno, na njuškalu nebi niti za 50,00kn to napravio jer je šansa 50% da će te sciganit.

Čist primer i u Srbiji :slight_smile:
http://www.telegraf.rs/vesti/527925-i-ovo-moze-u-srbiji-narucio-racunar-netbuk-dobio-cepanicu?fb_action_ids=446258052111942&fb_action_types=og.likes&fb_source=other_multiline&action_object_map= {%22446258052111942%22%3A540533219301876}&action_type_map={%22446258052111942%22%3A%22og.likes%22}&action_ref_map=[]

Naručio netbuk računar, dobio cepanicu! - Telegraf.rs

Zanimljivo i vrlo tipično u ovakvim situacijama je slijedeće:

  • dok “prodavač” nije počinio kazneno djelo koje se goni po službenoj dužnosti (već privatnom tužbom), prevareni je u reakciji na prijevaru počinio kazneno djelo koje se goni po službenoj dužnosti; ovog prevarenog kupca je policija zakonom obavezna kazneno prijaviti.

Nedavno je dignut prag sa 1000 na 2000 kuna, znaci sad ce lopovi moc i vise krast ,a ovo u biti nitko jos ni nezna osim onih koji “zive” od toga…katastrofa…

Nisam nikada bio prevaren ni na pce niti na njuskalu. Uvijek sam trazio da se nademo da pogledam ili ako nije iz zagreba da posalje busom, vozac kada mi to da odma otvorim i pogledam šta i kak i ako je sve uredu dam vozacu lovu, pa si prodavac dode po lovu. nikakve uplate u naprijed niti ista, samo opcija ova s busom.